Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
18. júna 2020

Vlasta Kubušová a Miroslav Král tvoria dizajnérske štúdio crafting plastics! Ich tvorba spočíva v spolupráci medzi vedou a dizajnom. Za svoje okuliare z udržateľného bioplastu získali niekoľko domácich i medzinárodných ocenení.

Čím sa vaše štúdio zaoberá?

Naše štúdio sa zaoberá cirkulárnym dizajnom v súvislosti s inovatívnymi udržateľnými materiálmi. V posledných rokoch sme sa venovali najmä projektom v súvislosti so 100% prírodnými a rozložiteľnými bioplastami. Snažíme sa tvoriť produkty, ktoré majú zmysel a nemusia hľadať kompromis medzi atraktívnou vizualitou a udržateľnými funkčnými riešeniami. Momentálne pracujeme s výskumnou firmou Panara aj na značke Nuatan, ktorá je zameraná na bioplastové riešenia pre produkty s pridanou hodnotou. Také, ktoré prepájajú vedu a dizajn.

Kde sa vzala idea vyrobiť okuliare z bioplastu?

V súčasnej dobe ľudia zvyknú okuliare meniť podľa módnych trendov pomerne často. Chceli sme preto zistiť, či sú takéto udržateľné materiály schopné zvládnuť požiadavky na spracovanie, ergonómiu ale aj rôznorodú vizualitu, ktorú okuliarový segment potrebuje. 

Aké vlastnosti má takýto materiál?

Jedným z jeho základných atribútov je, že má vlastnosti plastov. Jeho ideálna verzia je vyrobená kompletne z prírodných obnoviteľných zdrojov. Biopolyméry môžu byť na báze celulózy, lignínu, rastlinného škrobu a mnohých ďalších zdrojov. Zároveň je biologicky rozložiteľný v domácom alebo industriálnom komposte. Sú však aj také, ktoré spĺňajú iba niektoré z týchto kritérií a to spôsobuje množstvo komplikácií.

Okuliare sú vyhotovené v rôznych farebných prevedeniach. Podľa čoho ste vyberali farby?

Na karte sú odfotené jedny z úplne prvých rámov, v ktorých sme experimentovali s textúrami, použitím prírodných pigmentov, ako napríklad indigom, ale aj rôznymi inými pôdnymi a minerálnymi pigmentami. Snažíme sa takto zároveň zbúrať predsudky o eko produktoch, ktoré sú väčšinou zelené alebo hnedé. Chceme tvoriť pozitívnu budúcnosť s materiálmi a produktmi, ktoré sú zdravé a zároveň sexy.