16. apríla 2021

Okolo nás sa toho deje tak veľa, až sa niekedy nestačíme čudovať, aký vie byť svet občas bizarný. Ďalším počinom už v aj tak neuveriteľnej dobe je futuristický respirátor Xupermask, ktorý má na svedomí raper Will.i.am, ktorého všetci poznáme najmä ako zakladajúceho člena skupiny Black Eyed Peas.

Hudobník spojil svoje tvorivé sily s kostymérom Josem Fernandezom, ktorý vytvoril obleky hrdinov vo filmoch ako X-Men, Spider-Man, Tron či Black Panther. K týmto dvom sa pridal aj konglomerát Honeywell, ktorý sa okrem iného zaoberá vývojom materiálov pre letectvo.

Výsledkom ich spolupráce je respirátor vybavený LED osvetlením, vetrákmi s troma rýchlosťami, Bluetooth pripojením, slúchadlami tlmiacimi okolitý hluk a supermoderným mikrofónom.

K respirátoru dostanete zásobu HEPA filtrov na tri mesiace, USB nabíjačku a ďalšie vylepšenia.

„Keď prepukla pandémia, takmer hneď bolo jasné, že z respirátorov sa stane rovnako nevyhnutný doplnok, akým sú dnes napríklad topánky či bunda, keď je vonku chladno. Ide totiž o základnú bezpečnosť,“ povedal Will.i.am pre americký Forbes.

Reklama

Raper vynálezca

Will.i.am pritom nie je len skúseným producentom umelcov ako Justin Bieber, Miley Cyrus či Lady Gaga. Roky sa tiež profiluje ako podnikateľ so spotrebnou elektronikou a podobnými oblasťami. To ho v roku 2013 dostalo na obálku britskej verzie technologického magazínu Wired.

Už vtedy bol Will.i.am šéfom kreatívnych inovácií v Inteli, pre Coca-Colu pripravil recyklačnú stratégiu Ekocycle, prsty mal v študentských robotických súťažiach a ďalších projektoch.

Okrem toho kúpil platformu v oblasti internetu vecí Wink a získal prestížne vedecké ocenenie od londýnskeho Institution of Engineering and Technology.

Inými slovami: tento chlap vie toho viac, ako „len“ pospevovať „Where is the Love?“ a „Don’t Phunk with My Heart“.

Respirátor je dostupný vo dvoch farebných prevedeniach. Foto: Will.i.am/Xupermask

Luxusný doplnok či nutnosť?

Vráťme sa však k futuristickému respirátoru Xupermask. Ten vás vyjde na 299 dolárov a v ponuke bude v dvoch verziách. Otázkou je, ako veľmi sa Will.i.am so svojím prístupom trafí do požiadaviek spoločnosti, ktorá má podľa všetkého respirátorov zjavne plné zuby. Napriek tomu sa mu však prvú várku podarilo vypredať.

„Na topánky sme sa dlho dívali len ako na ochranný doplnok, ale dnes patrí k základným kultúrnym potrebám, ktoré si kupujeme automaticky,“ domnieva sa umelec a vynálezca v jednej osobe. Prístup k respirátorom by sa podľa neho mal meniť podobným spôsobom.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz, autorom je Darek Šmíd

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?