8. januára 2021

Ako malá žila s babičkou, ktorá ju naučila príslovie „odriekaného chleba najväčší krajec“. To sa nakoniec stalo jej životným krédom. Lucie Bielaková totiž celý život niečo vyrábala a tvorila, no nikdy si neverila natoľko, aby túto zručnosť prijala za plnohodnotnú, alebo sa ňou dokonca živila. V rodine totiž počula, že takáto ručná práca nie je nikdy dobre zaplatená a málokto si dokáže predstaviť hodiny, ktoré pri tejto práci človek strávi. 

Bola to zábavka na doma

„Vyrastala som v rodine, ktorá nemala pre umelecké vlohy veľa pochopenia. Všetko muselo byť na svojom mieste, na nič sa nesmelo priveľmi siahať, nieto aby niekde boli machule od vodových farieb alebo šmuhy od pasteliek.“ Nebolo to však nič platné. Luciu totiž oveľa viac inšpiroval chaos než poriadok.

„Keď ako malí často počujete, že nič nerobíte poriadne a to, čo viete, je v podstate nanič, môžu sa stať dve veci. Buď sa tomu postavíte a už v puberte vám dôjde, že to nie je pravda, alebo, pokiaľ nie ste dostatočne odolní, to prijmete a naozaj uveríte tomu, že z vás nič extra nebude. A až v priebehu dospelosti, v rámci toho, že v živote stretávate správnych ľudí, vám dôjde, že nie ste takí zlí. Že možno naozaj máte talent a chcete sa oň podeliť tiež s ostatnými.“

Pre zábavu si doma pred šiestimi rokmi začala vyrábať papierové kópie živých kvetín viazané do kytíc, a pripadalo jej, že takéto veci nie sú výnimočné a ovláda ich každý. Ibaže sa zvesť o tejto jej zručnosti cez kamarátky rozšírila ďalej a Bielaková mala zrazu toľko zákaziek, že jej všetko začalo dávať zmysel.

Ako 41-ročná matka troch synov sa znovu poriadne nadýchla, nabrala sebavedomie a nakopla svoj ostravský biznis Megakytky. A urobila dobre.

Obrovské kvetiny do výkladov aj menšie do váz

Po viac ako roku má za sebou stovky vyrobených kytíc a zástup čakajúcich zákazníkov pokojne aj na mesiac. Jej špecialitou sú obrovské aj meter široké kvetiny, ich cena sa pohybuje okolo 5 500 českých korún. Zdobia byty, módne prehliadky, výklady klenotníctiev či vnútorné priestory butikov alebo cukrární.

Vyrába aj menšie kytice do vázy, ktoré v sebe spájajú kúzlo najrôznejších lúčnych alebo exotických kvetov, a sú dostupné už za 1 500 českých korún.

„Veľké svetové módne domy mali papierové kvetiny vždy vo výkladoch, Lagerfeld ich mal na prehliadke a u nás v Česku zatiaľ nič moc. Celý život som niečo kreslila a tvorila a pretože milujem kvetiny, rozhodla som sa to skúsiť. A potom už to išlo. Spája sa v tom všetko, čo mám rada. Je to kreatívna práca a výzva v jednom.“

Až 130-centimetrové červené pivonky si od nej na jar objednali aj do výkladu pražského predajcu kozmetiky Ryor. Vyrobiť takto prepracovanú kvetinu s metrovým priemerom zaberie Lucii Bielakovej viac ako 10 hodín, spotrebuje na ňu okolo 25 metrov papiera a práve o takéto kvetiny je najväčší záujem. Presnejšie povedané o hlavičky kvetov určených na prichytenie na stenu, ktoré zdobia obývačky alebo detské izby jej zákazníkov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucie Bielaková (@megakytky)

„Všetko je moja ručná práca, nepoužívam formy a drvivú väčšinu kvetov potom ešte dofarbujem akvarelom. Najčastejšie používam taliansky krepový papier, ale tiež akvarelový, servítkový, kávové filtre.“ A papieru zdarne sekundujú floristické drôty a farby. Nielen akvarelové.

Nevoňajú, no možno ich povysávať

„Používam všetko, čo mi príde pod ruku. Ten materiál si vždy sám povie, čo je preň najlepšie. Veľmi rada mám aj umelecké pastely, používam i rôzne fixky, papiere farbím i čajom alebo kávou. Pretože, ako rada hovorím, fantázii sa medze nekladú. Vždy, keď tvorím, strácam pojem o čase, prestanem pociťovať hlad, nechce sa mi spať, v hlave mi naskakujú najrôznejšie nápady, ktoré potom analyzujem, a tie najlepšie hneď privádzam k životu.“

Hoci jej kvetiny nevoňajú, sú takmer nesmrteľné a naviac sa ľahko udržiavajú. Bielaková ich totiž vyrába tak, aby sa z nich dal odstrániť prach jednoducho vysávačom, čo je tiež jeden z praktických dôvodov, vďaka ktorým má zákazníkov dohodnutých až do jari. „Ľuďom sa moje kytice páčia, pretože ide o netradičný darček alebo dekoráciu, ktorú si inde nekúpia. A ja som z toho strašne šťastná.“

V novembri začala vyrábať aj boxy, ktoré obsahujú všetko potrebné na vytvorenie kvetov vrátane video návodu na YouTube. „Je to taká malá náhrada za moje workshopy, ktoré boli veľmi obľúbené, ale musela som ich kvôli covidu zrušiť.“

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Michaela Židlický s prispením slovenského Forbesu.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?