11. októbra 2019

Life koučka Marie Forleo vydala v septembri svoju prvú knihu s názvom Everything Is Figureoutable (Všetko sa dá vyriešiť, pozn. red.). Úspech sa dostavil za krátky čas, titul sa už stihol dostať na vrchol zoznamu bestsellerov New York Times. Jej kniha je plná rád a metód, ako sa stať čo možno najpozitívnejšou, najkreatívnejšou, nebojácnou a produktívnou verziou seba samého. Forleo sa však v knihe pustila i do ďalšej témy – ako si „nájsť“ počas dňa viac hodín. 

Jej cieľom je pomôcť ľuďom zbaviť sa všetkých výhovoriek, podľa ktorých nemajú čas. Radí, ako si ho nájsť a investovať ho do vlastných cieľov. Forleo píše: „Nikdy nejde o to mať čas, ide o to urobiť si čas.“

Nižšie sú štyri spôsoby, ako si nájsť čas:

1. Zapisujte si každodenné aktivity počas jedného týždňa

Ak chcete mať komplexné vedomosti o tom, ako trávite čas, tak Forleo odporúča zapisovať si všetko, čo urobíte, každý deň počas jedného bežného týždňa. A to od momentu prebudenia až po okamih, keď idete spať. Základom však je, aby ste nemenili rutinu a boli čo najpodrobnejší. Forleo kladie dôraz na to, aby ste nevynechali ani jednu minútu, nech už pijete vodu, pozeráte si novinky na sociálnych sieťach alebo vybavujete emaily.

Nemajú zoznam úloh a na večeru chodia domov včas.
Toto je 12 tajomstiev produktívnych ľudí

Zmena návykov nie je jednoduchá, rovnako ako povedať ľuďom „nie“ či narúšať spoločenské normy. No pokrok si vyžaduje obetu. A verte, že sa nájdu veci, ktorých sa budete musieť vzdať, aby ste si našli čas na splnenie cieľov. „Ručím za to, že vidieť, do čoho investujete čas, výrazne preváži toto úsilie,“ píše Forleo.

2. Eliminujte svoju mediálnu spotrebu

Forleo hovorí, že by ste mali eliminovať všetky médiá. Vrátane sociálnych sietí, televízie, online videí, magazínov, podcastov, správ a akýchkoľvek ďalších médií alebo zdrojov informácií. Ak to na vás sprvu pôsobí prehnane, tak Forleo odporúča skúsiť to počas štyroch týždňov. Vďaka tomu si budete môcť vytvoriť hranice, ktorých sa budete držať.

Píšu si poznámky, pracujú z domu a čerpajú dovolenkové dni.
Tieto veci robia produktívni ľudia

Forleo vraví, že pokrok smerom za akýmkoľvek cieľom, nech už ide o budovanie biznisu, maratónsky beh či písanie knihy, je postavený na kúskoch voľného času. Pätnásť minút, ktoré trávite prezeraním sociálnych sietí alebo online nakupovaním, môžete nahradiť skutočnou prácou v snahe realizovať svoje sny. Súčet týchto „kúskov“ vás prekvapí a mnohé zmení.

3. „Utečte“ od prijatých emailov a upozornení

Forleo odporúča zapnúť si v emailovej schránke automatickú odpoveď a pozrieť si elektronickú poštu len raz až trikrát denne. Ak je možné, aby ste emaily kontrolovali každých pár dní, tak je to ešte lepšie. Následne informujte kolegov, klientov, rodinných príslušníkov a priateľov o nových zásadách, ktoré sa týkajú vášho používania emailov.

Skrátka im oznámte, že na ne nebudete reagovať tak rýchlo ako v minulosti. Rovnako zabudnite na akékoľvek upozornenia. Ak si nastavíte automatickú odpoveď, oznámite ľuďom svoju novú emailovú politiku, tak tým prídete o výhovorky a pripravíte sa na úspech.

4. Jedzte lepšie, rýchlejšie a lacnejšie

Forleo odporúča, aby ste si v prípade jedla zaviedli jednoduchú, ba až nudnú rutinu. Párkrát počas týždňa si pripravte rýchle a zdravé jedlo. Dokonca vyvracia mýtus, podľa ktorého je zdravé stravovanie drahšie ako fast food. Cituje stĺpček od Marka Bittmana z New York Times s titulkom „Je nezdravé jedlo ozaj lacnejšie?“

Práve on prišiel na to, že štvorčlenná rodina zaplatí za jedlo v McDonald’s 28 amerických dolárov, no za domáce pečené kurča so zeleninou a šalátom len 14 dolárov. Forleo vraví, že súčasťou tohto kroku (okrem zdravého stravovania a znižovania nákladov) je zjednodušiť a zefektívniť rozhodovanie, kdekoľvek sa len dá.

Prispievateľka Frances Bridges píše pre Forbes.com o kariére. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk