Zdražovanie stavebných materiálov zamiešalo karty mnohým Slovákom. Ak sa teraz rozhodnete stavať nový dom, alebo sa pustíte do jeho rekonštrukcie, bude vás to stáť o 30 % viac v porovnaní s minulým rokom. No priplatia si aj tí kupujúci, ktorí majú rezervovaný byt v novostavbách a čakajú na ich dokončenie.
V porovnaní s októbrom 2020 vzrástli podľa Štatistického úradu SR ceny stavebných materiálov o 22,9 %, medziročný nárast cien stavebných prác štatistici vyčíslili na 8,8 %.
Najväčším skokanom sú kovy
Ako príklad môžeme uviesť drevo. Jeho zdraženie spôsobilo zvýšenie cien jeho finálnych produktov ako sú drevodomy, podlahy, okná, dvere, nábytok z masívu a podobne.
Skokanom zdražovania sa stali kovy. Pri oceli vidíme navýšenie v porovnaní s rokom 2020 až o 150 %, meď je drahšia o 90 %. Taktiež rástli aj hliník, zinok a iné kovy a v dôsledku toho stúpli aj ceny elektroinštalačných materiálov, káblov, hliníkových profilov a podobne.
Dom drahší aj o 30-tisíc eur
Cena ropy stúpla až o 90 % , čo prinieslo zdražovanie plastových okien, potrubia či polystyrénu. No a ak sa pozrieme na aktuálnu situáciu, pre emisné povolenky výrazne stúpla aj cena cementu, a teda aj betónu, ktorý je základným stavebným materiálom.
Ak sa teraz rozhodnete stavať nový dom, alebo sa pustíte do jeho rekonštrukcie, bude vás to stáť o 30 % viac v porovnaní s minulým rokom. Cena stavebných prác a stavebného materiálu v západoslovenskom kraji stúpla za posledný rok z 1200 na 1500 eur za štvorcový meter. To znamená napríklad pri výstavbe rodinného domu s výmerou 100 štvorcových metrov navýšenie nákladov až o 30-tisíc eur.
Ceny ešte stále nie sú na vrchole
Momentálne žijeme v období vysokej inflácie a prakticky ani nenájdeme oblasť, v ktorej by nedochádzalo k zdražovaniu. Aj vy váhate, či sa pustiť do rekonštrukcie či stavby domu, alebo ešte počkať na pokles cien?
Priemerná cena bývania podľa krajov – 3. kvartál 2021 (eur/m2)
Odpoveď závisí hlavne od toho, aká naliehavá je vaša potreba bývania. Domnievam sa, že ceny stavebných materiálov ešte nedosiahli svoj vrchol, takže vyčkávanie sa nemusí vyplatiť.
Kto chce teraz stavať, nemusí použiť klasický stavebný materiál, ale môže sa rozhodnúť aj pre alternatívu v podobe prefabrikátov alebo montovaných domov, ktoré dokážu ušetriť čas aj peniaze.
Ceny novostavieb zrejme budú rásť
Väčšina developerov sa rozhodla dokončovať rozostavané novostavby, keďže na kolaudáciu a odovzdanie nehnuteľností je spravidla naviazané dofinancovanie zvyšnej časti kúpnej ceny. No ak sa stúpajúci vývoj cien nezastaví, podľa odhadov môžu novostavby na budúci rok zdražieť aj o 20 %.
Silní hráči na trhu sa na túto situáciu pripravujú tým, že si zmluvne dohodnú ceny stavebných prác a materiálov už v čase ich navýšenia. Zároveň pri naceňovaní ďalších bytov už počítajú s istou rezervou, aby neskôr nemuseli prenášať takéto navýšenie na kupujúceho, čo by mohlo viesť k nevôli a negatívnym referenciám od klientov na developera.
Malí developeri to budú mať ťažšie aj preto, lebo neodoberajú stavebný materiál v takom veľkom množstve, čo sa premieta aj do jeho ceny.
Čo ak čakáte na byt „z papiera“
V každom prípade treba rátať aj so scenárom, že cena, za ktorú v konečnom dôsledku kúpite byt v novostavbe, môže kvôli súčasnej situácii stúpnuť. V najhoršom prípade vám môže developer aj vypovedať zmluvu.
Každý väčší developer má totiž vo svojich zmluvách zakotvenú tzv. inflačnú doložku, ktorá definuje, za akých podmienok sa môže navýšiť kúpna cena nehnuteľnosti.
Zväčša je definovaná tak, že ak sa ceny stavebných materiálov a stavebných prác navýšia o určité percento pravidelne zverejňované štatistickým úradom, má developer právo požiadať o navýšenie kúpnej ceny. Obvyklá výška inflačnej doložky sa pohybuje okolo 5 % z ceny nehnuteľnosti.
Zatiaľ nemáme informácie, že by sa takto začali plošne navyšovať kúpne ceny v rozostavaných projektoch. Čo sa však zmenilo je to, že väčšina developerov už zahrnula do zmlúv inflačnú doložku, aby ju v prípade potreby vedeli aj použiť.
Kde nájdete inflačnú doložku a čo môžete robiť
Inflačnú doložku nájdete najčastejšie v zmluve o budúcej kúpnej zmluve, ktorá sa podpisuje v štádiu po rezervácii nehnuteľnosti. Developer má vďaka nej právo v prípade určitého zmluvne definovaného nárastu cien stavebných prác a materiálov na navýšenie kúpnej ceny. A kupujúci má povinnosť toto navýšenie zaplatiť.
Čo s tým môžete robiť?
- Navýšenie akceptujete a zaplatíte vyššiu kúpnu cenu.
- Nehnuteľnosť postúpite inej osobe – za predpokladu, že s tým bude developer súhlasiť.
- Prípadne sa s developerom dohodnete na odstúpení od zmluvy a vrátení rezervačnej zálohy. Nemal by to byť problém – v súčasnosti môže nehnuteľnosť predať aj o 30 % drahšie, ako ju predával vám napríklad pred 2 rokmi.
„Preklepnite“ si developera
Samozrejme, ak v zmluve inflačnú doložku nemáte zakotvenú a developer by vám napriek tomu navyšoval cenu, tak to robí bez právneho nároku a navýšenie nemusíte akceptovať.
Ako sa hovorí – dôveruj, ale preveruj… a ideálne vopred. Preto už pri výbere vhodnej nehnuteľnosti „z papiera“ odporúčam klientom preveriť si históriu developera. Urobiť si prehľad o jeho realizovaných projektoch, odovzdaných nehnuteľnostiach a nájdite si recenzie klientov. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám.
Prispievateľ Forbesu Viktor Obtulovič pôsobí ako vzťahový manažér vo Fingo Reality, ktoré rozvíjajú spolupráce maklérskeho broker poolu s realitnými kanceláriami a zefektívňujú financovanie bývania pre klientov. Pred príchodom do Fingo.sk pracoval ako senior konzultant v najväčšej realitnej kancelárii v Bratislave.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]