11. novembra 2021

Už tento mesiac oslavujeme GivingTuesday, pričom každoročne sa súčasťou tohto sviatku darovania stanú aj tisícky firiem z celého sveta. Živnostníci, rodinné podniky aj veľké korporácie sa zapájajú do dňa dobrých skutkov, aby ukázali, že nie sú ľahostajní voči potrebám okolia. 

GivingTuesday sa každoročne koná v prvý utorok po dni nákupného ošiaľu Black Friday, tento rok tak pripadá na 30. novembra. Ak teda hľadáte dobrý spôsob, ako zaangažovať svojich zamestnancov do filantropických aktivít alebo len spraviť ako firma niečo dobré pre spoločnosť, darovací utorok sa vám bude páčiť.

Prinášame vám 12 jednoduchých tipov, ako sa vaša spoločnosť môže zapojiť do GivingTuesday:

Pomáhajte vlastnými prostriedkami

1. Darujte svoj produkt alebo svoju službu. 

Porozmýšľajte, kto by mal z vášho produktu či služby najväčšiu radosť a úžitok. Následne vybranú organizáciu kontaktujte a obdarujte ju.

Reklama

Spoločnosť Berlin Brands Group tak napríklad vlani venovala spotrebiče zo svojho portfólia na vybavenie kuchýň v azylových centrách. Portál Zľavomat zase daroval rodinám s dieťaťom so znevýhodnením poukážky na svoje služby.

Pomôcť však nemusíte len sami. Ak je to možné, spojte sa s inou firmou. Špedičná spoločnosť DHL Exel v minulosti pomohla s rozvozom vecí vyzbieraných zamestnancami Volkswagenu do viacerých neziskových organizácií.

2. Ponúknite know-how.

Darovať môžete však aj niečo ešte hodnotnejšie ako produkt – znalosti vašich zamestnancov a zamestnankýň. Skúste zorganizovať webinár pre neziskové organizácie, kde sa s nimi podelíte o svoju expertízu.

Môže ísť o širokú škálu oblastí od projektového manažmentu, PR a marketingu, financií, IT až po právne poradenstvo a mnohé iné. Takéto projekty dokonca môžu výrazne zvýšiť spokojnosť vašich pracovníkov a dať im ďalší dôvod, prečo mať firmu rád, keďže v projekte budú vidieť zmysluplnosť. Webinár im však umožnite viesť v rámci ich štandardného pracovného času.

3. Darujte percento z tržieb.

Darujte vybranej organizácii percento zo svojich denných či týždenných tržieb. Napríklad eshop Mymame takto daroval 15 % z celodennej tržby počas GivingTuesday združeniu OZ Malíček.

Percento a časový interval si, samozrejme, určite sami a nezabudnite o svojom cieli informovať aj zákazníkov. 

Zapojte zamestnancov

4. Zdvojnásobte (matchujte) dary zamestnancov.

Viete, čo je to matching? Ide o jednoduchý a efektívny nástroj, ktorý sa využíva v dobročinných kampaniach. Funguje takto:

  1. Zorganizujte finančnú zbierku na podporu jednej alebo viacerých vami vybraných organizácií. 
  2. Motivujte zamestnancov, aby sa do nej zapojili. 
  3. Následne darovanú sumu ako firma zdvojnásobte – matchujte. 

Je veľmi dôležité, aby informáciu, že ich dary dorovnáte, mali zamestnanci ešte na začiatku zbierky. Ak sa rozhodnete pre podobnú aktivitu, odporúčame kontaktovať portál Darujme.sk, ktorý vám priblíži organizačnú stránku takejto zbierky.

5. Zorganizujte zbierku materiálnych darov.

Najpopulárnejšou aktivitou firiem počas GivingTuesday je vecná zbierka. Nájdite organizáciu, ktorej by ste chceli pomôcť a spýtajte sa, aká materiálna pomoc by sa jej zišla. Môže ísť o zbierku šatstva, drogérie, potravín, ale aj nepotrebnej, no stále funkčnej elektroniky.

Potom vyzvite zamestnancov, aby sa zapojili. Aby bola vaša zbierka udržateľná a efektívna, zbierajte len veci, na ktorých ste sa s organizáciou dohodli, a pre istotu ich pred odovzdaním neziskovke pretrieďte.

Kľúčom je dobrá komunikácia s organizáciou, pre ktorú materiálne dary zbierate.

6. Darujte krv.

Ďalšou alternatívou pre zamestnancov je zapojiť sa do GivingTuesday prostredníctvom darovania krvi.

Tento nápad využili v roku 2020 napríklad aj v Henkel Slovensko a v rámci GivingTuesday podporili Národnú transfúznu službu. Zamestnancov nasmerovali na jej web, kde si mohli prečítať potrebné inštrukcie, a ak ľudia následne poslali svoju fotku z darovania krvi, dostali malé prekvapenie.

Reklama

7. Zoberte von psíkov z útulku. 

Vyskúšajte dobrovoľníctvo v exteriéri a spojte svoju aktivitu s pomocou zvieratám. Pôjde o ideálnu kombináciu, pri ktorej si užijete roztomilú spoločnosť.

Dobrovoľníci z firmy Marsann IT takto v minulosti zobrali na prechádzku psíkov z útulku. Preto sa poobzerajte po útulkoch vo vašom meste a kontaktujte ich.

Odštartuje vianočnú sezónu pomocou druhým

8. Pripravte mikulášske balíčky.

Radosť môžete darovať aj na Mikuláša. Nakúpte sladkosti, knižky, ovocie či drogériu a potešte deti a klientov v domovoch sociálnych služieb, krízových centrách alebo azylových domoch.

Okrem mikulášskych darčekov a kreatívnych pomôcok tiež môžete pre klientov týchto zariadení pripraviť program v mikulášskych kostýmoch. V súčasnej situácii je však dobré rátať aj s online verziou programu.

9. Zorganizujte vianočné trhy.

Dobrým nápadom je darovať priestor na vianočné trhy, na ktorých by si mohli zamestnanci kúpiť výrobky neziskových organizácií – darčeky pre svojich blízkych či vianočné dekorácie.

Tieto trhy pritom nemusia byť nič zložité na realizáciu. Stačia dva či tri stánky rôznych organizácií vo vestibule vašej firmy. V prípade nepriaznivej pandemickej situácie môže predaj prebiehať aj online, ak informácie a ponuku zverejníte na firemnom intranete alebo o nej dáte vedieť pomocou iného nástroja (kanál na Slacku, Microsoft Teams, mailing).

Vhodné je zamestnancov vopred informovať o tom, čo vybrané neziskovky robia, aby sa na trhy naladili.

10. Vyskúšajte vianočnú poštu pre osamelých seniorov.

Tipom, ktorý poteší v akejkoľvek (pandemickej či nepandemickej) dobe, je vianočná pošta. Spojte sa s vami vybraným domovom pre seniorov a overte si, či by v zariadení neprivítali možnosť potešiť seniorov listom alebo krížovkami. Následne vyzvite zamestnancov, aby im napísali zopár pekných slov.

11. Splňte vianočné priania.

Ak sa rozhodnete, že by ste chceli urobiť ešte viac, môžete niekoho obdarovať na Vianoce.

Obvolajte krízové centrá, domovy pre seniorov či domovy sociálnych služieb a zistite, čo konkrétne by potešilo ich klientov a aká je pre nich najlepšia forma doručenia darov. Požiadajte ich, aby vám poslali zoznam vecí, ktoré si klienti želajú. Jednotlivé vianočné priania s inštrukciami zaveste na stromček, odkiaľ si ich môžu zamestnanci vziať a splniť.

12. Urobte predvianočnú brigádu.

Ak majú vaši zamestnanci sedavé povolanie, deň strávený manuálnou prácou im pomôže zrelaxovať a načerpať novú energiu. Zorganizujte pre nich dobrovoľnícku aktivitu v organizácii, ktorá vám je blízka. S organizáciou sa dohodnite, akú pomoc by najviac potrebovala.

Dobrovoľníci môžu napríklad pomôcť upratať priestory, vymaľovať, hrabať lístie a veľa iného. Na konci dňa budú mať dobrý pocit z toho, že priložili ruku k dielu – doslova.

Veríme, že vás tieto tipy motivovali, aby ste aj tento rok ukázali, že pomáhať je potrebné. Sviatok darovania je na to ideálna príležitosť. Nezabudnite, že na GivingTuesday sa ráta každý dobrý skutok – veľký i malý.

Ak ešte stále váhate, na koho zamerať pozornosť a komu pomôcť, pozrite sa do nášho Urýchľovača dobra, kde nájdete rôzne občianske organizácie s opisom toho, čo potrebujú. Viac informácií nájdete aj na GivingTuesday.sk. A čo je ešte dôležité – ak robíte dobro, dajte o tom vedieť a buďte inšpiráciou pre ostatných. 

Autorka Veronika Šoltinská desať rokov pôsobila ako novinárka a následne sa pripojila k PR tímu Nadácie Pontis. V nadácii zastrešuje PR aktivity pre projekt firemného dobrovoľníctva Naše Mesto či  sviatok darovania GivingTuesday.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?