8. januára 2021

Maxim Šafirov nie je práve najlepšie naladený a hrbí sa nad počítačom, kým z okna za jeho chrbtom sa ponúka výhľad na zasnežený Petrohrad. Ruský šéf českej spoločnosti JetBrains má za sebou necelé dve hodiny spánku a bradu mu lemuje strnisko. Zdrojom jeho nálady však nie je iba únava.

JetBrains patrí medzi jednu z najväčších technologických firiem, o ktorej doteraz nebolo počuť. Všetko sa zmenilo 5. januára, keď svet zaplavili správy o jej napojení na rozsiahle kyberútoky na americké vládne inštitúcie a technologické molochy.

K týmto útokom došlo prostredníctvom ďalšieho nenápadného poskytovateľa IT služieb SolarWinds. Samotný JetBrains ponúka rad vývojových prostredí pre bežne používané programovacie jazyky a jeho software poznajú zástupy programátorov.

10 miliónov užívateľov, stámiliónové tržby

Firma, založená v roku 2000, sa pýši 10 miliónmi užívateľov v 213 krajinách. Jej príjmy v roku 2018 dosiahli čiastku 270 miliónov dolárov, s ročným rastom 33 percent. Šafirov pri rozhovore s redaktormi amerického Forbesu konštatoval, že napriek pandémii rast pokračoval aj vlani, keď predstavoval 10 percent. V tomto roku spoločnosť očakáva zisk 400 miliónov.

Nebyť udalostí posledných dní, JetBrains by zostal mimo hľadáčika verejného záujmu. Podľa správ, publikovaných vo svetových denníkoch, boli služby JetBrains hacknuté a následne došlo ich prostredníctvom k infiltrácii SolarWinds, kde jeden zo softvérových nástrojov poslúžil na ovládnutie zákazníckych sietí.

Reklama

Obeťami sú ministerstvá aj Microsoft

Medzi postihnutých zákazníkov patria napríklad americké ministerstvá spravodlivosti, energetiky a financií, ďalej tiež firmy Microsoft alebo Cisco. Útok bol podľa vyhlásenia americkej strany vedený z ruských adries. Kremeľ obvinenia poprel.

Informácie o hackerských útokoch však skrývajú rad nejasností a pochádzajú z anonymných zdrojov – aj preto Šafirov nezastiera, že ho celá aféra zaskočila. Nekontaktoval ho vraj nikto z americkej vlády a zároveň zdôrazňuje, že je pripravený byť pri vyšetrovaní akokoľvek nápomocný.

SolarWinds potvrdil, že využíva nástroje vyvíjané JetBrains, ale nemá vraj žiadne dôkazy o tom, že by k bezpečnostnému prelomeniu došlo cez českú spoločnosť. Šafirov dodáva, že obe firmy spolu naposledy komunikovali v decembri, keď ich zo SolarWinds kvôli napadnutiu kontaktovali.

Silné ruské väzby

„Ako máme dokázať, že sme neboli nahackovaní?“ neskrýva Šafirov svoju frustráciu. „Je to tvrdenie proti tvrdeniu.”

JetBrains v zložitej situácii samozrejme nepomáhajú väzby na Rusko. Šafirov a ďalší traja spoluzakladatelia – Sergej Dmitrijev, Evžen Beljajev a Valentin Kipjatkov – majú ruskú národnosť a tri zo šiestich vývojových stredísk firmy sídlia priamo v Rusku, ďalšie sú v Nemecku, v Holandsku a v Českej republike.

CEO Maxim Šafirov. Foto: JetBrains

Práve ruské väzby považuje Šafirov za hlavný dôvod všetkých podozrení a vyhlasuje, že nikdy nebol v spojení s vládou svojej rodnej krajiny. „Ruskí hackeri a americká vláda, na to sa hneď kliká. A keď do tej zápletky navyše pridáte nejakého skutočného Rusa, zapadne vám to.”

Jeho spoločnosť momentálne reviduje všetky svoje programy a služby, aby sa uistila, že neobsahujú žiadne slabiny.

Rovnako prebieha kontrola serverov, kde JetBrains pátra po stopách prípadného hacku. Šafirov priznáva, že správy ostatných dní vo firme už teraz napáchali značné škody, čo sa týka zákazníckej dôvery.

„V našom odbore je dôveryhodnosť, ktorú sme si vybudovali, zásadné aktívum. Dopady budú značné a rozhodne to len tak nenecháme,” vraví a pripomína, že v JetBrains tiež zvažujú, aké konkrétne kroky podniknúť, aby čelili správam o bezpečnostných prienikoch.

Na otázku Forbes, či budú spomenuté kroky zahŕňať aj kroky právne, Šafirov odmieta odpovedať.

Autorom článku, ktorý vyšiel na Forbes.com, je Thomas Brewster.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?