21. decembra 2021

Cena plynu v Európe vzrástla v utorok (21. 12.) na nové historické maximum, keď prvýkrát dosiahla hranicu 175 eur za megawatthodinu. Nahor ju tlačí vysoký dopyt po energiách aj zvyšujúce sa napätie medzi Ruskom a krajinami, ktoré sú najväčšími odberateľmi plynu z tejto krajiny.  

Ako informovala agentúra AFP, cena referenčného kontraktu na plyn s dodávkou v januári vzrástla na burze v Amsterdame oproti predchádzajúcemu dňu takmer o 20 % na rekordných 175 eur za megawatthodinu. V súčasnosti sú tak ceny plynu v Európe zhruba osemnásobne vyššie než na začiatku tohto roka.

„Európske ceny plynu rastú neúprosne ďalej na nové a nové rekordy,“ uviedli analytici z Deutsche Bank. Ako dodali, ich vývoj najnovšie ovplyvnil fakt, že ku klesajúcim teplotám na severnej pologuli sa pridali informácie, že ruský plynárenský koncern Gazprom si na január nerezervoval dodatočnú tranzitnú kapacitu cez plynovod smerujúci cez Ukrajinu.

Investori tak budú podľa analytikov „pozorne sledovať predpovede počasia, aby sa pripravili na možný vývoj udalostí“. Mnohí analytici vidia za problémami v Európe najmä spor pre plynovod Severný prúd 2, ktorým chce Rusko dodávať zemný plyn do Nemecka cez Baltické more, čím by obišlo Ukrajinu, s ktorou je Rusko v konflikte.

Nový nemecký minister hospodárstva Robert Habeck cez víkend varoval pred „vážnymi následkami“ pre plynovod, ak by Rusko na Ukrajinu zaútočilo.

Reklama

Rusko začiatkom tohto týždňa prerušilo dodávku plynu do Nemecka cez severný plynovod Jamal, ktorý pokrýva približne pätinu ruských pozemných dodávok plynu do EÚ.

Ako je na tom Slovensko?

Na Slovensko priteká ruský plyn cez Ukrajinu zatiaľ v štandardných dodávkach okolo 80 – 90 miliónov metrov kubických denne.  Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) máme v súčasnosti plynu dostatok a rezort situáciu stále sleduje.

„Výsledky druhého stress testu (plynárenskej sústavy, pozn. red.) síce nedosahujú úroveň výsledkov prvého testu, no dôležitým faktorom je, že zimné obdobie sa zatiaľ javí ako priemerné, a preto situáciu s dodávkami plynu nevnímam ako kritickú,“ uviedol Sulík.

Zásoby plynu na začiatku zimného vykurovacieho obdobia však boli pre slabšie dodávky z Ruska nižšie ako po iné roky. Ministerstvo hospodárstva už v októbri jeden test pripravenosti plynárenskej sústavy vykonalo. Podľa neho malo Slovensko, pokiaľ bude zima priemerná, dostatok plynu pre domácnosti aj pre podniky.

Pokiaľ by bola zima najchladnejšia za posledné roky, bolo by vo februári nutné na osem až deväť dní obmedziť dodávky najväčším odberateľom, uviedol vtedy Sulík.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?