Vianočný lockdown, o ktorom krízový štáb hovoril v utorok (8. decembra), sa po dnešnom rokovaní vlády zmiernil. Cestovanie obmedzené nebude, niektoré aktivity však budú možné len s negatívnym testom a prevádzky sa zatvoria minimálne na tri týždne.
Deň čo deň iné opatrenia, neúplné informácie a nedomyslené zákazy či povolenia. Aj takto vyzerá druhá vlna pandémie Covid-19 na Slovensku. „Mali by sme mať jasný, predvídateľný, pochopiteľný plán, podľa ktorého budeme postupovať. Možno sa toho jedného dňa dožijeme,“ reagoval minister hospodárstva Richard Sulík. Kritizoval najmä plánované zatváranie reštauračných terás, dokonca ich označil za „cielenú likvidáciu“.
„Takéto ad hoc rozhodnutia od pásu, keď je dnes lockdown, zajtra nie a potom áno, sa ukazujú ako neúčinné,“ povedal Sulík ešte pred rokovaním vlády. Podľa neho by bol vhodnejší lockdown len v najviac zamorených oblastiach. Kritizoval otvorené kostoly a vlaky zadarmo, ktoré zvyšujú mobilitu seniorov.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí však hovorí, že situácia na Slovensku je vážna, hospitalizovaných je 2 083 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 862 ľudí. V utorok testy odhalili ďalších 2 564 nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najviac od 11. novembra. Pribudlo aj 38 obetí nového koronavírusu. Najhoršie je to momentálne asi v Trenčianskom kraji.
Hoci ešte v utorok členovia krízového štábu hovorili o lockdowne, dnes už boli ich vyjadrenia miernejšie. „Zavádzame opatrenia, ktoré nie sú typickým lockdownom,“ vyjadril sa Krajčí. Obmedzenia začnú platiť 21. decembra, odkedy budú aj školské prázdniny. Škôlky môžu podľa neho zostať otvorené podľa potreby. Lockdown potrvá zrejme do 10. januára. V niektorých okresoch to však môže byť aj dlhšie. Zatvorené budú všetky obchody okrem predajní tovaru dennej potreby, ako sú potraviny, drogérie, lekárne.
Otváranie bude postupné. Podľa premiéra Igora Matoviča je cieľom otvoriť každý okres až vtedy, keď bude epidemiologická situácia pod kontrolou: „Jednotlivé okresy otvoríme vtedy, keď budeme môcť pustiť deti do škôl bez strachu a bez testovania.“
Terasy zatvoria už v piatok
Všetky ďalšie opatrenia budú platiť do odvolania. Uvoľňovať sa budú na základe „covid automatu“, ktorý vláda predstaví v najbližších dňoch.
Od piatka 11. decembra sa zatvoria terasy reštaurácií, jedlo si budeme môcť iba vyzdvihnúť. „Mrzí ma, že týmto plošným opatrením vytrestáme aj prevádzkovateľov, ktorí doteraz dodržiavali opatrenia,“ hovorí hlavný hygienik Ján Mikas. Reagoval tak na niektoré prevádzky, ktoré na protest proti pandemickým opatreniam otvorili v utorok pre hostí aj interiéry.
Lyžiarske strediská síce zostanú otvorené, avšak od 14. decembra si zalyžujeme len s negatívnym testom. „Stanovili sme, že všetci lyžiari nad desať rokov budú musieť mať negatívny test, ktorý nebude starší ako 72 hodín,“ vysvetľuje Ján Mikas. Rovnaké opatrenia budú platiť aj pre klientov hotelov. Kaviarne, bary a reštaurácie však budú musieť ostať zatvorené. Okienkový predaj pri zjazdovkách bude naďalej povolený. Všetci zamestnanci stredísk a zariadení musia mať prekryté dýchacie cesty.
Opatrenia sa dotknú aj podnikov nad 500 zamestnancov. Tí sa budú musieť od 28. decembra pravidelne testovať, sady na testovanie by malo dodať ministerstvo hospodárstva.
Ako bude vyzerať pohyb medzi okresmi?
Vláda sa rozhodovala medzi dvomi možnosťami, buď obmedzia pohyb a cestovanie, alebo zatvoria prevádzky. Rozhodli sa teda pre zatváranie obchodov, čo znamená, že cestovanie medzi okresmi počas sviatkov nebude zakázané.
Vláda však odporúča, aby sa ľudia dali otestovať ešte pred cestou za rodinnými príslušníkmi, a aby boli zodpovední.
Smatana: Opatrenia sabotuje nesprávna komunikácia
Zdravotnícky analytik Martin Smatana povedal pre podcast Aktuality Nahlas, že sme v situácii, kde neexistuje dobré riešenie. Kľúčová je však vhodná komunikácia, ktorá podľa neho zlyháva. To považuje za najväčšiu chybu druhej vlny.
„Keby bola správne nastavená komunikácia, veľa ľudí by si aj vianočné nákupy realizovalo skôr. Ja si však myslím, že ak zakročíme teraz, tak môžeme Vianoce tráviť s najbližšími. Nebudeme mať asi tie štandardné stretnutia s kolegami alebo so spolužiakmi zo strednej či vysokej školy, lebo to je asi to najväčšie riziko, ktoré Vianoce predstavujú, že sa premieša veľa ľudí z rozličných prostredí. Ale Vianoce budú v kruhu najbližších a v bezpečí. A to je hlavné,“ hovorí Smatana.
Pomôcť by podľa neho mali hlavne jasné pravidlá, ktoré sa nebudú neustále meniť a odmenou za ich dodržiavanie bude, že sa uvoľnia.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]