4. augusta 2021

Ak cestujete s deťmi, alebo sa vám v aute pokazila klimatizácia, môžete si cestu naprieč Slovenskom spestriť kúpaním, alebo aspoň osviežením pri vode. Tu je niekoľko tipov.

Vyberali sme prevažne prírodné kúpaliská, ale niekedy môže byť dobrý nápad zvážiť aj umelé, napríklad v menšom okresnom meste niekde neďaleko diaľnice. Pri výbere sme (mierne) uprednostňovali miesta, ktoré sú aspoň dve hodiny od Bratislavy alebo Košíc.

Mara? Alebo Hrabovo či Šútovo?

Od Liptovskej Mary, ktorá leží takmer presne uprostred cesty a rovno pri diaľnici, je na nejakú polhodinu vzdialené Hrabovo. Táto vodná nádrž je priamo pod Maliným brdom. Bola zrekonštruovaná na kúpanie, a tak má klasika, ktorou je Mara, celkom dobrú alternatívu.

Ďalšou vodnou alternatívou môžu byť Lúčky, prípadne ich Lúčanský vodopád priamo v dedine. Tieto kúpele sú nejakých desať minút od Bešeňovej.

Ešte jedna alternatíva s kúpaním vo veľmi peknom prostredí, ale cez deň zrejme dosť plným: Šútovo (známe aj okolo Rieka, či Lom Kraľovany). Prípadne sa môžete ísť pozrieť na vodopád, ale to už je (s deťmi) tak na štvorhodinovú vychádzku.

Reklama

„Horná trasa“ je rýchlejšia, okrem pár kúpalísk v Turci už „uprostred“ cesty veľa ďalších príležitostí nie je. (Opačným smerom, bližšie ku Košiciam sú ešte napríklad štrkoviská pri Batizovciach).

Pod Žilinou

Ak vám stačí aj prechádzka pri vode, dajte šancu Priehrade mládeže. Na kúpanie to možno nebude, ak však patríte k tým, ktorí sa tu ešte nezastavili, pretože „veď načo“, skúste dať šancu aj tejto nádrži starej veľkej vodnej elektrárne. Kúsok od Nosíc je celkom pekný Považský hrad a od vody viacero milých zákutí či výhľadov.

Ak idete od Košíc a zostal vám čas, pomerne blízko pred Bratislavou sú rôzne známe miesta ako Zelená voda či Trenčianske Teplice alebo trochu menej známe ako Horná Streda či Lednické Rovne.

Horehronie a Hnilec

Ak sa rozhodnete cestovať Pohroním, na kúpanie sú tu (samozrejme, už na Hnilci) Dedinky – Palcmanská Maša – asi dve hodiny od Košíc s čerstvou vodou a peknými výhľadmi. Ale aj taký prameň Hrona (a pohľad na Telgártsky viadukt) je vhodná zastávka.

Palcmanská Maša -Dedinky. FOTO: TASR

Pod Telgártom leží aj rezervácia Meandre Hrona, ktorá je menej vychytená ako Prameň, ale relatívne romantická (ak nenarazíte na niečo takéto). A po členky či hádam až kolená sa tam osviežiť dá. Alternatívou je Krpáčovo pod Ďumbierom, trochu malé, ale pekné, prípadne už pomerne blízko ku Košiciam Turzovské jazero pri Gelnici.

Štiavnické vrchy

Výhodou tamojších jazier je, že hore v lesoch vám pri vode nebude ani vo veľkom teple až tak horúco. A vo vode už vôbec nie. Nevýhodou môže byť parkovanie či malá vodná plocha jazier a breh, ktorý sa tým pádom rýchlo zaplní.

Okrem populárneho Počúvadla či Richnavy môžete skúsiť aj viacero ďalších tajchov: Banský Studenec, Hodrušské jazero, Vindšachta a ďalšie. Že toto všetko baníci vybudovali v horách v dobe ďaleko pred vynálezom bagrov, je skoro až neuveriteľné.

V Dunaji pri Štúrove či Mužli

Tento tip funguje, ak sa nebojíte dunajskej vody, idete južnou cestou a neprekáža vám (dosť výrazná) zachádzka, ktorú nedávno aspoň o čosi skrátila diaľnica D4. Aj toto kúpanie má genius loci, Dunaj nie je až tak teplý, maďarské kopčeky celkom malebné.

Ak pridáte výhľad na Ostrihom, most a zákrutu Dunaja, nemuseli by ste ľutovať.

Alternatíva, najmä ak idete z východu a je vám už dosť teplo: pár kúpalísk pred hranicami „Veľkej Bratislavy“ (a Seneckých jazier), napríklad také štrkovisko vo Veľkom Mederi či rezort pri Čiernej Vode.

Na južnej ceste

Ďalej na južnej trase do Košíc je to s kúpaním všelijaké, Dudince a Dolná Strehová (alebo trochu bokom od hlavnej cesty Santovka) sú dosť dobre známe, takže pravdepodobne preplnené. Ružiná a Ľadovec pri Lučenci sa zasa opravujú.

Ak idete od Bratislavy, za polovicou cesty sú ešte Teplý vrch a Zelená Voda – Kurinec, na prechádzku pri vode v celkom peknom podhorskom prostredí, aj Hrhovské rybníky s pozorovateľňou vtákov.

Keď dobre prší, možno by sa dalo blízko pri diaľnici osviežiť aj tu. (vtip) Foto: SITA/AP

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?