9. októbra 2021

Čo vznikne, keď spojíte desiatky až stovky miliónov rokov staré kosti a moderné technológie? Môžete sa napríklad vybrať na cestu do čias, kedy svet patril obrovským plazom a nepotrebujete ani stroj času. Pri pražskom letisku totiž otvorili unikátne múzeum dinosaurov.

Za projektom Dinosauria Museum Prague stojí český multimilionár Karel Pražák a jeho investičné impérium Kaprain. Netradičná expozícia sa nachádza v areáli Pražákovho outletového a zábavného centra POP Airport v Tuchomericiach, na ploche štyritisíc metrov štvorcových ponúka návštevníkom ucelený pohľad na históriu vzdialenú dvesto miliónov rokov.

Prehliadnuť si môžete napríklad 24 metrov dlhú a na 90 percent originálnu kostru diplodoka, dvoch mosasaurov, jeden z najzachovanejších exemplárov triceratopsa alebo realistický model Tyranosaura rexa.

Takáto hodina prírodopisu s paleontológom asi nie je nuda. Foto: Kaprain

Unikát pri letisku

„Desiatky a stovky miliónov rokov staré originálne kostry sme prepojili s najmodernejšími technológiami a vytvorili tak múzeum, ktoré zrejme nemá vo svete páru,“ komentuje Karel Pražák zbierku, ktorú budoval viac ako dva roky a rásť by mala aj naďalej.

„Verím, že milovníkom prehistórie sa v múzeu zatají dych,“ dodáva niekdajší vysokopostavený manažér investičnej skupiny PPF, ktorý si v roku 2013 začal budovať vlastnú grupu so zameraním na priemysel, nehnuteľnosti, financie, zábavu a šport.

Reklama

Investície do svojho jurského parku nechce podľa Forbesu 57. najbohatší Čech komentovať. Hovorí sa však o desiatkach miliónov eur.

Zábavné vzdelávanie

Súčasťou múzea je univerzita Dinosauria s veľkoplošnou projekciou filmov o odborných témach, paleo chodník zameraný na dinosaurie fosílie, zbierka vyše šesťtisíc exponátov skamenelín a minerálov, ktorá vznikala viac ako pol storočia alebo galéria známych autorov paleoartu – Zdeňka Buriana, Karla Zemana či Jana Sováka.

„Celé múzeum sme pripravili tak, aby návštevníkov vzdelávalo interaktívnou a čo najzábavnejšou formou. Ideálne tak, aby si vlastne ani neuvedomili, koľko sa toho v priebehu približne deväťdesiatminútovej návštevy naučili,“ vysvetľuje hlavný paleontológ Štěpán Pícha.

Múzeum ponúkne virtuálnu realitu aj originálne exponáty. Foto: Kaprain

Plány na najväčší krytý zábavný park

Na konci roka by mal v susedstve projektu vyrásť na ploche desaťtisíc metrov štvorcových aj najväčší krytý zábavný park v Česku zvaný Majaland, ktorý skupina Kaprain pripravuje v spolupráci s belgickým operátorom Plopsa.

„Naším cieľom je vybudovať centrum, v ktorom bude prirodzené spojenie nákupov a zábavy a čiastočne aj vzdelávania,“ tvrdí CEO Kaprain Romana Benešová. Okrem dinosaurov si už teraz môžu návštevníci prehliadnuť unikátnu zbierku áut alebo si posedieť na terase s výhľadom na letisko.

Pražákovo investičné impérium má v portfóliu okrem iného chemickú fabriku Spolchemie v Ústí nad Labem, výrobcu pukov Rubena v Náchode, hokejovú Spartu alebo aktuálne rekonštruovaný dom v Parížskej ulici v Prahe.

 

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.cz. Jeho autorom je Robert Sattler.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?