Ceny pohonných hmôt v posledných týždňoch klesali, no vo vzduchu visí riziko ich prudkého nárastu. Už počas predošlého týždňa sme boli svedkami najprudšieho týždenného nárastu „čierneho zlata“ za viac ako jeden rok.
Medzi faktory ovplyvňujúce ceny ropy a ropných produktov patria vojnové konflikty, ako je napríklad ten aktuálny na Blízkom východe, ale aj ropné embargá, blokády, nálada odberateľov a energetické krízy. Ropa je pomerne volatilná komodita a ľudia ju využívajú nezávisle od výšky jej ceny. Spotrebitelia cítia výkyv v jej cenách výrazne, pretože ich majú v podobe čísel na čerpacích staniciach pred očami takmer denne.
Dôvodom aktuálneho poklesu cien je sentiment na akciovom trhu a panujúce obavy z nadmernej ponuky v čase slabšieho dopytu. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje pohyb cien ropy, je strach, že konflikt na Blízkom východe spôsobí rozsiahle narušenia dodávok z regiónu, čo naopak môže ceny ropy raketovo vystreliť smerom nahor. V čase písania článku sa ceny ropy zvýšili nad úroveň 75 eur za barel.
Spotrebiteľ sa raduje
Dáta z konca septembra ukazujú, že benzín a nafta boli najlacnejšie od januára 2022. V týždni od tretieho do deviateho januára sa priemerná cena benzínu pohybovala na 1,462 eura za liter a nafta za 1,366 eura za liter.
Z dát štatistického úradu vyplýva, že spotrebitelia benzínu typu Natural 95 a motorovej nafty zaplatili najmenej tento rok v týždni od 23. do 29. septembra. Priemerná cena pohonných hmôt na Slovensku bola v prípade benzínu 1,475 eura za liter – v prípade nafty išlo o 1,401 eura za liter.
Naopak najviac zaplatili spotrebitelia za benzín Natural 95 od ôsmeho apríla do 14. apríla, keď sa priemerná cena benzínu pohybovala na úrovni 1,696 eura za liter. Najviac za naftu verejnosť v tomto roku platila od 18. marca do 24. marca a to 1,596 eura za liter.
Čo ovplyvňuje ceny pohonných hmôt?
Ceny benzínu podľa analytika XTB Mareka Nemkyho reflektujú primárne ceny ropy, marže aj náklady rafinérií a distribútorov. „Najviac volatilná cena je, samozrejme, cena ropy na burze, ktorá stojí za tým, že sa ceny na čerpacích staniciach prudko menia. Ceny tak v súčasnosti reflektovali primárne klesajúci trend cien ropy, tie sa dokonca dostali na úrovne spred začiatku energetickej krízy. Dôvodom bol primárne slabší dopyt z Číny, ale taktiež aj výrazné navýšenie produkcie Spojených štátov a možné navyšovanie produkcie OPEC+ v decembri. Taktiež sme tam videli v danom čase ukľudnenie situácie na strednom východe, čo stálo za vymazaním rizikovej prirážky. Nakoniec to však dlho netrvalo,“ vysvetľuje Nemky.
Za znižovaním cien podľa analytika J&T banky Stanislava Pánisa stáli obavy z relatívne slabého rastu dopytu po rope u významných spotrebiteľov ako Spojené štáty, Čína a eurozóna. „Medzi obchodníkmi totiž existovali prehnané obavy z príchodu recesie do USA, pomalého rastu čínskej ekonomiky a stagnácie eurozóny. Okrem toho sa trh javil ako dobre zásobený so solídnym rastom ťažby najmä mimo združenia OPEC+, ktoré navyše plánuje zredukovať ostatné škrty v ťažbe. Obchodníci preto začali vidieť možnosť previsu ponuky ropy od začiatku budúceho roka, čo sa pretavilo do rázneho poklesu jej cien, ktoré sa v septembri pohybovali miestami na najnižších úrovniach od konca roka 2021,“ myslí si Pánis a dodáva, že sa potenciál pre zlacňovanie palív vyčerpal.
Dôvodom minulotýždňového zdraženia čierneho zlata boli obavy, že Izrael by v rámci odvety za raketový útok Teheránu z prvého októbra mohol zasiahnuť iránsky ropný priemysel. Irán je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a denne produkuje 3,2 milióna barelov ropy. To predstavuje tri percentá celosvetovej produkcie.
„Rázny odraz cien ropy v uplynulých dňoch sa pretaví do zastavenia zlacňovania palív na Slovensku. Naopak možno očakávať, že ceny benzínu by sa mohli vrátiť nad 1 euro a 50 centov a ceny nafty sa priblížiť k 1 euru a 45 centom, ak geopolitická nervozita neustúpi,“ tvrdí Pánis a dodáva, že Slováci budú tankovať lacnejšie v porovnaní s rovnakým obdobím predošlého roka.
Možné scenáre
„Čo sa týka jednotlivých scenárov, ak by nedošlo k výraznej eskalácii, tak by ceny benzínu mohli vzrásť približne o tri centy na liter. Pokiaľ však dôjde k pokračujúcej eskalácii a k vyústeniu proxy vojny medzi Izraelom a jednotlivými teroristickými skupinami, tak pravdepodobne budeme vidieť ceny aj o 10 centov vyššie. V prípade regionálneho konfliktu a priamej vojny medzi Iránom a Izraelom s tým, že bude Irán výrazne zasahovať aj v Hormuzskom prielive a Perzskom zálive, a ceny ropy by sa vyšplhali do pásma 130 až 140 dolárov, tak by sme tu mohli vidieť benzín opäť za dve eurá, teda o 50 centov za liter vyššie. V súčasnosti je však najpravdepodobnejší ten prvý scenár,” dodáva Nemky.
Podľa analytika Nemkyho nie je priestor na ďalší pokles cien na čerpacích staniciach. V prípade, že ceny ropy budú stúpať, na čerpacích staniciach sa to prejaví do niekoľkých dní, nanajvýš týždňov.
„Väčšinou je prepis do cien pomerne rýchly, podiel na tom má však konkurenčné prostredie. Nízke konkurenčné prostredie môže spôsobiť, že si čerpacie stanice chcú udržať vysokú maržu čo najdlhšie a maximalizovať zisk, avšak vo vysoko konkurenčnom prostredí je prepis zmeny cien nákladov do koncových cien pomerne rýchly,“ uviedol Nemky.
Kartel v ropnom priemysle
Na jednej strane síce máme OPEC, ktorý umelo sťahuje svoju produkciu, no tým si podľa Nemkyho poškodzuje, keďže neprodukuje na úrovni svojej kapacity a prichádza tak o potencionálne tržby. Na druhej strane ďalší výrobcovia nahrádzajú produkciu kartelu, a tak si opäť škodia, keďže ich vplyv na globálnom trhu klesá.
„Taktiež je veľmi náročné udržať krajiny pokope s jedným jasným cieľom, keďže jednotlivé krajiny častokrát podvádzajú s veľkosťou exportu. Manipulácia ceny tak nie je taká priamočiara a jednoduchá. Kartel taktiež nedáva ekonomický zmysel a v jednotlivých štátoch je dokonca zakázaný. OPEC však už postupne prichádza na to, že znížením produkcie akurát spôsobil, že vďaka vyšším cenám sa viac oplatilo ťažiť ťažiarom v USA, ktorý výrazne navýšili produkciu a nahradili takto umelý výpadok kartelu,“ vysvetlil Nemky.
Na svojom poslednom zasadnutí z druhého októbra OPEC+ ponechal svoju politiku ťažby ropy nezmenenú vrátane plánu začať zvyšovať ťažbu od decembra. V kombinácii s neistým tempom hospodárskeho oživenia v Číne, ktorá je najväčším dovozcom ropy, môže zvýšenie produkcie ľahko ochrániť trh pred prerušením dodávok a naďalej obmedzovať rast cien ropy, uviedol Priyanka Sachdeva zo spoločnosti Phillip Nova.
Číslo dňa
3 000 percent
Medzi rokmi 2018 a 2023 významne stúpli tržby firmám vyrábajúcim rúry a pece, pričom s rastom o viac ako 3 000 percent predbehli s výrazným náskokom ostatné odvetvia. Informoval o tom v pondelok Inštitút pre stratégie a analýzy.
„Do tohto sektora patria aj výrobcovia tepelných čerpadiel, ktoré najmä počas energetickej krízy získali na popularite,“ priblížil inštitút. Na druhom mieste bol sektor prenájmu športových potrieb, ktorý zaznamenal nárast tržieb o 817 percent, za ním s rastom 704 percent nasledovala výroba batérií.
Krátke správy
Európska centrálna banka zrejme v októbri opäť zníži úrokové sadzby. Rast ekonomiky eurozóny je totiž slabý, čo zvyšuje riziko, že inflácia zostane pod jej dvojpercentným cieľom, uviedol šéf francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau pre taliansky denník La Repubblica.
Slovensko sa za posledných desať rokov prepadlo na dno krajín regiónu strednej a východnej Európy (CEE) v schopnosti lákania zahraničných investícií. V priemere do krajiny pritiekol nový zahraničný kapitál na úrovni jedného percenta hrubého domáceho produktu ročne. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank, o ktorej v pondelok informoval analytik banky Ľubomír Koršňák.
Predajcovia maloobchodu dosiahli v auguste 2024 medziročne vyššie tržby o 0,7 percenta. Medzimesačne poklesli tržby v maloobchode o jedno percento. Informoval o tom štatistický úrad.
V septembri zbankrotovalo na Slovensku 618 dlžníkov, čo predstavuje medzimesačný pokles o desať percent. Po marci a januári ide o tretí najnižší počet v tomto roku, informovala v pondelok spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau. Formu konkurzu si pritom v minulom mesiaci zvolilo viac ako 99 percent dlžníkov, päť ľudí si vybralo splátkový kalendár.