26. novembra 2020

Ak musíte počas nasledujúcich sviatkov cestovať, existuje spôsob, ako si ušetriť nervy – buďte pred cestou dobre pripravení. A nemyslíme tým len dostatok rúšok a arzenál čistiacich produktov. Hovoríme najmä o tom, že pravidlá cestovania sa líšia vo viacerých aspektoch a je dobré vedieť, na čo v tejto „covidovej situácii“ myslieť.

Hlavnou otázkou je, ako dlho chcete zostať a kam plánujete ísť. Rezervuje letecká spoločnosť miesta na sedenie? Poznáte podrobnosti o preventívnych opatreniach vášho hotela? Viete, kde získať rýchly test v meste, do ktorého idete? Toto je len príklad otázok, na ktoré by ste mali poznať odpovede pred tým, ako sa vydáte na cestu. 

Na čo nezabudnúť pred odchodom

Overte si obmedzenia vo vašej krajine, ale aj v krajine, do ktorej sa chystáte. Prax káže poznať pred cestou všetky bezpečnostné protokoly. Tak budete na všetko pripravení, aj na najhorší možný scenár.

Napríklad sa môže stať, že krajina, do ktorej cestujete, aktuálne nevyžaduje negatívny test, no pri návrate domov ho potrebovať budete. Mali by ste si teda dopredu zistiť, či sa test dá urobiť na letisku/stanici alebo si budete musieť rezervovať termín v niektorom z odberných miest. 

Okrem toho je dobré si overiť, či po návrate nie je potrebná karanténa a ako v takom prípade postupovať. Na stránke ministerstva zahraničných vecí sa dajú nájsť podmienky pre vstup do všetkých krajín sveta. 

Reklama

Zistite si, aké hygienické opatrenia platia vo vašom hoteli

Ísť na návštevu k rodine či priateľom sa bez absolvovania PCR testu či karantény neodporúča. Zvlášť, ak máte členov rodiny v rizikovej kategórii. Koniec koncov, organizovanie domácich stretnutí je oveľa rizikovejšie, ako vychutnať si jedlo na vonkajších terasách. 

Znížiť riziko môžete tak, že sa ubytujete napríklad v hoteli, ktorý si dáva záležať na vysokom hygienickom štandarde. Nosenie rúška, dezinfekcia rúk, meranie teploty a dodržiavanie odstupu by mali byť samozrejmosťou.

Plusovými bodmi by mohla byť prítomnosť zdravotníka. Navyše, ak niekde zostávate niekoľko dní, netrvajte na dennom upratovaní. Vyhnete sa tak interakcii s ďalším človekom. 

Dajte sa zaočkovať proti chrípke

Dať sa zaočkovať proti chrípke je tento rok dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Neochráni vás to síce pred novým koronavírusom, ale zachráni to kapacity v zdravotníctve, ktoré môžu byť využité pri liečbe ľudí s Covid-19.

Vyhľadajte najbližšie odberové miesto

Ak ste neprišli do krajiny, ktorá vyžaduje negatívny test pri vstupe, vždy je lepšie zistiť, kde by ste sa mohli dať otestovať. Pamätajte, že nie každý pozitívny človek prejavuje symptómy, takže ani nemusí vedieť, že vírus prenáša. A kto by touto osobou chcel byť? Takže skúste urobiť dobrý skutok a nechajte sa otestovať či už PCR, alebo antigénovým rýchlotestom. Taktiež majte na pamäti, kde je najbližšie zdravotnícke zariadenie. 

Naplánujte si cestu aj itinerár

Samozrejme, byť spontánny je niekedy zábavné. Ale v súčasnosti je to príliš riskantné. Naplánujte si, ktoré reštaurácie a obchody chcete navštíviť a či je to bezpečné. Urobte si vopred rezerváciu, najlepšie na terasách či strechách, ak to počasie umožní. Myslite na to, že v aktuálnej situácii fungujú zariadenia v obmedzenej prevádzke. 

Neodchádzajte bez nevyhnutných pomôcok

Covid-19 nás tento rok vzal na poriadnu jazdu a zmenil aj náš pohľad na cestovanie. Nezabudnite sa vybaviť praktickými pomôckami, ktoré vám pomôžu prežiť bezpečný výlet. Rúška, dezinfekcie či utierky vo väčšom množstve – tým nič nepokazíte. 

V lietadle, v autobuse či vo vlaku

Skontrolujte si miesto na sedenie. Zistite, či nie je viacero voľných miest v inej časti dopravného prostriedku a sadnite si radšej tam, kde je menej ľudí. Ak je to možné, seďte s rodinným príslušníkom a majte na sebe po celý čas rúško alebo štít.

Nezabudnite si so sebou pribaliť vlhčené obrúsky a dezinfekčný gél. Utrite nimi sedadlo, stolík, opierky, bezpečnostný pás aj obrazovku. 

Obmedzte konzumáciu jedla a nápojov. Ak je vaša cesta krátka, skúste sa najesť ešte pred odchodom. Skladanie rúška a štítu vedie k riziku, takže to skúste vydržať a najedzte sa radšej pred cestou a po nej. 

Čo robiť po príchode

Zaveďte si jasné pravidlá

Ak chcete navštíviť rodinu a rozhodnete sa radšej ubytovať v hoteli, nedovoľte im, aby vás v ňom navštívili. Takisto nechoďte ani vy k nim domov, ale naopak, trávte čo najviac času vonku. Skúste sa vonku aj stravovať.

Reklama

V týchto časoch by si medzi sebou mali držať odstup aj členovia domácnosti, ak sa zdržiavajú vnútri. Teraz nie je priestor poľaviť z ostražitosti. 

Všetko dezinfikujte

Ak zostávate v hoteli, snažte sa vydezinfikovať všetko ešte pred tým, ako sa vybalíte. Pamätajte, že je lepšie obmedziť upratovanie hotelovou službou, radšej si po sebe poumývajte sprchu vy. Je lepšie stráviť pár minút denne upratovaním ako ochorieť. 

Jedzte vo svojej hotelovej izbe

Raňajkové bufety v hoteloch sú minulosťou. Množstvo hotelov má okrem toho limitované možnosti podávania večere, takže by ste mali počítať s tým, že nie všetky jedlá je možné podávať v reštauráciách, respektíve na terasách. Zistite si, aké sú možnosti donášky jedál na izbu, prípadne aké potraviny či reštaurácie s donáškou máte v blízkom okolí.

Bonusový tip

Vezmite si fľašu svojho obľúbeného vína so sebou a vychutnajte si ho na izbe. Nezabudnite na otvárač a poháre. Ak aj máte v hľadáčiku konkrétnu reštauráciu, stále je možnosť vziať si jedlo so sebou a zjesť ho v súkromí. Zapamätajte si však, že by ste to mali robiť len s členmi vlastnej domácnosti. 

Článok vyšiel na webe amerického Forbesu, autorkou je prispievateľka Karla Alindahao, ktorá píše o cestovaní a gastronómii. Určité pasáže sme prispôsobili slovenským pomerom. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?