20. októbra 2021

Americký podnikateľ Elon Musk sa vďaka prudkému rastu ceny akcií svojej automobilky Tesla stal najbohatším človekom na svete. Podľa analytika banky Morgan Stanley Adama Jonasa by ho však jeho ďalšia spoločnosť, vesmírna SpaceX, mohla vyniesť medzi dolárových bilionárov. Uviedla to agentúra Bloomberg.

Súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX spochybňuje všetky zaužívané predstavy, aké sú ľudské možnosti a v akom časovom horizonte sa dajú dosiahnuť v prípade rakiet, nosných rakiet a podpornej infraštruktúry, uviedol Jonas. „SpaceX rýchlo uniká. Kto ju dokáže dostihnúť?“ – pýtal sa.

Prvý bilionár?

Podľa agentúry Bloomberg tvorí SpaceX menej než 17 percent Muskovho majetku. SpaceX bol na začiatku tohto mesiaca pri sekundárnom predaji akcií ocenený na 100 miliárd USD. Jonas však firmu ohodnocuje až na 200 miliárd USD. Hlavný podiel na tomto odhade má podnikanie spoločnosti v oblasti satelitnej komunikácie Starlink.

O možnosti, že by sa Musk mohol ako prvý na svete stať bilionárom, sa hovorilo už skôr, avšak v súvislosti s prudkým rastom akcií Tesly, ktorá sa zameriava na elektromobily. Akcie začali výrazne posilňovať vlani, čo spôsobilo prudký rast čistej hodnoty Muskovho majetku. Tento vzostup zatiaľ prakticky nezoslabol. Len v pondelok Tesla zvýšila hodnotu majetku svojho zakladateľa o 6.6 miliardy USD.

Musk podľa prepočtov vlastní zhruba polovicu firmy SpaceX. Tá má však pred sebou ešte kus cesty, kým jeho majetok zvýši o ďalšie tri nuly, dodal Bloomberg.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?