13. apríla 2021

Chcel sa naučiť cudzí jazyk, no dostupné aplikácie mu nevyhovovali. A tak stvoril vlastnú. Aplikácia mladého Slováka, ktorá pomáha pri výučbe cudzích jazykov, konkuruje známemu Duolingu – zatiaľ aspoň na Slovensku a v Českej republike. Udomácnila sa aj pri výučbe státisícov žiakov počas online vyučovania. 

Michal Ošvát pracoval na manažérskej pozícii v IT, no aj tak, ako jeden z mnohých Slovákov, zvažoval odchod za hranice. Bolo to pred troma rokmi. Skôr ako by sa usadil v susednom Rakúsku sa začal intenzívne venovať nemčine. Išiel na to podobne ako viacerí z nás — sledovaním filmov, seriálov a čítaním kníh.

„Počas toho som si zapisoval nové slovíčka do tabuľky v počítači. Keď ich bolo okolo 150, zamyslel som sa nad tým, ako sa ich čo najrýchlejšie a najefektívnejšie naučiť,“ opisuje Michal moment, keď sa zrodili základy jeho biznisu. Vytvoril pre to prototyp online aplikácie, pomocou ktorej sa slovíčka učil. Keď sa však o svojom nápade zhováral so sestrou (učiteľkou), uvedomil si, že by sa podobný štýlom mohli vzdelávať aj deti v školách. 

Pomocník pri online vyučovaní

Po pilotnom testovaní pedagógmi bola na jeseň 2018 uvedená aplikácia WocaBee do škôl ako inovatívna pomôcka na výučbu slovíčok cudzích jazykov. Do dnešného dňa ju vyskúšalo približne 300-tisíc žiakov a učiteľov.

K šíreniu jej popularity však prispela aj pandémia, vtedy bola aplikácia pre školy sprístupnená zadarmo. Aktuálne sa mesačný poplatok na žiaka pohybuje na úrovni 0,90 eura, pričom sa na jej používanie skladajú žiaci v triedach alebo ich platia školy samotné.

Reklama

Popularitu aplikácie dokazuje aj fakt, že pojem WocaBee sa stal jedným z Top 10 najvyhľadávanejších výrazov na slovenskom internete za rok 2020. Michal sa preto rozhodol svoje skúsenosti s prácou so žiakmi a pedagógmi pretaviť do vývoja novej aplikácie na učenie cudzích jazykov LangBee, ktorá je určená pre samoukov.

Základný rozdiel je v tom, že aplikácia WocaBee je určená pre školy a zameriava sa na učenie slovíčok. Zároveň obsahuje aj námety na testy a hry. LangBee je aplikácia vhodná pre kohokoľvek, kto sa chce zlepšiť v cudzom jazyku. Okrem slovíčok a fráz sa používateľ naučí aj gramatiku.

Celosvetový konkurent

Na podobnom princípe však funguje aj celosvetovo známa aplikácia Duolingo, ktorá pomáha s výučbou cudzích jazykov. Na jej funkcie sa pri učení nemčiny spoliehal aj Michal, avšak ako tvrdí, nemala pre neho veľkú pridanú hodnotu.

Nevýhodou Duolinga je to, že jeho užívateľské rozhranie nie je dostupné v slovenčine. Zároveň mne osobne spôsob učenia sa za pomoci nie vždy zmysluplných viet nevyhovoval,“ hovorí programátor.

Na rozdiel od Duolinga je výuka cudzích jazykov v jeho aplikácii dostupná aj v slovenčine. Okrem toho sú cvičenia generované, umelá inteligencia sleduje, kde robí používateľ chyby a cielene sa zameriava na problémové slovíčka, respektíve frázy. Kurzy sú okrem toho časovo limitované. Na ich splnenie má používateľ jeden mesiac, obsahujú 10-12 balíkov slovíčok, ktoré sa postupne odomykajú.

Po splnení každého balíka nasleduje test a po jeho absolvovaní sa automaticky odomkne ďalší balík. V každom kurze, ktorý stojí päť eur, sa takto používateľ  naučí približne 150 nových slovíčok, k tomu gramatiku a správnu výslovnosť. Obsahovú stránku vytvorili pedagógovia a profesionálni lektori.

Ako ďalej dopĺňa Michal, aplikácia funguje niekoľko mesiacov, takže jej používatelia sa momentálne rátajú na stovky. V budúcnosti však plánuje ponuku rozšíriť aj o vyššie úrovne, respektíve ďalšie cudzie jazyky ako španielčina, francúzština, taliančina či ruština a svoj produkt okrem Slovenska a Čiech rozšíriť aj do iných krajín, čím by sa stali plnohodnotným konkurentom Duolinga. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?