Bratislava zažíva roky stavebného rozvoja. A hoci sa dnes väčšina očí upiera na vznikajúci downtown, developeri nezaháľajú ani v ďalších lokalitách. Výnimkou nie je ani Staré Mesto, ktoré ukrýva množstvo roztrúsených zámerov.
Forbes preto prináša prehľad zaujímavých projektov v tejto mestskej časti, ktoré prekresľujú mapu a čoskoro privítajú svojich nájomcov či majiteľov. Ako stavebne napredujú a čím obohatia Bratislavu?
Vydrica
Stavebný ruch pod Bratislavským hradom neutícha už istú dobu. Developer Lucron tam totiž pripravuje rezidenciu Vydrica, ktorou by chcel prepojiť Podhradie a rozšíriť historické jadro. Prvá etapa projektu s rozpočtom vyše 200 miliónov eur sa aktuálne blíži ku koncu.
Minulú jeseň investor dostal stavebné povolenie na výstavbu ďalšieho bytového domu – Mestského bloku V4. Šesť nadzemných podlaží ukryje 21 bytov. Dve podzemné sú vyčlenené na parkovanie. Budovu obklopí z juhu Floriánska ulica a národná kultúrna pamiatka Vodná veža, na severne sa tiahne Oeserov rad a zvyšok dotvárajú zelené plochy.
Vydrica ako taká by mala do roku 2028 do lokality priniesť 370 bytov a apartmánov a 700 parkovacích miest. Súčasťou projektu je aj obnova Vodnej veže. Za víťazným návrhom v architektonickej súťaži stojí Superatelier.
V rezidencii by mali pribudnúť gastro a maloobchodné prevádzky, zveľadené verejné priestory, kancelárie aj nová prevádzka potravín Yeme.
Kesselbauer
Kesselbauer z dielne finančnej skupiny Proxenta svojím názvom odkazuje na známu Kesselbauerovu pekáreň. Svoje dobroty tu totiž vytváral remeselný pekár Alexander Kesselbauer. Dodával dokonca pečivo a chlieb aj do domácnosti kniežaťa Friedricha, ktorý so svojou rodinou obýval palác pôvodne patriaci kniežaťu Grassalkovičovi.
Budova, z ktorej sa zrejme v 19. storočí šírila neodolateľná vôňa, však musela ustúpiť developmentu a bola asanovaná ešte v roku 2019 spoločne s ďalším objektom.
Namiesto nich neďaleko Námestia 1. mája vyrástlo 115 bytových jednotiek, priestory pre maloobchodné prevádzky, pekáreň, parkovanie pre 155 áut a tiež verejne prístupný vnútroblok s parkovými úpravami.
Zdroj: Proxenta (2 fotografie)
Projekt je vo finálnej fáze. Aktuálne developer čaká na vydanie kolaudačného rozhodnutia a majitelia by sa do nových bytov mali sťahovať už tento rok.
Zaujímavým je jeho riešenie – keďže bola budova Kesselbauerovej pekárne zbúraná, developer spoločne s architektmi zo štúdií Verida a Beionde vytvoril repliku historickej fasády. Tú však dopĺňa moderná fasáda a oba tieto prvky je vidno už od námestia.
Milton House II
Neďaleko od obľúbenej Medickej záhrady vzniká na Strážnickej ulici pokračovanie projektu, ktorý stojí od roku 2007. Reč je o Milton House II z dielne spoločnosti BL Development.
Druhá fáza nadväzuje svojím návrhom i dispozíciou na tú prvú. Do lokality tak prinesie kombináciu kancelárií a 13 bytov, konkrétne dvoj-, troj- a štvorizbových. S dokončením sedemposchodovej budovy s tromi podzemnými podlažiami sa počíta už v priebehu tohto roka.
Projekt síce získal stavebné povolenie už v roku 2016, no so samotnou realizáciou sa začalo až v roku 2021. Polyfunkčný dom navrhli architekti z dielne Spacio.
Hausberg
Luxusný projekt Hausberg z portfólia spoločnosti Palladis Residence navrhol známy slovenský architekt a predseda Slovenskej komory architektov Iľja Skoček mladší. Nachádza sa vo vilovej štvrti na úpätí hradného kopca – na skok od Horského parku. Sľubuje bývanie vo vysokom štandarde.
Svedčí o tom aj jeho cenovka. Aktuálne sa totiž jeden z bytov s výmerou 157 štvorcových metrov, štyrmi izbami a terasou predáva za takmer 1,1 milióna eur. Pri jeho rozlohe tak cena za jeden „štvorec“ predstavuje sedemtisíc eur.
Rezidencia so 47 bytmi na piatich podlažiach je aktuálne vo výstavbe, no dokončená bude zrejme už tento rok. Súčasťou je aj penthouse s výmerou viac ako 500 štvorcových metrov.
Development pri NBS
Dôležitou dominantou bratislavského Starého Mesta je jednoznačne aj budova Národnej banky Slovenska. Neprehliadnuteľný 111-metrový vežiak stojí od roku 2002 a jeho návrh vzišiel od legendárnych architektov Martina Kusého a Pavla Paňáka.
Nevyužívané pozemky v bezprostrednej blízkosti banky však na svoju chvíľu čakali len donedávna. Na trojici projektov – kancelársky Florian Offices, Obytný súbor Fazuľová a Bytový dom Starohorská – pôvodne pracovala spoločnosť Penta Real Estate.
Po vlaňajšom odchode Jozefa Oravkina však zámery prešli do jeho novej developerskej firmy Alto Real Estate. Na asanácii pozemkov sa pracovalo už vlani a s výstavbou by sa mohlo začať túto jeseň.
Obytný súbor Fazuľová je navrhnutý ako rezidencia so 164 bytmi a 67 apartmánmi. Naplánovaných je aj takmer 400 parkovacích miest. Za konceptom stoja architektonické ateliéry GutGut a JRKVC a pracovať na ňom budú aj holandskí Benthem Crouwel Architects.
Vizualizácie developmentu v blízkosti NBS. Finálne podoby jednotlivých budov budú ešte predstavené. Zdroj: Vietzke&Borstelmann Architekten (3 fotografie)
Budova Florian Offices, ako aj z názvu vyplýva, prinesie na šiestich podlažiach viac ako 10-tisíc štvorcových metrov kancelárií. Realizácia tejto časti neďaleko Národnej banky by mala stáť najmenej 17 miliónov eur a jej podobu nakreslili architekti zo štúdia Vietzke&Borstelmann.
Bytový dom Starohorská, ktorý bol predtým známy aj ako Bytový dom Slovanská, vtesná do ôsmich podlaží až 60 bytov, 13 apartmánov a obchodné priestory.