Ceny ropy pokračovali v piatok (6. septembra) v poklese, pričom cena Brentu sa priblížila k hranici 71 USD za barel (159 litrov) a smeruje k najhoršiemu týždennému vývoju od októbra 2023.
Na ropné trhy mali väčší vplyv správy o vývoji na americkom trhu práce než rozhodnutie OPEC+ odložiť pôvodné plány na zvyšovanie produkcie. TASR o tom informuje na základe agentúry Bloomberg a portálu Quantum Commodity Intelligence.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v novembri dosiahla do 17.55 h SELČ 71,11 USD (64,05 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 1,58 USD (2,17 percent). Cena americkej ľahkej ropy WTI s októbrovým kontraktom dosiahla 67,58 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 1,57 USD alebo 2,27 percent.
Osem členských štátov ropného zoskupenia OPEC+ (Saudská Arábia, Rusko, Irak, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Kazachstan, Alžírsko a Omán) sa tento týždeň dohodlo, že plánované zvýšenie produkcie odložia o dva mesiace, keďže ceny ropy sú stále na nízkej úrovni. Pôvodná dohoda o dobrovoľnej redukcii ťažby tak bude platiť aj v októbri a novembri.
K očakávanému rastu cien v reakcii na toto rozhodnutie však nedošlo, keďže trhy výraznejšie ovplyvňujú nepriaznivé údaje o vývoji čínskej ekonomiky a najnovšie sa k tomu pridali údaje o vývoji na americkom pracovnom trhu.
Ministerstvo práce v piatok oznámilo, že v USA vzniklo v auguste 142-tisíc nových pracovných miest. V porovnaní s júlom to predstavuje rast, avšak oproti očakávaniam boli údaje omnoho horšie. Nezamestnanosť však klesla zo 4,3 percent na 4,2 percent, čo predstavuje prvý pokles za päť mesiacov. To sa podľa analytikov odrazí na rozhodovaní americkej centrálnej banky o redukcii úrokových sadzieb.