27. júla 2021

Je splachovanie WC sexi? To asi nie, ale určite patrí k aktivitám, ktoré sú dennodennou súčasťou životov ľudí na celom svete. A míňa sa pri ňom veľa vody. Práve tu vstupuje do hry slovenský vynálezca a česká rodinná firma, ktorí spoločne plánujú (nielen) túto oblasť so svojím inovatívnym vynálezom výrazne posunúť k ekologickejšiemu riešeniu. A majú aj veľa ďalších nápadov, s ktorými chcú dobyť svet.

Čo sa v článku dozviete:

 • o slovenskom vynálezcovi, ktorý stojí za mnohými patentmi;
 • o tom, ako vznikla rodinná firma Siko;
 • ako sa z malej firmy stal globálny hráč;
 • ako šetriť a zlepšiť kvalitu vody;
 • ako vyzerá ekologickejšie splachovanie a koľko vody ušetrí;
 • čo hovoria na spoluprácu zakladatelia spoločnosti či samotný vynálezca.

A mimochodom… už sa tak aj deje. USA, Austrália, Čína. Tam aj v desiatkach ďalších krajín sveta sa predávajú patentované produkty českej rodinnej spoločnosti Siko a švajčiarskej firmy Swiss Aqua Technologies v oblasti kúpeľňových a vodovodných technológií.

Za inováciami stojí Slovák

Foto: Miro Nôta

Za ňou stojí v úlohe spoluzakladateľa slovenský vynálezca a autor mnohých patentov František Pancurák. Spojenie spoločnosti Siko rodiny Valovcov a inovatívnej firmy, ktorá je už dnes súčasťou skupiny Siko, si obe strany mimoriadne pochvaľujú.

Ich spolupráca sa začala pred troma rokmi a ich záber z hľadiska zahraničných trhov je už dnes taký rozsiahly, že podľa Tomáša Valu budú pre nich český a slovenský trh do 3-4 rokov z pohľadu tržieb zanedbateľné. Na svetové trhy prenikajú s patentovanými technológiami vo forme viacerých produktov.

Reklama

František Pancurák

Pred založením spoločnosti swiss aqua technologies pôsobil vynálezca František Pancurák 24 rokov na poste riaditeľ a minoritného akcionára výrobcu klozetových sedadiel MKW. Na tejto pozícii zastrešoval aktivity vo východnej Európe a pričinil sa aj o vybudovanie dvoch výrobný ch závodov, ktoré sa nachádzajú na Slovensku a v Rusku.

Počas pôsobenia sa mu podarilo naviazať blízke kontak-ty s výrobcami sanitárnej keramiky naprieč celou Euró-pou. Ako hovorí, práve vďaka tomu, že mal výborný prehľad o tom, čo na trhu chýba, sa dokázal osamostatniť.

Zrod firmy Siko

Siko je český rodinný podnik Valovcov, ktorý ešte s bývalým manželom v roku 1991 spoluzakladala Jaroslava Valová. Túto úspešnú podnikateľku a nositeľku mnohých podnikateľských ocenení okrem iného český Forbes zaradil do svojho rebríčka najvplyvnejších žien v českom biznise.

Dnes už 74-ročná dáma vo firme aktívne nepôsobí, opraty medzičasom prebrali jej deti (vo firme pracujú jej dvaja synovia Víťa a Tomáš a tiež dcéra Jana).

Valovci začali podnikať v Čimeliciach, malej obci v južných Čechách so zhruba tisíckou obyvateľov, kde ich firma sídli dodnes. Ich prvá predajňa obkladačiek a kúpeľňových doplnkov mala 40 štvorcových metrov a otvorili ju v marci 1991.

Mladí začínajúci podnikatelia

Tomáš Vala bol v tom čase v maturitnom ročníku a úspešne zvládol prijímačky na vysokú školu, no štúdium o rok odložil, pretože rozbiehajúca sa rodinná firma si vyžadovala každú voľnú ruku.

Do rodinného podnikania Valovci na samom začiatku vložili všetky úspory z vkladných knižiek vrátane tých, ktoré mali ich deti. „V tom čase sme mali doslova 20-hodinové pracovné dni, až sa teraz čudujem, ako sme to všetko vydržali,“ spomína Jaroslava Valová.

Veľká zaťažkávacia skúška pre firmu aj pre rodinu ako takú prišla o niekoľko rokov neskôr, keď sa s manželom dohodli na rozvode.

Rodinný podnik sa dostal na špičku

V tom čase sa už ako firma zadlžili, na krku mali veľký úver, ktorý nasmerovali do výstavby firemného logistického centra. Aj túto skúšku však Valovci zvládli a dnes patrí Siko k špičke vo svojom segmente v Čechách aj na Slovensku.

Na týchto trhoch má firma viac ako 50 predajní a zamestnáva v nich vyše 900 ľudí. Obrat spoločnosti za rok 2020 predstavoval 4,3 miliardy českých korún (takmer 169 miliónov eur).

Od obkladačiek sa už medzičasom posunuli oveľa ďalej. Firma sa zameriava na predaj kompletného kúpeľňového aj kuchynského vybavenia a okrem toho prevádzkuje aj dve luxusné predajne pod názvom Elite Bath & Kitchen v Prahe a Bratislave. A aj vďaka ich nedávnej 150-milió- novej (5,9 mil. eur) investícii do spoločnosti Swiss Aqua Technologies je už dnes aktívna na 46 trhoch sveta.

Do Swiss Aqua Technologies vstúpili Valovci pred troma rokmi. Firma sídli vo švajčiarskom meste Cham a jej tím vedcov a inžinierov sa venuje výskumu a vývoju v oblasti úspory vody a zlepšovania kvality vody.

Ako usporiť a vylepšiť kvalitu vody?

Swiss Aqua Technologies sa pritom zameriava na viacero oblastí:

Foto: archív spoločnosti Siko
 • Ide napríklad o fyzikálnu úpravu vody pod názvom Ion Polarization System, ktorá vodovodným systémom pomáha poradiť si s vodným kameňom. Ako hovorí Pancurák, použitie IPS je efektívne tam, kde voda vykazuje strednú , vysokú až veľ mi vysokú tvrdosť.
 • Ďalšou je technológia OptimFlush System (OFS), ktorá umožňuje výraznú úsporu vody pri splachovaní WC. Ako vysvetľuje František Pancurák, tento systém je využívaný v toaletách, ktoré uskutočnia dokonalé veľké spláchnutie s použití m iba 2,7 litra vody, pričom ponúka aj možnosť menšieho 1,5-litrového, tzv. „nočného“ spláchnutia. Bežná toaleta pritom na veľké spláchnutie vyžaduje až okolo deväť litrov vody. Táto technológia na rozdiel od zastaraný ch toaliet s gravitačným systémom splachovania využíva na spláchnutie tlak vo vodovodnom potrubí , a tak dosahuje vyššiu efektivitu s použití m menšieho množstva vody. „Na základe tejto technológie ide o najúspornejšie WC na svete. Prvým trhom, kde sa už táto technológia viac ako rok predáva, je USA,“ hovorí Pancurák.
 • Foto: archív spoločnosti Siko

  Swiss Aqua Technologies tiež pracuje na technológii s názvom Water Care System, ktorá využíva prúdenie vody ako náhradný zdroj energie na účely pedikúry. Tento systém napríklad za- komponovali do klasickej sprchovej hlavice, s pomocou ktorej si tak ľudia môžu spraviť pedikúru „namokro“ v pohodlí domova a bez prídavných zdrojov energie. Dôležitou črtou inovácií je tiež, že výskum kladie dôraz na to, aby mali ich produkty či technológie pridanú ekologickú hodnotu.

Dokonalé spojenie a udržateľnosť

Slovenský podnikateľ a autor mnohých vynálezov František Pancurák hľadal pre svoje nápady potenciálnych partnerov aj medzi zvučnými globálnymi značkami, no nepochodil. Firmy boli z jeho nápadov síce nadšené a páčili sa im, ďalej sa však v rokovaniach neposunuli. Všetko do seba dokonale zapadlo, keď sa stretol s Valovcami.

Siko
Foto: Miro Nôta

Dnes už fungujú ako súčasť rodiny Siko a svoje technológie najnovšie plánujú odprezentovať aj na Expo 2020 v Dubaji (kvôli pandémii bol presunutý z konca minulého a začiatku tohto roka na termín október 2021 až marec 2022).

„Františkovi sme pomohli s masovou výrobou, certifikáciou a dotvorením globálnej siete a predaja konečnému zákazníkovi. Je to ideálne spojenie pre neho aj pre nás, pretože my už nie sme len obchodník, ale sme aj inovátor. A navyše je to spojené s udržateľnosťou, čo je skvelé. To sú témy, na ktorých nám veľmi záleží,“ hovorí Vala.

Reklama

Zo Sika sa tak podľa neho stáva významný globálny hráč v segmente a začína písať novú kapitolu svojho príbehu.

Článok vyšiel v júlovom vydaní magazínu Forbes. Viac si môžete prečítať TU. Poštovné je na nás!

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?