27. augusta 2021

Je kolískou západnej civilizácie, zrodila sa tu demokracia aj filozofia, začali sa tu písať dejiny olympijských hier. Okrem historického dedičstva a množstva pamiatok ale láka aj plážami a divokou prírodou. Z východu ho obmýva Egejské, zo západu Iónske a z juhu Líbyjské more. Osemdesiat percent krajiny tvoria hory a kopce, ktorých dominantou je Olymp. Vitajte v Grécku.

Aj keď morom a nádhernou prírodou môže ľahko konkurovať Chorvátsku a Španielsku, v prípade záujmu o nehnuteľnosti u Čechov a Slovákov zatiaľ Grécko za týmito destináciami zaostáva. „Ide skôr o klientov, ktorí majú k tejto krajine osobný vzťah,“ upozorňuje Jan Rejcha z realitnej kancelárie Rellox.

Cenovo je pritom Grécko rovnako lákavé. Vilku blízko pri mori tu získate lacnejšie ako dvojizbový byt v Bratislave – napríklad dom s veľkosťou 116 štvorcových metrov so záhradou a výhľadom na more je v ponuke realitnej kancelárie za 166-tisíc eur.

Vila na polostrove Kassandreia, 100 štvorcových metrov, 250-tisíc eur. Foto: Alexandria Real

Za blízkosť mora si priplatíte

Ceny sa v gréckych destináciách pohybujú od dvetisíc eur za štvorcový meter pri apartmánoch vzdialených viac ako kilometer od mora. Tie, z ktorých je to na pláž bližšie, stoja až päťtisíc eur. Podobná ponuka sa týka aj domov.

Reklama

„Za štvorcový meter malého domčeka, vzdialeného dva až tri kilometre od mora, zaplatí záujemca dvetisíc eur, v novej vile tristo metrov od mora o tisíc eur za meter viac,“ hovorí Martin Pinl,  konateľ pražskej realitnej kancelárie Alexandria Real. Ceny exkluzívnejších víl sa pohybujú v miliónoch eur.

Záujem je o Chalkidiki a Krétu

Keď už sa Česi pre kúpu nehnuteľnosti v Grécku rozhodnú, najčastejšie vyberajú z ponuky polostrova Chalkidiki, alebo hľadajú niečo na Kréte. Prvá spomínaná destinácia je dostupná autom, a tak ju vyhľadáva tá časť záujemcov, ktorá nemá príliš v obľube lietanie.

Tvar polostrova pripomína ruku s tromi prstami, tie majú dokonca aj svoje mená: Kassandra, Sithonia a Athos. „Najkrajšou lokalitou je Sithonia, je tu absolútny pokoj a nádherné more,“ dodáva Pinl.

Apartmán pri mori na Kréte, 122 štvorcových metrov, za 320-tisíc eur. Foto: Rellox

Kréta láka hlavne vďaka svojmu severnému pobrežiu, výhodou je tiež najdlhšia letná sezóna. Je najjužnejšie položeným ostrovom Grécka, má dve letiská a skvelú infraštruktúru. Najžiadanejšou lokalitou je okolie romantického mesta Chania.

Všeobecne platí, že čím bližšie k moru, tým lepšie. Podľa Martina Pinla majú investori záujem hlavne o domy alebo vily a len asi tretina chce bývať v apartmánoch. Spoločné ale majú to, že nehnuteľnosť chcú kúpiť na rekreáciu – nikto nechce peniaze investovať do nehnuteľnosti vo veľkých mestách ako sú Atény alebo Solún.

„Tých, ktorí majú o nehnuteľnosti záujem, možno rozdeliť do troch skupín. Najväčšia časť chce byt alebo dom pre seba a svojich najbližších, ďalší to berú čisto ako investíciu s tým, že nehnuteľnosť kúpia a potom ju ďalej prenajímajú, a zvyšok kombinuje oba varianty,“ približuje konateľ realitnej spoločnosti.

S čím treba pri kúpe počítať

Ak sa zákazník rozhodne nehnuteľnosť v Grécku kúpiť, je potrebné počítať s trojpercentnou daňou z prevodu a notárskymi poplatkami vo výške zhruba dvoch percent z ceny uvedenej v kúpnej zmluve. K tomu je ešte nutné pripočítať až dvojpercentný poplatok za právne služby.

Kupujúci zvyčajne spisuje zmluvu o budúcej zmluve a na účet predávajúceho uhradí nevratnú zálohu vo výške desiatich percent z kúpnej ceny. Všetko pod dozorom notára.

Vila s bazénom na Kréte, 500 štvorcových metrov, 3 milióny eur. Foto: Alexandria Real

Užiť si slnko či dobré jedlo, aj na to sa teraz snaží nalákať turistov malý ostrov Antikythéra, ktorý má rozlohu okolo dvadsať štvorcových kilometrov a leží medzi Stredozemným a Krétskym morom. Podľa denníka Los Angeles Times tamojšia samospráva chce, aby sa do krajiny prisťahovalo viac mladých rodín.

Za to ponúka bývanie, pôdu a príspevok vo výške päťsto eur mesačne na ďalšie tri roky od miestnej pravoslávnej cirkvi. Cieľ je jasný: stimulovať tamojšiu ekonomiku a priniesť ostrovu nový život. Dnes má vyše dvadsať obyvateľov, tí noví ale musia počítať s tým, že na Antikythére žijú ľudia prakticky z toho, čo si sami vypestujú alebo nalovia.

Nie sú tu obchody s potravinami ani čerpacie stanice. Ostrov má ale svoj vlastný zdroj vody a autonómnu elektráreň a tiež krásne tyrkysové pláže a vtáčiu rezerváciu.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Jana Pšeničková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?