20. mája 2020

Keď sa letiská a hranice opäť otvoria, na čom sa už pracuje, čakajú na pasažierov zmeny. Tie majú umožniť, aby lietanie bolo bezpečné. Do akej miery ste na ne pripravení?

Budú také výrazné, aké prišli po teroristických útokoch z 11. septembra 2001? Alebo ešte výraznejšie?

Keď si uvedomíme rozsah zmien, ktoré sa už zavádzajú a tých, o ktorých sa uvažuje, je pandémia skutočne „novým terorizmom“. V každom prípade spustila najväčšiu krízu v dejinách moderného letectva.

Štyri hodiny na letisku

Krátkodobo je ešte možné, že nízky počet letov do malého počtu destinácií by čakacie doby na letiskách mohol skrátiť. V „novom normále“ by už však check-in podľa niektorých odhadov mohol trvať štyri hodiny. Bude musieť rešpektovať predpisy o väčších rozostupoch v radoch na bezpečnostnú prehliadku aj pri nastupovaní do lietadla, ako aj nevyhnutnosť dezinfekcie pasažierov a batožiny.

Okrem toho budú takmer isto potrebné aj dlhšie prestávky medzi letmi. Tie si vyžiada čistenie kabín a hygienické opatrenia na letiskách.

Ktoré konkrétne opatrenia sa aktuálne zvažujú? Je ich veľa: zákaz tašiek v kabíne, zatvorenie čakacích priestorov pri vstupoch do lietadiel, zákaz automatickej zmeny letenky na vyššiu triedu, povinné rúška, chirurgické rukavice, samostatný check-in, samostatné odovzdanie batožiny, imunitné pasy, krvné testy pred odletom a dezinfekčné tunely…

Toalety na požiadanie, rúško na palube povinné… Ryanair obnovuje lety

Digitálne technológie a automatizácia budú určite hrať zásadnú úlohu. Nevyhnutnosť znížiť počet „kontaktných miest“ na letiskách znamená, že biometrický boarding, teda nasadenie tváre ako preukazu totožnosti, bude zrejme povinné.

Bezdotykovosť odbavovania má byť zaručená v každom momente. To znamená online check-in a bezkontaktné platby. Viaceré letecké spoločnosti, ako British Airways, Qantas a EasyJet už technológiu používajú.

Radikálne zmeny, ktoré budú musieť urobiť letiská, pravdepodobne povedú k stavu, keď ľudia, ktorí neletia, nebudú mať prístup na letiská vôbec – iba ako sprievod pre maloletých alebo ľudí, ktorí sprievod potrebujú.

Cez letisko v bubline

Letiská budú potrebovať robustné, plne biometrické check-in systémy a fungujúce samoobslužné systémy pre odovzdanie batožiny. Pre pasažierov musia vytvoriť celé „cestovné bubliny“ vrátane prechodov dezinfekčnými tunelmi, pravdepodobne aj pre batožinu.

Ako šetria British Airways – bez štátnej pomoci
vyhodia 12-tisíc ľudía a ostatní musia viac pracovať

Do priestorov tiež musia nainštalovať demarkačné značky, nanovo vytvoriť koridory či prechody, ako aj väčšie priestory pre rady, namontovať plexisklá a ochranné bariéry pri pultoch pre pasažierov.

Potrebné budú stojany s dezinfekciou, stanice na meranie teploty, ktoré sa už na viacerých letiskách používajú. Rozšíri sa používanie schodov, na ktorých sa, na rozdiel od výťahov, bezpečnostné odstupy dajú dodržiavať.

„Iba tí, ktorí sú ‘fit na let’, budú môcť na letisko aj vstúpiť,“ predpovedá letisková firma SimpliFlying v nedávnej správe, ktorá uvádza až 70 rôznych bodov, ktoré „sa pravdepodobne zmenia alebo sa zavedú nanovo. Len v oblasti dezinfekcie ide napríklad o dezinfekčné hmly, elektrostatickú dezinfekciu či dezinfekciu UV žiarením.“

Britský Telegraph tvrdí, že „to môže znieť futuristicky, ale UV žiarenie sa pravdepodobne na svetových letiskách stane bežné. Heathrow očakáva, že ho bude testovať na pásoch pri bezpečnostných skeneroch.“

V lietadlách budú zablokované sedadlá, bude sa používať elektrostatická dezinfekcia, personál bude nosiť ochranné oblečenie a samozrejme rúška. Air France-KLM ich už zaviedli ako povinné, očakáva sa, že iné to urobia tiež.

Na krátkych letoch je pravdepodobné, že sa jedlo podávať nebude vôbec. Na dlhých letoch sa zvažuje „ľahké občerstvenie“.

Robot s UVC žiarením dezinfikuje podlahu letiska v Pittsburghu po upratovačoch. FOTO: SITA,AP

Pri prílete SimpliFlying predpovedá, že medzinárodní pasažieri budú musieť predložiť imunitnú dokumentáciu. Keď sa objaví vakcína, je možné, že budú musieť byť očkovaní.

„Pri prílete budú musieť prejsť ďalším meraním teploty a možno aj testovaním na COVID-19,“ predpovedá Conde Nast. „Niektoré letiská ako Hong Kong či Viedeň testujú pasažierov na koronavírus krvnými testami skôr, ako im povolia vstup do krajiny. Takéto testy však možno nemajú dlhodobú budúcnosť.“

Meranie teploty odporúča aj IATA, „kým organizácia Airlines UK, ktorá reprezentuje British Airways, EasyJet a Virgin Atlantic, uviedla, že skríning pred letom by sa mal zaviesť v rámci odbavovacieho procesu tak skoro, ako je to len možné,“ píše The Telegraph.

Štandardy a povinné procesy v oblasti testov a skríningu zatiaľ nie sú, letiská a aerolínie však žiadajú, aby sa vytvorili. Nie je zatiaľ jasné, kto má byť zodpovedný za meranie teploty či zisťovanie ďalších príznakov choroby.

Podobne ako po 11. septembri 2001 je pravdepodobné, že bude prebiehať proces „pokus – omyl“ a mnohé letiská a aerolínie budú nasledovať príklad „priekopníkov“.

Prázdny Terminal 1 na letisku vo Frankfurte. FOTO: SITA, AP

Letecká doprava sa pravdepodobne najskôr vráti v rámci domácich letov, potom do susedných krajín a až potom sa asi rozšíri do viacerých regiónov a napokon aj kontinentov. Dopyt po lietaní bude zrejme vyšší u mladších pasažierov, ktorí sú zdravotne odolnejší.

Budúcnosť lietania skrátka nevyzerá optimisticky: „Keďže vakcína aktuálne nie je široko dostupná, môže trvať mesiace, ak nie roky, kým budú letecké spoločnosti opäť prevádzkovať toľko letov ako pred pandémiou,“ píše Niraj Chokshi v New York Times.

Počas tohto obdobia sa najmä menšie aerolínie dostanú do bankrotu alebo ich skúpia silnejší konkurenti. „Obavy spotrebiteľov z možnej nákazy na palube by mohli znamenať, že sa zmení konfigurácia sedadiel. Na začiatku možno letecké spoločnosti budú lákať pasažierov zníženými cenami, ale ak nebudú schopné lety zaplniť, budú ceny zvyšovať.“

Dave Calhoun, CEO Boeingu, sa nedávno vyjadril, že ohrozené nie sú iba malé aerolínie. „Keď príde september, niečo sa stane,“ povedal v rozhovore pre televízu NBC. „Lietanie sa nevráti na sto percent, dokonca ani na 25 percent. Až do konca roka sa možno priblížime k 50 percentám. Zmeny v oblasti aeroliniek budú nevyhnutné.“

Autorka Cecilia Rodriguez píše pre Forbes.com najmä o Európe a cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?