2. decembra 2020

Štvrťročné výsledky výrobcu komunikačného softvéru už neboli dostatočne fantastické. Investori sa zrejme rozhodli, že astronomický rast firmy sa spomalí a akcie padli v utorok o 15 percent.

Zakladateľ Zoomu Eric Yuan tak za deň schudobnel o 3,1 miliardy dolárov – po zatvorení burzy mu „zostalo“ v rebríčku Forbes Real Time Billionaires 17,9 miliardy.

Raketový rast

Zoom reportoval tržby 777,2 milióna dolárov za štvrťrok do konca októbra, čo je až 367-percentný medziročný nárast a čistý zisk vykázal na úrovni 66 centov na akciu. Týmto číslam predchádzal 355-percentný nárast za druhý štvrťrok a 169-percentný za prvý.

Investorom to však nestačilo: predpoveď vývoja tržieb už neočakáva taký astronomický rast. Vo štvrtom štvrťroku by Zoom mal rásť medziročne o 329 percent na tržby medzi 806 a 811 miliónmi dolárov.

Čo je horšie, investori zrejme začínajú váhať o oprávnenosti výšky valuácie firmy. V roku 2020 patria jej akcie medzi najvýkonnejšie, vzrástli o takmer 500 percent. Teraz sa predávajú nad cenou 400 dolárov za akciu, čo firmu posúva na trhovú kapitalizáciu vyše 110 miliárd dolárov. Tržby za fiškálny rok, ktorý sa skončí 31. januára 2021, by mali dosiahnuť 2,5 miliardy dolárov.

Reklama

Miliardár zbohatol závratným tempom

Aj keď zohľadníme aktuálny prepad, Yuan patrí medzi miliardárov, ktorí tento rok zbohatli najvyšším tempom.
Odkedy ho Forbes zaradil do rebríčka Forbes 400 najbohatších Američanov (zostaveného na základe cien akcií z 24. júla), sa stal už 31. najbohatším Američanom.

Aktuálne vlastní približne 15 percent akcií firmy. Po jej videokonferenčných službách je počas pokračujúcej pandémie aj naďalej vysoký dopyt.

Napriek tomu, že burza v utorok Zoom potrestala, analytici Wall Street sú naďalej optimistickí: takmer 90 percent analytikov, ktorí sa venujú Zoomu, hodnotia jeho akcie ako „nákup“ alebo „podržať“, iba 10 percent podľa údajov Bloombergu odporúča akcie predať.

Autorom článku je Sergei Klebnikov, redaktor Forbes.com, ktorý píše o miliardároch. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?