15. októbra 2021

Najznámejšia kryptomena bitcoin vystúpila na polročné maximum a blíži sa k hranici 60-tisíc dolárov. Investori vsádzajú na to, že regulačné orgány v Spojených štátoch čoskoro schvália prvý verejne obchodovaný fond (ETF), ktorý sa zameriava na bitcoinové futures (kontrakty na nákup alebo predaj aktíva v budúcnosti za stanovenú cenu).

Krátko po deviatej hodine (15. 10.) sa bitcoin podľa údajov na špecializovanom webe CoinDesk predával zhruba za 59 580 dolárov, za posledných 24 hodín si tak pripisoval 3,3 percenta. Najviac za uplynulých 24 hodín vystúpil na 59 961 dolárov, aktuálna cena bitcoinu je 58 923 dolárov (12.30 hod.).

Americká Komisia pre cenné papiere (SEC) sa podľa agentúry Bloomberg chystá budúci týždeň povoliť obchodovanie s prvým americkým fondom ETF naviazaným na bitcoinové futures.

Nešlo o náhodu

Vzostup kurzu bitcoinu nad 59-tisíc dolárov nebol náhodný a dlhodobí investori bitcoin hromadia už dlhší čas, uviedol vedúci výskumu a stratégie na ázijskej kryptomenovej burze AAX Ben Caselin. „Všeobecne panujú domnienky, že v štvrtom štvrťroku vývoj v USA okolo ETF zameraného na bitcoin významne pokročí,“ konštatoval.

K dnešnému zosilneniu kryptomeny tiež prispel osvetový tweet SEC. „Pred investíciou do fondu, ktorý drží bitcoin futures, sa uistite, že ste starostlivo zvážili potenciálne riziká a prínosy,“ uviedol regulátor na sociálnej sieti.

Reklama

Analytici zdôvodňujú rast ceny bitcoinu niekoľkými faktormi, napríklad poklesom obáv z krokov regulačných úradov proti kryptomenám. Podľa agentúry Reuters k nemu prispela aj vyhliadka na to, že americký regulátor spomínaný ETF schváli. Investori sa domnievajú, že to prispeje k všeobecnejšiemu prijatiu kryptomien.

V Spojených štátoch požiadalo o registráciu ETF viazaných na bitcoin niekoľko správcov fondov, napríklad VanEck Bitcoin Trust, ProShares, Invesco, Valkyrie či Galaxy Digital Funds. V Kanade a Európe sa s takýmito nástrojmi obchoduje už od tohto roku.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?