18. januára 2021

Najväčšia farmárska skupina Slovenské farmárske, a. s., predtým Slovenské farmárske družstvo (SFD) pripravuje ďalší rast. Päťdesiatpercentný podiel v ňom získava spoločnosť Farma Invest, ktorej majiteľom je Ján Nosko, bývalý vrcholový manažér J&T. Informoval o tom Maroš Sýkora.

„Jána Noska poznám dlhé roky ešte z čias pôsobenia v Poštovej banke, ktorá bola našou financujúcou bankou, ako špičkového odborníka v oblasti korporátnych financií. Aj preto som prišiel s návrhom, aby sme náš vzťah posunuli na inú úroveň. Vážim si, že ponuku prijal,“ uviedol Daniel J. Kratky, zakladateľ SFD s tým, že Nosko by mal agrofirme pomáhať nielen s riadením, ale aj so zabezpečením zdrojov financovania nových akvizícií.

„Poľnohospodárstvo je veľmi perspektívne odvetvie pre investora s dlhodobou víziou, ktorý neočakáva v krátkom čase extrémne výnosy. Navyše, ako máme možnosť vidieť na koronakríze, ide o odvetvie, ktoré je stabilnejšie, odolné voči ekonomickým výkyvom. Za uplynulé roky poznám ekonomiku SFD. Vďaka nezaťaženému pohľadu zvonka vidím možnosti zefektívnenia niektorých činností. Zároveň sa chcem sústrediť aj na ďalšie akvizície, ktoré prinesú ešte väčšie možnosti synergií pri fungovaní podnikov pod jednotným riadením,” priblížil zámery Nosko.

Financovanie z externých zdrojov

Podrobnosti transakcie sa obe strany rozhodli nezverejniť. Nosko bude akvizíciu, aj prípadné nové akvizície financovať prevažne z externých zdrojov. Transakcia ešte podlieha súhlasu Protimonopolného úradu.
Nosko je bývalý vrcholový manažér Poštovej banky a skupiny J&T. Pred nástupom do Poštovej banky sa venoval oblasti reštrukturalizácie obchodných spoločností. V Poštovej banke pôsobil od roku 2010. Od roku 2016 je predsedom predstavenstva J&T Private Equity Group Advisory.

Slovenské farmárske, a. s., pôsobí v poľnohospodárskej prvovýrobe. Združuje agropodniky po celom Slovensku. Spolu hospodári na viac ako 25-tieícoch hektárov v rôznych podmienkach – od trnavskej tabule, cez krupinskú planinu, až po ekologické liptovské pasienky.

Reklama

Ako informoval Denník N, v agrobiznise sa angažujú aj Noskovi bývalí kolegovia z J&T. Bývalý partner finančnej skupiny Martin Fedor už niekoľko rokov pôsobí vo farmárskej skupine Sanagro. Spolumajiteľ J&T Patrik Tkáč vlani vstúpil do skupiny fariem ESIN.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?