28. decembra 2018

Akú najlepšiu knihu ste tento rok čítali? Ľudia z prostredia slovenského biznisu, ktorých Forbes do novoročnej ankety oslovil, v tom majú jasno. Inšpirujte sa ich výberom.

Juraj Vaculík (CEO Aeromobil) a Michal Meško (CEO Martinus)

Yuval Noah Harari – 21 Lessons for the 21st Century

Na otázku, akú najlepšiu knihu ste tento rok čítali, odpovedali zhodne šéfovia slovenských spoločností Aeromobil a Martinus. Je od autora bestselleru Sapiens a poskytuje jedinečný návod na život v dnešnej dobe. Izraelský autor v nej spojil tématické eseje, z ktorých mnohé vychádzajú z článkov The New York Times či Bloomberg.

„Zrozumiteľným spôsobom v nej vysvetľuje výzvy, ktoré nás najbližšie roky až desaťročia čakajú a načrtáva, ako by sme o nich mohli uvažovať ďalej. Od problémov v súčasných politických zriadeniach, cez umelú inteligenciu, svet ovládaný dátami a budúcnosť práce, až po klimatické zmeny, pri ktorých upozorňuje, že globálne problémy sa nedajú riešiť čisto lokálnymi politikami. A napokon, samozrejme, hľadanie zmyslu života, ktoré bude možno ešte náročnejšie ako doteraz,“ vraví Meško

„Harari ma uchvátil už pri jeho prvom non-fiction bestselleri Sapiens. Je fascinujúce, ako po filozoficko-faktickom pohľade do minulosti a následne do budúcnosti (v Homo Deus) dáva Harari veľmi inšpiratívne návody, ako žiť a prežiť aj v našej veľmi konkrétnej súčasnosti,“ dodáva Vaculík.

Andrej Kiska (partner Credo Ventures)

Yuval Noah Harari- Sapiens

John Carreyrou- Bad Blood

Spisovateľ, ktorý dokáže v priebehu jedinej vety prejsť od praveku po súčasnosť, od biológie až po počítačovú vedu a skvele objasniť jednoduché zákonitosti. V knihe Harari opisuje históriu človeka ako biologického druhu od obdobia praveku až po súčasnosť, pričom sa zameriava na to, ako ho ovplyvnila kognitívna, poľnohospodárska a vedecká revolúcia.

„Veľmi pútavo napísaná história ľudstva, ktorá sa ľahko číta a zároveň poskytne perspektívu do obdobia, v ktorom sa momentálne nachádzame,“ tvrdí Kiska. „Ak by som však mal vybrať z kníh, ktoré vyšli tento rok, asi by to bolo Bad Blood. Ide o odstrašujúci príklad startupu Theranos, ktorý spreneveril vyše miliardu dolárov v investíciách. Opisuje sa v nej, ako sa z nápadu s prílišnými ambíciami stal jeden z najväčších startupových podvodov histórie.“

Rudolf Urbánek (CEO Microsoft pre Slovenskú republiku a Česko)

Hanya Yanagihara- Malý život

Kniha rozpráva príbeh štyroch spolužiakov z vysokej školy v Massachusetts, ktorí sa presťahujú do  New Yorku, aby sa pokúsili preraziť v živote. „Každá zo štyroch postáv je jedinečná. Kniha je miestami šokujúca, prinúti človeka zastaviť sa a aspoň na chvíľu sa zamyslieť nad tým, čo sa deje vo vnútri ľudí okolo nás,“ vraví šéf Microsoftu.

Peter Irikovský (CEO Exponea)

Reid Hoffman- Blitzscaling

Spoluzakladateľ sociálnej siete LinkedIn a investor Reid Hoffman vo svojej knihe píše o tom, čo oddeľuje neúspešné startupy od významných firiem a ukazuje techniky, ako to dokázať. Na rozdiel od iných si Hoffman nemyslí, že kľúčom sú geniálni zakladatelia, ale spôsob, akým postupujú.

„Podľa mňa ide o najlepšiu knihu, obsahujúcu stratégie budovania miliardových startupov. Obsahuje veľa kontraintuitívnych rád a princípov, ktoré pomohli aj Exponei v raketovom raste,“ vraví Irikovský.

Článok je súčasťou seriálu V koži manažéra.

Hlavná foto: unsplash
Ostatné foto: archív Forbes