5. marca 2021

Končí vaše dieťa základnú alebo strednú školu? Prijímacie skúšky na stredné aj vysoké školy sú už v plnom prúde a tínedžerov čaká dôležité rozhodovanie aj dobiehanie zameškaného učiva. Preberte ich z letargie a pomôžte im s dôležitým životným krokom. Ako vybrať tú správnu školu a ako svojim deťom môžete pomôcť?  Tu je 9 tipov od psychologičky Márie Balážovej. 

V prvom rade sa však pripravte na to, že toto obdobie je stresujúce, ide o zaťažkávaciu skúšku pre celú domácnosť. K stresu z budúcnosti sa teraz navyše pridáva aj pandémia, ktorá komplikuje situáciu vašich detí.

„Prispieva k neprehľadnosti, čo vyvoláva neistoty. Pre tínedžerov je toto obdobie aj tak náročné, pretože je to prvýkrát, čo sa stretávajú s tým, že ich rozhodnutia naozaj ovplyvnia ich ďalší život,“ vysvetľuje Balážová. Z hľadiska vývinu je dôležité, aby ste pri výbere strednej či vysokej školy nerozhodovali v ich mene, ale ponechali im voľné ruky.  

O výbere strednej či vysokej školy aj prijímacích skúškach hovorí psychologička Mária Balážová. Foto: Zuzana Lehocká

Situáciu tínedžerom neuľahčí ani to, ak netušia, čomu by sa v budúcnosti vlastne chceli venovať. „Tlak na to byť úspešný môže u nich vyvolať príznaky úzkosti, chronického stresu či depresie,“ upresňuje odborníčka.  

Nemali by ste zabúdať ani na to, že prijímacie skúšky sú formou konkurenčného boja, pre ktorý sa môžu vaše deti podľa Balážovej vzďaľovať od podpory z kruhu priateľov. A to zase spôsobuje ďalšie problémy, pretože tínedžeri sú izolovaní a chýbajú im rovesníci, s ktorými by sa mohli poradiť alebo vzájomne zdieľať svoje útrapy.  

Reklama

Pomôžte im s harmonogramom a rutinou

Momentálne podľa psychologičky nie je jasné, aké škody napáchala pandémia v živote vašich tínedžerov, to sa ukáže až neskôr. Počas prípravy na prijímacie skúšky sa však musia popasovať s výzvami, ktoré nepoznáte, pretože ich hravo zvládate. „Časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za exekutívu, teda plánovanie, rozhodovanie či kontrolu impulzov, u tínedžerov ešte nefungujú tak, ako u dospelých ľudí,“ dodáva. 

Pre vaše deti sú dištančné vzdelávanie, výber strednej či vysokej školy a zároveň príprava na prijímacie skúšky náročné procesy, pretože podľa Balážovej nemajú vybudované silné návyky a sebadisciplínu. To, čo v tomto období potrebujú najviac zo všetkého, je vaša podpora. Ak im chcete podať pomocnú ruku, zvážte, ako na tom vlastne sú. Svoje deti predsa poznáte lepšie, než ktokoľvek iný.  

Ak sú prirodzene zorganizované, pôjde im to pomerne ľahko. Keď im pri výbere či príprave na prijímacie skúšky chýba motivácia, tak by ste sa podľa Balážovej mali sústrediť na jej zvyšovanie. „Sú aj úzkostlivejší, výkonovejší tínedžeri, ktorí si to berú zase až príliš. Tým treba, naopak, pomôcť so zvládaním úzkosti a stresu,“ približuje odborníčka.

Skúste si spoločne zaviesť rutinu. Nájdite im čas na učenie, plnenie úloh aj zábavu. Psychologička vraví, že v tom sa ešte mladí ľudia strácajú.

A kedy by mali tínedžeri začať s prípravou na prijímacie skúšky, aby mali dostatok času a vyhli sa zbytočnému stresu? Odpoveď je jednoduchá, kľúčom k úspechu je podľa Balážovej pravidelná príprava. „Nárazové učenie má úplne opačný efekt na množstvo a kvalitu toho, čo sa dokážu naučiť a zapamätať si,“ dopĺňa. Tiež je podľa nej vhodné, ak aj v rámci prípravy absolvujú raz či dvakrát do týždňa doučovanie.  

Ako pomôcť s výberom strednej či vysokej školy?

  1. Realisticky zhodnoťte, ktoré školy sú pre vaše dieťa vhodné. V štátnych Centrách pedagogicko-psychologických služieb a prevencie je dobre vybudovaný systém kariérneho poradenstva. Psychológovia vedia poradiť pri výbere školy podľa schopností, motivácie a záujmov tínedžera. Takáto diagnostika mu môže pomôcť porozumieť svojim silným a slabým stránkam. A to mu zase vie pomôcť v rozhodovaní sa. 
  2. Buďte pri procese výberu sprevádzačomVýber strednej či vysokej školy nie je o vás, ale o vašom dieťati. Skúste v sebe ovládnuť tendenciu vybrať to, čo je podľa vás najlepšie.  
  3. Pri výbere školy s dieťaťom buďte trpezliví. Pripravte sa na to, že to môže trvať aj dlhšie. Rozhodovanie je proces, preto nie je dobré urýchľovať ho. 
  4. Hlavne dýchajte. Vaše dieťa môže byť šťastné na mnohých školách, aj takých, o ktorých ste nepočuli. Jeden bod v živote neurčuje smerovanie, ľudia majú veľa možností rozhodnúť sa v každom momente, ako bude vyzerať ich život.  

Ako pomôcť s prípravou na prijímacie skúšky?

  1. Definujte problémové oblasti vášho dieťaťa. Vďaka tomu budete vedieť, ktorým okruhom či témam treba venovať viac pozornosti.  
  2. Využite služby tútorov. Tí môžu pomôcť s doučovaním vášho tínedžera v definovaných problémových oblastiach. 
  3. Identifikujte spôsob, akým sa vaše dieťa najlepšie učí. Niektorí tínedžeri sú vizuálni, potrebujú si veci napísať, mať farebné poznámky a vizuálne pomôcky. Iné deti sa lepšie učia, keď im niekto iný predčítava učivo. 
  4. Neporovnávajte svoje dieťa s ostatnými. Vytvárajte akceptujúce prostredie a rozprávajte sa o jeho obavách a strese.  
  5. Venujte pozornosť aj aktivitám, ktoré prinášajú vašim deťom radosť a relax. Myslite na to, že by nemali tráviť celý deň iba nad knihami.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?