18. októbra 2021

Rozmýšľate už o budúcoročnej dovolenke? Možno si do zoznamu úloh pred vycestovaním pridajte aj očkovanie. Čoraz viac krajín totiž stanovuje aj plne zaočkovaným termín, dokedy dve dávky „platia“ a zaručujú bezproblémový prechod cez hranice.

Trend sa objavil už počas tohto leta, keď sa po svete začal šíriť nový delta variant koronavírusu a odborníci upozorňovali, že účinnosť vakcín sa časom znižuje. Chorvátsko sa v júli stalo prvou krajinou na svete, ktorá určila „dobu spotreby pre covid pasy. Pôvodne Chorváti vyžadovali, aby bol človek zaočkovaný najviac 9 mesiacov pred príchodom do krajiny, neskôr túto lehotu predĺžili na rok.

V auguste si deväťmesačný termín stanovili aj Rakúšania, neskôr ho takisto rozšírili – na 360 dní. Švajčiari majú pravidlo, že človeku očkovanie „platí 12 mesiacov od dávky, ktorá mu zaručila kompletnú zaočkovanosť.

Netýka sa to len Európy, turistom sa pomaly otvára aj Ázia, no tiež si kladie podmienky. Vo Vietname sa nasledujúci mesiac začína pilotný program, ktorý umožní obmedzenému množstvu plne zaočkovaných zahraničných turistov vstup do krajiny bez karantény.

Kedy sa očkovať

Zatiaľ sa to týka najväčšieho ostrova Phú Quốc, ktorý je známy svojimi idylickými plážami. Prichádzajúci hostia však musia byť plne zaočkovaní najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov pred príchodom do Vietnamu.

Reklama

Tento mesiac sprísnil opatrenia aj Izrael. Týka sa to vstupu na hromadné podujatia v interiéri. Po novom ich budú môcť navštíviť iba ľudia, ktorí boli plne zaočkovaní najviac šesť mesiacov spätne, respektíve najviac pred pol rokom prekonali covid.

Experti však varujú, že príliš skoré preočkovanie treťou dávkou má aj svoje negatíva. Podobne ako pri iných trojdávkových vakcínach sa preočkovanie kalibruje tak, aby očkovanému zaručilo dlhotrvajúcu a spoľahlivú ochranu. Možno teda pri plánovaní dovolenky zvážte skôr to, kedy je pre vás ideálny čas na preočkovanie treťou dávkou a cestovanie si naplánujte podľa toho. Nie naopak.

Ako je to na Slovensku?

Plne očkovanú osobu definuje vyhláška Úradu verejného zdravotníctva ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky. V predchádzajúcich vyhláškach sa za plne zaočkovanú považovala osoba:

  • najmenej 14 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu Covid-19 s dvojdávkovou schémou,
  • minimálne 21 dní, ale nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu Covid-19 s jednodávkovou schémou,
  • najmenej 14 dní a nie viac než 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu Covid-19, ak bola prvá dávka očkovania podaná do 180 dní od prekonania ochorenia.

Aktuálna vyhláška zo 7. októbra však vrchnú hranicu očkovanosti nedefinuje.

Očkovanie treťou dávkou vakcíny proti Covidu-19 sa na Slovensku začalo minulý týždeň, prednosť majú rizikové skupiny obyvateľov (seniori, pacienti s niektorými chronickými ochoreniami, zdravotnícki pracovníci), neskôr by sa mala vakcinácia rozšíriť.

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbes. Jeho autorkou je redaktorka Suzanne Rowan Kelleher, ktorá sa venuje témam o cestovaní. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?