Čakať na zvýhodnenú last minute ponuku sa tento rok zrejme neoplatí. Kto chce starosti s vybavovaním letnej dovolenky prenechať na cestovnú kanceláriu, mal by si vybrať rýchlo. Po dvoch rokoch pandemických obmedzení totiž cestovné kancelárie hlásia extrémny nápor záujemcov.
Predávajú sa najmä Turecko, Grécko a Chorvátsko, kto chce mať na dovolenke väčší pokoj, mal by si vybrať termín v auguste či až v septembri.
V článku sa dočítate:
- ako sa medzi Slovákmi vyvíja aktuálna dovolenková sezóna,
- ktoré destinácie sú tento rok najvychytenejšie,
- o cestovaní do Chorvátska lietadlom,
- o ktoré exotickejšie krajiny je záujem,
- tipy odborníkov, na čo by si mali dať dovolenkári tento rok pozor.
„Na väčšinu letných destinácií evidujeme nárasty aj o niekoľko stoviek percent v porovnaní s obdobím pred pandémiou,“ hovorí Patrik Vas z cestovnej kancelárie Pelikán.
„Dopyt po dovolenkách je extrémne vysoký a predáva sa doslova každá destinácia, či ide o pobyty pri mori alebo poznávacie zájazdy,“ potvrdzuje riaditeľka cestovnej kancelárie Satur Travel Nora Fedorová.
„S postupným otváraním krajín a rušením či zmierňovaním obmedzení dochádza k enormnému záujmu o dovolenky pri mori,‟ uzatvára marketingová manažérka Kartago Tours Alica Šipošová.
Všetky tri spoločnosti patria podľa tržieb do päťky najväčších cestovných kancelárií na Slovensku.
V oblasti cestovného ruchu dnes vidíme v plnej kráse to, čo ekonómovia volajú odložená spotreba. Pandémia zabránila väčšine obyvateľstva dopriať si tradičnú dovolenku pri mori dva roky po sebe. O to viac si chcú ľudia ušetrené peniaze a nahromadenú túžbu po vôni mora dopriať tento rok.
Last minute na ústupe
Keďže prechádzky po slnkom vyhriatom piesku si málokto chce nechať ujsť, zazmluvnené kapacity hotelov a letov sa rýchlo míňajú. Predajcovia pobytov preto radia poponáhľať sa s výberom a kúpiť si dovolenku čím skôr.
„Kapacity sa vypredávajú veľmi rýchlo. Najmä, ak ide o rodinné izby či obľúbené hotely. Júl je už na 80 percent vypredaný, pre výhodnejšie ceny dovoleniek odporúčame kupovať termíny na september,“ hovorí Fedorová. Aj preto neočakáva, že bude tento rok na trhu veľa last minute ponúk.
Skúsenosti ľudí z cestovných kancelárií hovoria, že Slováci si tento rok zabezpečujú približne jeden až dva mesiace dopredu. „Výrazne sa zmenilo, ako nakupujeme. Dovolenky sa predávajú mesiac až 50 dní pred odletom,“ hovorí napríklad manažér pre strategické partnerstvá Vas z Pelikánu.
Podobný odstup potvrdzujú v Sature. Kým vlani dovolenkári čakali s kúpou dovolenky na poslednú chvíľu, aby mohli reagovať na meniace sa obmedzenia, tento rok kupujú pobyty mesiac až dva dopredu.
Vychytené destinácie
Štatistiky Satur Travel hovoria, že absolútnym skokanom medzi destináciami je Turecko, ktoré sa vrátilo medzi trojku najpredávanejších destinácií. Rebríček toho najžiadanejšieho z tejto cestovky dopĺňajú Chorvátsko, Cyprus a grécke ostrovy, najmä Rodos, Kréta, Thassos a Zakyntos.
V Kartago Tours sa v aktuálnej sezóne najlepšie predávajú turecké letoviská Alanya, Side či Belek, egyptská Hurghada a Marsa Alam či tradičné grécke ostrovy Kréta, Rhodos, Korfu a Zakynthos, ale aj Tunisko. „Po dvoch rokoch pandémie sa Slováci opäť tešia na pobyty v Tunisku, ktoré ponúkajú vynikajúci pomer kvality a ceny,“ dodáva Šipošová z Kartago Tours.
Podobne o Turecko a Grécko hlási veľký záujem cestovka Hydrotour. No podľa predajov v Pelikáne je absolútnym hitom sezóny Chorvátsko lietadlom.
„Počet pasažierov narástol o viac ako 500 percent a predaj leteniek je porovnateľný s Gréckom,“ vysvetľuje Vas z najväčšieho online predajcu leteniek na Slovensku. Z deviatich veľkých letísk, ktoré fungujú v Chorvátsku, ťahajú sezónu najmä Zadar, Split a Dubrovník. Od konca marca tohto roka sa z Bratislavy lieta aj do Záhrebu.
„Letenky do Záhrebu predávame od približne desať eur a linka sa okamžite po spustení stala jednou z najpredávanejších,‟ dodáva Vas. A hoci dovolenkári si kupujú letenky do Chorvátska v priemere 48 dní pred odletom, naďalej sa podľa neho dajú zohnať spiatočné letenky od približne 40 eur aj na júnové a júlové termíny pobytov.
V Satur Travel dodávajú, že letecký spôsob prepravy na letné dovolenky sa etabluje aj v prípade Rumunska, Čiernej Hory, Macedónska a Albánska.
Najviac rezervované krajiny pre letnú dovolenku sú podľa štatistík Pelikánu Taliansko, Španielsko a Grécko, osobitne sa zdvihol záujem o Baleárske ostrovy. Nejde však o party tripy na Ibizu. V lete je záujem najmä o Malorku a klasické sedemdňové dovolenky, ktoré tvoria deväť z desiatich výletov.
Exotickejšie destinácie
Zo vzdialenejších krajín evidujú cestovné kancelárie záujem najmä o Spojené arabské emiráty, Senegal, Omán či Thajsko. Dovolenky v Dubaji či Abú Dábí sa predávajú aj v letných horúčavách, ich výhodou je nižšia cena v tomto období.
„V Dubaji je aktuálne 35 stupňov, čo je v lete bežná klíma aj pre destinácie na juhu Európy, no hotely sú tu teraz o polovicu lacnejšie,“ hovorí Vas z Pelikánu. Ubytovanie v luxusných päťhviezdičkových hoteloch na pár dní v júni predáva cestovka pod štyristo eur.
Stúpol tiež záujem o letenky do Thajska ‒ Pelikán eviduje na webe nárast až o 700 percent v porovnaní s predpandemickým obdobím. Lieta sa zväčša do Bangkoku a z neho do ďalších provincií. Najpopulárnejšími cieľmi výletníkov sú ostrovy Koh Samui a Phuket.
Thajsko vedie aj v rebríčku cestovnej kancelárie Bubo Travel. Najväčší záujem je o kombináciu Bangkoku s oddychom pri Andanskom mori. Po Thajsku sa najlepšie predávajú New York a Kalifornia v USA, historický okruh Mexikom s oddychom na plážach Karibiku a nórske fjordy.
V Satur Travel bodujú na popredných priečkach predaja exotických destinácií Maroko, Izrael, Zanzibar, Mexiko a Peru.
Boom poznávacích zájazdov
Satur Travel eviduje veľký boom aj v predaji poznávacích zájazdov. Najväčší záujem je o Taliansko a Portugalsko. „Obľúbené sú najmä poznávačky s pobytom pri mori ‒ talianska Apúlia, Sicília, Sardínia, Ischia a v Portugalsku pevnina, ale aj ostrovy Madeira a všetky Azorské ostrovy,‟ hovorí riaditeľka Nora Fedorová.
Čoraz populárnejšie sú podľa nej aj city breaky v európskych mestách ako Rím, Miláno, Benátky či Paríž, zo severnejšie položených napríklad Amsterdam a Štokholm. Nemálo Slovákov si kupuje aj „poznávačky“ do Viedne a Budapešti. „Zaujímavé je, že sa po dlhej dobe navýšil predaj autobusových poznávacích zájazdov,“ dodáva Fedorová.
Tipy od odborníkov
Na čo by si mali dať dovolenkári tento rok pozor? Hoci ide o prvý a základný krok, cestovné kancelárie tvrdia, že ľudia si stále komplikujú dovolenky neplatnosťou cestovných dokladov. „Často sa stáva, že nie sú pripustení na palubu lietadla práve z dôvodu expirácie pasov,‟ hovorí napríklad Alica Šipošová z Kartago Tours.
Ďalším odporúčaním cestoviek je dôkladne si preštudovať informácie a recenzie o hoteli a mieste, kde plánujú stráviť dovolenku. „V niektorých destináciách stále platí zvýšený dôraz na hygienu a bezpečnosť, preto odporúčame pred cestou si dôkladne preštudovať vstupné podmienky a možné reštrikcie,“ dodáva.
„Opatrenia na vstup do krajiny sa uvoľňujú v podstate všade, no ešte vždy zostávajú sčasti neprehľadné,‟ hovorí marketingový riaditeľ cestovnej kancelárie Bubo Jozef Zelizňák.
Dozvuky pandémie cítiť aj na poistení. „Počet dovolenkárov, ktorí si svoj pobyt poistia voči nečakaným udalostiam, sa zdvojnásobil,‟ hovorí Vas z Pelikánu. Aj tento rok by si ešte cestujúci mali pre istotu kúpiť komplexné cestovné poistenie, v ktorom je zahrnuté aj kovid poistenie.
„Pre nerušený priebeh dovolenky je potrebné dodržiavať lokálne pravidlá a rešpektovať rady organizátorov zájazdu,‟ uzatvára marketingový riaditeľ Hydrotouru Matúš Milko. Upozorňuje tiež na možnosť, že cestovné kancelárie budú nútené aktualizovať palivový príplatok vzhľadom na nárast cien paliva a skutočnosť, že letecké spoločnosti budú tankovať za aktuálne ceny.