1. apríla 2021

Kedysi sa v ich komnatách konali veľkolepé hostiny a bály, dnes čakajú na nových obyvateľov. Mnohé z historických kaštieľov a zámkov na Slovensku schátrali, prípadne sa stali sídlami rôznych štátnych inštitúcií či domovov. Niektoré z nich sa podarilo zachrániť vďaka súkromným vlastníkom a z času na čas sa objavia aj v ponuke realitných portálov. Forbes vybral päticu neštandardných nehnuteľností, ktoré sú aktuálne v ponuke na Slovensku či v blízkom okolí. Nájdete tu napríklad aj kaštieľ, v ktorom sa nakrúcal seriál Alžbetin dvor.

Kaštieľ pri Modre

Foto: Svoboda & Williams

Kaštieľ z roku 1905 sa nachádza priamo v prírodnom parku chráneného územia Malých Karpát, iba 25 kilometrov od Bratislavy. V objekte o veľkosti viac ako 63 árov sa nachádza i budova pre personál, konferenčné centrum, krytý bazén či parkovisko pre desiatky áut. V kaštieli je celkom dvanásť izieb, z toho sedem spální a sedem kúpeľní s interiérovými dizajnovými prvkami značky Versace.

Klasicistický kaštieľ z 19. storočia v Mosonmagyaróváre

Foto: Svoboda & Williams

Kompletne zrenovovaný kaštieľ z 19. storočia, so strategickou polohou medzi tromi hlavnými mestami Viedeň-Bratislava-Budapešť, sa pýši rozsiahlym areálom s tenisovým a volejbalovým kurtom či bazénom. Kaštieľ bol postavený v roku 1870 grófom Földvárym ako letné a poľovnícke sídlo.

Donedávna slúžil ako luxusný boutique hotel s 21 suitami, lobby, reštauráciou, tanečnou sálou, dvomi VIP salónmi, vínnou pivnicou, wellness, terasou a zimnou záhradou. Obklopený je parkom, ktorého súčasťou je aj jazero. Cena je na vyžiadanie.

Kaštieľ s anglickým parkom v Mošovciach

Foto: Arvin & Benet
Kaštieľ s 29 izbami sa nachádza v obci Mošovce neďaleko Turčianskych Teplíc. Celková obytná plocha je 3200 štvorcových metrov, obklopuje ho rozsiahly anglický park s rozlohou viac ako osemtisíc štvorcových metrov. Budova, v ktorej sa nakrúcal aj známy televízny seriál Alžbetin dvor, je čiastočne zrekonštruovaná a jej cena je aktuálne 1,5 milióna eur.

Poľovnícky zámok grófa Esterházyho v Podbrezovej

Foto: Sotheby´s International Slovakia
Bývalý poľovnícky zámok grófa Esterházyho sa nachádza neďaleko Národného parku Nízke Tatry. Zrekonštruovaný bol v roku 2004, no jeho história siaha až do roku 1900. Pozostáva zo štyroch podlaží, má 12 izieb a 10 kúpeľní.
K dispozícii je vírivka, sauna aj herná miestnosť. Zámok je zariadený starožitným nábytkom a cena nie je verejná.

Meštiansky dom v Banskej Štiavnici

Foto: Arvin & Benet
Historická stavba zo 17. storočia sa po rekonštrukcii stala národnou kultúrnou pamiatkou. Nehnuteľnosti dominuje záhrada, okolo ktorej sa rozprestiera reštaurácia, kaviareň a vináreň. Ponúka dva byty a možnosť dobudovania štyroch apartmánov. V interiéri nájdete zreštaurované neosecesné nástenné maľby, strechu budovy zdobia štyri 1,5 metra vysoké sochy z roku 1791, ktoré predstavujú štyri ročné obdobia. Zaujímavosťou je vlastná vínna pivnica vytesaná v skale a starý vchod do banskej štôlne, ktorý sa nachádza na konci nádvoria.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Reklama

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?