Spoločnosť Berkshire Hathaway má nahromadenú hotovosť vo výške 334 miliárd dolárov, čo by mohlo znamenať, že Warren Buffett sa chystá na pád akciových trhov a následné nákupy.
Ešte vo februári musel Buffett, známy ako Veštec z Omahy, v liste akcionárom Berkshire Hathaway vysvetliť, prečo hromadí obrovské množstvo hotovosti.
„Napriek tomu, že niektorí komentátori v súčasnosti považujú hotovosť v Berkshire za mimoriadne vysokú, drvivá väčšina vašich peňazí zostáva v akciách. Táto preferencia sa nezmení,“ priblížil.
Teraz je všetko inak. Peklo na akciových trhoch, ktoré svojimi clami rozpútal začiatkom apríla Donald Trump, opäť potvrdzuje Buffettov legendárny status investora, ktorý predpovedá budúcnosť.
A nie prvýkrát má Buffett k dispozícii desiatky až stovky miliárd v čase, keď trhy klesajú. V minulosti už na nákupoch akcií počas prepadov výborne zarobil.
Oplatí sa preto pozrieť na cenné papiere, ktoré si Buffett zadovážil počas veľkej finančnej krízy v rokoch 2007 až 2009 a počas prepadu trhov na začiatku pandémie COVID-19. Tieto nákupy mu priniesli miliardové zisky a možno napovedia, akým smerom sa bude pri investovaní uberať teraz.
Na tomto zarobil Buffett
Veštec z Omahy počas veľkej finančnej krízy nakupoval vo veľkom. Časť akcií, ktoré si obstaral, iba posilnila jeho pozície v niektorých spoločnostiach a časť sa zamerala na nové firmy. Na to, ako investoval, sa pozrel denník Globe and Mail.
Buffettove nákupy počas finančnej krízy 2007-2009
Burlington Northern Santa Fe
CarMax
Comdisco (spoločnosť neskôr zbankrotovala)
Ingersoll Rand
Iron Mountain
Johnson & Johnson
Kraft Foods (neskôr Kraft Heinz)
M&T Bank
Sanofi
U.S. Bancorp
Union Pacific
UnitedHealth
Wells Fargo
WellPoint (neskôr Elevance Health)
Podľa denníka Wall Street Journal Buffett počas veľkej finančnej krízy zarobil 10 miliárd dolárov. Noviny to pripisujú najmä tomu, že bol pripravený a mal k dispozícii hotovosť, čo mu umožnilo urobiť rýchle nákupy.
Známy investor ešte počas finančnej krízy niektoré akcie, ktoré si zadovážil, rýchlo predal a vstúpil do nových firiem. Získal tak podiel v podnikoch NRG Energy, ConocoPhillips, Eaton, Constellation Energy a Nalco Holding. Postupom času sa Buffett väčšiny cenných papierov zbavil.
Rekordná hotovosť
Pandémia covidu zastihla svet nepripravený a pocítil to aj Warren Buffett. Jeho spoločnosť Berkshire Hathaway si na jej začiatku pripísala štvrťročnú stratu 50 miliárd dolárov. No aj pred zdravotníckou pohromou Veštec z Omahy nahromadil hotovosť. Na konci roku 2019 ju navýšil z 128 na 137,3 miliardy dolárov.
V tomto období sa napríklad zbavil aj akcií spoločnosti Apple za 11 miliárd dolárov, čo neskôr označil za „pravdepodobnú chybu“. Aj napriek predaju Berkshire stále vlastní približne päťpercentný podiel v kalifornskej firme.
Covidové nákupy
Na začiatku pandémie zainvestoval do leteckých spoločností Delta Air Lines a United Airlines. Tiež zvýšil svoj podiel vo firme PNC Financial Services. V druhom štvrťroku prikúpil akcie podnikov Kroger, Store Capital, Suncor Energy a Barrick Gold.
Aj vďaka týmto investíciám už v prvom štvrťroku Berkshire Hathaway ohlásil zisk vo výške 11,7 miliardy dolárov. Na začiatku roka 2021 navýšil Buffett zásoby hotovosti na 145,5 miliardy dolárov.
To, že odvtedy narástli na viac ako 330 miliárd, je podľa mnohých znak toho, že opäť očakáva príležitosť na výhodné nákupy. Pre zvyšok investororov to znamená, že treba spozornieť a mať k dispozícii hotovosť.