17. januára 2021

Slováci sa pretestujú na ochorenie Covid-19 v kontinuálnom testovaní, ktoré sa začne v pondelok 18. januára a skončí sa 26. januára.

Vláda sa rozhodla pre kombináciu lockdownu a masívneho testovania, ktoré premiér Igor Matovič nazval skríningom. Týka sa občanov od 15 do 65 rokov, ktorí sa môžu dať otestovať v mobilných odberných miestach, alebo si dajú urobiť PCR test. Od 27. januára bude negatívny test potrebný na cestu do práce, ale aj do prírody. Vláda predĺžila aj zákaz vychádzania do 7. februára. Nedeľňajšie uznesenie podporili všetci členovia vlády okrem predsedníčky Za ľudí Veroniky Remišovej.

Premiér Igor Matovič uviedol sedem dôvodov, prečo sa vláda rozhodla pre masívne testovanie. Jedným z nich je minimalizovanie počtu chorých skôr, ako sa agresívna britská mutácia stane dominantnou. Ďalej sa má znížiť nápor na nemocnice, urýchliť návrat detí do škôl, minimalizovať ekonomické straty či skríningom získať neskreslený pohľad o reálnej situácii v okresoch.

Po skríningu by sa Slovensko malo na základe výsledkov rozdeliť na 37 horších a 36 lepších okresov – v horších sa bude testovanie opakovať v období medzi 3. a 7. februárom. Minister zdravotníctva Marek Krajčí si myslí, že od 1. februára by sa mohli vrátiť deti do škôl.

Vláda chce masívnym testovaním znížiť šírenie nového koronavírusu na Slovensku o 50 percent. Ambíciou je od 8. februára spustiť takzvaný covid automat, čo je pandemický plán, ktorý by mal regulovať opatrenia.

Reklama

Kabinet už v sobotu schválil vyčlenenie 5-tisíc príslušníkov ozbrojených síl na pomoc pri testovaní obyvateľstva Slovenskej republiky na obdobie do 30. júna 2021.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?