2. februára 2021

Vlaňajšok sa skončil výrazným rastom cien nehnuteľností v metropole Slovenska. Potvrdzuje to Národná banka Slovenska (NBS) v rámci rýchleho komentára k realitnému trhu Slovenska. Situácia sa pre nedostatok nových nehnuteľností a stagnáciu platov zrejme nezlepší ani v najbližších mesiacoch.

Priemerná cena nehnuteľností na bývanie narástla vlani medziročne o 11,9 percenta, teda o 190 eur za štvorcový meter. Dáta za posledný kvartál ukazujú mierne spomalenie medzištvrťročného rastu. Najvýraznejší podiel na raste cien má Bratislavský kraj. Celoročne rástli ceny najrýchlejšie v Košickom kraji.

Nehnuteľnosti draželi aj v Banskobystrickom a Prešovskom kraji, vo zvyšných regiónoch dochádzalo buď k stagnácii, alebo aj k miernemu poklesu cien. Oproti 3. kvartálu rástli v posledných mesiacoch roka najviac ceny dvojizbových a trojizbových bytov.

Horšia dostupnosť bývania

„Očakávané zhoršenie vývoja na trhu práce negatívne vplýva na dostupnosť bývania. Nižšia ponuka nehnuteľností v minulom roku podporuje rastúci trend cien nehnuteľností,“ odôvodnila NBS.

Z dát vyplýva, že medzikvartálne tempo rastu cien nehnuteľností na bývanie v závere roka 2020 mierne spomalilo na 3,4 percenta. Medziročne boli ceny bývania o 16 percent vyššie.

Reklama

Medzikvartálne vzrástla priemerná cena bývania v poslednom štvrťroku 2020 o zhruba 60 eur za meter na 1 852 eur za m2. Bratislavský kraj sa na náraste podieľal až 92-percentným podielom. Naopak, negatívny príspevok majú tri kraje – Trenčiansky, Trnavský a Nitriansky.

Aktuálna priemerná cena bývania v krajoch (úroveň v EUR/m2)Aktuálna priemerná cena bývania v krajoch Graf 6 Vývoj priemernej ceny bývania v krajoch (úroveň v EUR/m2) (úroveň v EUR/m2, medziročný rast v %)

Infografika: NARKS, NBS

Byty v poslednom kvartáli zdraželi o 71 eur za meter na 2 125 eur. Medziročný nárast tak bol na úrovni 10,8 percenta a medzikvartálny na 3,4 percenta. Cena domov narástla o 34 eur za meter na 1 369 eur (medzikvartálne o 2,5 percenta a medziročne o 11,1 percenta).

„Z pohľadu medzištvrťročného vývoja môžeme kraje rozdeliť do troch skupín. Medzi kraje s vyšším rastom cien patria Banskobystrický (šesť percent medzikvartálne), Bratislavský a Prešovský kraj (zhodne po 5,5 percenta). V Žilinskom a Košickom kraji ceny v porovnaní s tretím štvrťrokom stagnovali, kým vo zvyšných krajoch nastal mierny pokles,“ zhrnuli analytici Národnej banky Slovenska.

Kde najviac zdraželo bývanie?

Medziročne zdraželo bývanie vo všetkých krajoch, najviac v Košickom (38 percent) a Banskobystrickom (32,6 percenta). Medzikvartálne rástli ceny najviac v Bratislavskom kraji (5,6 percenta), o čo sa pričinil hlavne okres Bratislava I.

Analytici úseku meny, štatistiky a výskumu NBS tiež konštatovali, že, naopak, nájomné ku koncu roka 2020 zlacnelo o viac ako šesť percent oproti 3. kvartálu.

„Nájomné bývanie chápeme ako alternatívu k bývaniu vo vlastnom – čím je nájomné bývanie lacnejšie, tým vyššia je relatívna cena bývania v zakúpenej nehnuteľnosti,“ vysvetlila NBS. Medziročne vlani pokleslo nájomné o 17 percent.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?