18. februára 2021

Česko-slovenský startup Born Digital získal 600-tisíc eur od J&T Ventures. Spoločnosť využíva umelú inteligenciu na automatizáciu komunikácie so zákazníkmi. Inteligentný hlasový asistent je k dispozícii 24 hodín denne a pomaly vytláča starú známu frázu „ak chcete XY, stlačte jednotku…“, ktorá znela z mnohých zákazníckych liniek. Startup chce peniaze využiť najmä na ďalší vývoj a na budovanie pobočiek na zahraničných trhoch.

„Na Born Digital nás zaujal predovšetkým tím, teda Tomáš (Malovec, pozn. red.) a Zenon (Sliwka, pozn. red.), ktorí rýchlo a úspešne vybudovali firmu zahŕňajúcu medzi svojich zákazníkov veľkých slovenských a českých operátorov, banky a distribútorov energií. Veríme, že tento tím má víziu a zároveň schopnosti ju aj naplniť,“ hovorí David Polach, investičný manažér z J&T Ventures.

Startup Born Digital je na trhu od roku 2019, keď sa osamostatnil od spoločnosti GoodAI. Odvtedy ich inteligentný hlasový asistent vybavil viac ako 2,5 milióna ľudí. Medzi klientov startupu patria napríklad operátori, banky, energetické spoločnosti, personalisti či hasiči. Denne virtuálny asistent vybaví tisíce reálnych zákazníkov a výhodou je, že dokáže zvládnuť nápor neobmedzeného množstva ľudí.

Záchrana ľudských životov

Inteligentný asistent vám pomôže napríklad získať zabudnutý PIN k bankomatovej karte, alebo pri hláseniach požiaru môže automaticky párovať duplicitné hlásenia aj overiť zadanú adresu.

„Ďalšou métou je zapojiť inteligentné technológie do záchrany ľudských životov. V Born Digital vyvíjame hlasovú asistentku, ktorá dokáže v prípade preťaženia tiesňovej linky prijímať hlásenia a zisťovať potrebné informácie. Technológie voicebotov sú v súčasnosti na veľmi dobrej úrovni, v tomto prípade však musíme ísť ešte o úroveň vyššie, pretože môže ísť o životy. Je to skvelá motivácia a dôkaz, ako výrazne sme sa za posledných niekoľko rokov posunuli,“ dodal riaditeľ spoločnosti Born Digital Tomáš Malovec.

Reklama

Globálne plány

V niektorých krajinách je virtuálny asistent dostupný už roky, v našich končinách to však nie je natoľko rozšírené. Preto sa zamerali na slovenčinu a češtinu. No aktuálne sa rýchlo rozširujú aj na ďalšie trhy a nástroje ponúkajú aj v poľštine, angličtine, nemčine či dokonca portugalčine.

Spoluzakladateľ spoločnosti Born Digital Zenon Sliwka. Foto: Born Digital

Cieľom firmy je, aby si každý mohol vytvoriť svojho hlasového asistenta sám na základe predvolených šablón, a to kdekoľvek na svete.

„V najbližších dvoch rokoch sa bude rozhodovať, kto budú lokálni hráči a kto globálni. Láka nás možnosť dostať sa na svetový trh, a preto sme sa rozhodli náš rast akcelerovať s pomocou investora,“ uviedol spolumajiteľ spoločnosti Born Digital Zenon Sliwka.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?