29. novembra 2020

Keď si večer líhame do postele, otvára sa pred nami celkom iný svet. Sny „vyplavia“ na povrch všetky emócie, ktoré sme v bdelom stave potláčali, opomínali či zanedbávali, a spracúvajú ich. Ak sa nechcete budiť na nočné mory, mali by ste byť k sebe úprimní a už počas dňa pracovať so svojimi emóciami, radí psychológ.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, akú úlohu a opodstatnenie má v našich životoch snívanie? Psychológ Dušan Fábik, ktorý sa v psychologickej oblasti venuje aj výkladu snov a práci s nimi, vysvetľuje, že ide o psychickú funkciu, zásluhou ktorej sme schopní spracovať emócie a emočné zážitky.

„Prispieva to k odľahčeniu našich nespracovaných emócií bežného dňa. Zmierňuje sa tým aj náš emočný stres,“ dodáva. Práve vďaka snívaniu sa ráno prebúdzame psychicky oddýchnutí a sme pripravení čeliť výzvam ďalšieho dňa.  

O snívaní aj dôležitosti snov hovorí psychológ Dušan Fábik. Foto: archív Dušana Fábika

Pravidlom podľa neho je, že sa nám vždy snívajú aktuálne veci, ktoré sú nejakým spôsobom naviazané na uplynulé hodiny pred spánkom. „Sen môže spracovávať emócie aj z minulosti, ale odohráva sa to preto, lebo sme sa k tomu vrátili vedome alebo neuvedomene v myšlienkach počas dňa,“ prízvukuje Fábik. 

Základná stavebná jednotka sna? Emócia

Ak by sme nesnívali, bol by to skutočný problém. Podľa Fábika by nás po niekoľkých dňoch zaplavilo množstvo rôznych emócií, ktoré by vyvolávali chaos, stres či úzkosť. „Sen takto zabezpečuje reguláciu nálady aj kontrolu našich emócií a pudových impulzov,“ konštatuje psychológ. Hlavnou úlohou snívania je spracovanie emócií, práve tie sú základnými stavebnými jednotkami sna.  

„Každá naša emócia je spojená s myšlienkou. Keď cítime strach, je za tým myšlienka toho, čoho sa bojíme. Keď sme šťastní, je za tým myšlienka, z čoho máme radosť. Sústreďujeme sa na myšlienky, pretože je to jednoduchšie, ale dôležitejším faktorom sú emócie,“ vraví Fábik.

Ženy snívajú pestrejšie

Muži a ženy snívajú podľa psychológa odlišne. Najväčší rozdiel spočíva v tom, že sny žien sú často kvetnatejšie, pestrejšie, emotívnejšie a majú prepracovanejší dej. V snoch sa totiž odráža to, že ženy sú emočne bohatšie.  

Existujú rôzne typy špecifických snov, napríklad nočné mory, lucídne sny, v ktorých si uvedomujeme, že snívame, alebo kompenzačné sny. Tie vyvažujú náš vedomý postoj. „Cez deň sa napríklad môžeme voči ľuďom javiť zmierlivo, ústupčivo, submisívne a cez noc sa to vykompenzuje. V sne budeme priebojní, agresívni, asertívni, teda opakom svojho vedomého postoja,“ ozrejmuje.

Počas snívania sa objavujú emócie, ktoré sme v priebehu bdenia nespracovali alebo potláčali. To isté platí aj v prípade nevyventilovaného stresu, vtedy je podľa Dušana Fábika zvýšená pravdepodobnosť, že sa dostavia nočné mory. 

Prejavia sa naše najskutočnejšie pocity

Stalo sa vám, že ste sa strhli zo sna a mali ste pocit, že jeho dej sa skutočne odohráva vo vašom živote? Podľa Fábika môžu zavážiť osobnostné faktory, napríklad naša vnímavosť, no najdôležitejším aspektom je intenzita sna. „Keď má sen veľkú silu, pôsobí na nás aj v bdelosti. Preto vytvára dojem reálnosti,“ opisuje.  

V snoch sa dostávajú ku slovu naše najskutočnejšie pocity. Dokážeme v nich vystupovať inak, než v skutočnom živote, napríklad statočnejšie a odvážnejšie. „To v nás aj reálne je, ale cez deň sme to z nejakých dôvodov nemuseli prejaviť. V sne môžeme vystupovať inak, no vždy to znamená, že takí môžeme byť aj v bdelosti, len v nej existujú faktory, ktoré tomu zabraňujú,“ upresňuje psychológ.

Kým v minulosti výklady snov často vychádzali z vonkajších podobností, dnes je takýto spôsob skôr v rovine mýtov. „Nedá sa jednoznačne povedať, čo jednotlivé symboly znamenajú. Každý človek má svoje zážitky, svoju minulosť, iné asociácie, preto aj obrazy v sne znamenajú pre každého niečo iné,“ hovorí Fábik. 

Jeden sen, dva výklady

Príklad: Niekomu sa sníva, že mu vypadnú zuby. Vtedy sa treba opýtať, čo prvé mu napadne pri pojme zuby. Človek môže napríklad povedať, že mu zíde na um krása, šarmantnosť. V jeho prípade by sen mohol znamenať, že má strach o stratu svojej príťažlivosti. Nemusí sa to týkať iba fyzickej krásy, ale aj tej osobnostnej.

Iný človek, ktorému sa bude snívať to isté, si vybaví hryzenie. V tomto prípade by sa mohol báť, že sa nebude vedieť presadiť medzi ostatnými, že nebude dostatočne dravý a priebojný. Môže to byť ten istý symbol s iným významom.

Ťaživých pocitov sa zbavujme cez deň

Keď máme za sebou ťažký deň, počas ktorého v nás prevládali negatívne emócie, môžeme sa pokúsiť odvrátiť nočné mory. To najprirodzenejšie, čo podľa Fábika môžeme urobiť, je o týchto pocitoch hovoriť. „Tým, že o nich hovoríme, ich svojím spôsobom cítime. Ak nás nahneval šéf, tak na neho nadávame a rozčuľujeme sa, vtedy nastáva to spracúvanie alebo integrácia. Keď sme cez deň smutní, je niekedy užitočné poplakať si, lebo vtedy sa emócie zbavujeme,“ približuje.

V zásade platí, že čím viac ťaživých pocitov sa počas dňa zbavíme, tým menej práce majú naše sny. Ak nemáme vo svojom okolí žiadnu ďalšiu osobu, ktorej by sme sa vedeli zveriť s týmito negatívnymi emóciami, môžeme si ich zapísať. 

Dôležitá je však úprimnosť k sebe samému. „Vieme si nahovoriť, že nie sme nahnevaní, aj keď sme nahnevaní boli, že nie sme smutní, aj keď sme smutní boli,“ uvádza. A tohto sa musíme vyvarovať, inak forma zapisovania nebude užitočná. 

Zároveň pamätajme na to, že sa v našich snoch môže odohrávať čokoľvek, môžeme sa stať dokonca aj vrahmi, no to neznamená, že s nami niečo nie je v poriadku. Ide o symbolickú rovinu. „Môžeme robiť hrôzostrašné veci, ale nevypovedá to o tom, akí sme. Rôzne postavy, existujúce či neexistujúce, alebo aj zvieratá symbolizujú nejakú našu osobnostnú stránku,“ vysvetľuje.  

Čo signalizujú násilné sny?

Príklad: Tiger môže symbolizovať našu dravú stránku, žena môže symbolizovať našu citlivú stránku. Keď takéto zviera alebo postavu v sne vraždíme, tak túto stránku osobnosti potláčame v bdelosti.

Keď sa nejakému mužovi snívalo, že zabíja ženu, tak to symbolizovalo, že v sebe potláča citlivosť. Keď sa nejakej žene snívalo, že zabíjala  muža, ktorý mal násilnícke sklony, tak to symbolizovalo, že v bdelom živote potláča svoju priebojnú, asertívnu stránku.

Máte problém zapamätať si svoje sny? Psychológ vraví, že najsilnejším faktorom je v tomto prípade genetika. Snívame všetci bez rozdielu. „Tí, ktorí sú emoční v tom najlepšom zmysle slova, že sú vnímaví, citliví, empatickí, majú emotívnejšie a výraznejšie sny, ktoré sa dajú lepšie zapamätať,“ vraví odborník. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?