4. októbra 2021

Česko od pondelka (4. 10.) zaradilo Slovensko medzi krajiny s vysokým rizikom nákazy (červené). Aké podmienky budeme musieť splniť pri vstupe na české územie?

Prvou povinnosťou pre každého je vyplnenie príjazdového formulára, doklad o jeho vyplnení je potrebné predložiť na vyžiadanie hraničnej kontrole alebo po vstupe pobytovej kontrole na území ČR a na vyžiadanie predložiť test na stanovenie prítomnosti vírusu.

Ak do Česka cestujete verejnou dopravou, je potrebný negatívny výsledok antigénového testu, nie starší ako 48 hodín, alebo RT-PCR testu, nie starší ako 72 hodín. Pri ceste individuálnou dopravou nie je potrebné mať výsledok testu pred vstupom do ČR, informuje web ministerstva zahraničných vecí.

Po prekročení hraníc je povinná samoizolácia a RT-PCR test na vlastné náklady, ktorý je možné absolvovať najskôr piaty a najneskôr štrnásty deň po príchode do Česka.

Kto má výnimku?

Výnimky z karantény a testovania majú:

Reklama
  • osoby, ktoré boli očkované proti Covid-19 pred viac ako 14 dňami, preukážu sa národným certifikátom o dokončenom očkovaní a ktoré nejavia žiadne príznaky ochorenia,
  • alebo ktoré prekonali ochorenie COVID-19, nemajú klinické príznaky ochorenia, absolvovali izoláciu a od prvého pozitívneho testu RT-PCR uplynulo aspoň 11 dní, nie však viac ako 180 dní a preukážu sa certifikátom o prekonanom ochorení Covid-19,
  • deti mladšie ako 6 rokov,
  • pracovníci medzinárodnej dopravy,
  • v prípade ciest do alebo zo susedných krajín, ak dĺžka pobytu nepresiahne 24 hodín,
  • pozemný tranzit nepresahujúci 12 hodín,
  • cezhraniční pracovníci, žiaci alebo študenti, ktorí za účelom výkonu práce alebo vzdelávania pravidelne aspoň raz týždenne prekračujú hranicu.

Vyhlášku českého ministerstva zdravotníctva nájdete TU.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?