1. februára 2019

Pokiaľ chcú kozmetické impériá kráčať s dobou a oslovovať mladé zákazníčky, povedzme generácie Z, čiže tie narodené do plne digitalizovaného sveta, musia do svojich tradičných konceptov zapracovať čo najviac z novodobých technológií. Pozrite si prehľad inovácií, ktoré títo giganti spustili nie tak dávno a sľubujú si od nich udržanie kroku s budúcimi generáciami.

Francúzska kozmetická značka Sephora, ktorá patrí pod gigant LVMH, nechce napriek svojim odhadovaným ročným tržbám na úrovni štyroch miliárd dolárov zaspať na vavrínoch. Preto má okrem 2300 obchodov v 33 krajinách sveta aj vlastné inovačné laboratórium, ktoré otvorila v roku 2015 v San Franciscu. Práve odtiaľ vyšiel nápad na mobilnú aplikáciu Sephora Beauty, ktorá nielenže umožňuje zákazníčkam nakupovať kozmetické novinky online, ako napríklad populárnu kolekciu Fenty Beauty od speváčky Rihanny, ale aj si vyskúšať na sebe stovky odtieňov rúžov, leskov na pery či očných tieňov prostredníctvom integrovaného prvku Virtual Artist, ktorý funguje na báze virtuálnej reality.

Do toho všetkého prirátajte vlastné emotikony, chatbota, ktorý vás objedná na kozmetiku (napríklad v Číne je táto vychytávka integrovaná do sociálnej siete WeChat), či domáceho poradcu pre určenie typu pleti a starostlivosti o ňu, ktorým je váš vlastný smart home systém Google Home. Inovačné laboratórium usporadúva aj hackathony s cieľom neustále inovovať online produkty pre digitálom posadnuté zákazníčky. Sephora sa vlani stala treťou najinovatívnejšou retailovou spoločnosťou sveta podľa magazínu Fast Company. Skončila tak v závese neporaziteľného Amazonu a Walmartu.

Slovenské duo prerazilo v Česku.
Luxusnú prírodnú kozmetiku balia do obalov z odpadového materiálu

Nezaostáva ani ďalšie francúzske kozmetické impérium, L´Oréal Paris, ktorého celosvetové tržby dosiahli za vlaňajšok 26 miliárd eur a jeho valuácia sa doťahuje zhruba na polovicu z tejto sumy. L´Oréal Paris spustil začiatkom septembra tohto roka vlastnú aplikáciu v rozšírenej realite, ktorá americkým zákazníčkam umožňuje vyskúšať si 350 druhov očných liniek, tieňov, rúžov, farieb na líčka či farieb na vlasy. Túto novinku môžu zákazníčky používať priamo online bez toho, aby si museli sťahovať mobilnú aplikáciu. A môžu si aj vybrať, či si chcú mejkap vyskúšať na svojej selfie, alebo naživo prostredníctvom webkamery.

Po nahratí svojej fotografie si záujemca môže vyskúšať, ako by vyzeral napríklad s rúžom konkrétneho odtieňa. Foto: sephoravirtualartist.com

Podobne sa snaží obsiahnuť inovácie aj kalifornská značka NYX Professional, ktorá patrí pod L´Oréal Paris. Koncom minulého roka predstavila v spolupráci so Samsungom a s herným štúdiom Cubicle Ninjas, ktoré sa zameriava na virtuálnu realitu, špeciálnu aplikáciu na beauty tipy a rôzne líčiace tutoriály, ktoré pre nich nahrali napríklad mexická vlogerka Karen Sarahi Gonzales či youtuberka Kristen Leanne. Tie sa, ako inak, prehrávajú po nasadení VR headsetu. A nebol by to biznis, ak by zákazníčky hneď po skončení videa nedostali možnosť prejsť do eshopu NYX-u.

Ako slobodná matka s rakovinou prsníka
vybudovala päťmiliónovú firmu

Najďalej sú však v implementovaní inovácií ázijské kozmetické značky. Príkladom toho je takzvané Čarovné zrkadlo (Magic mirror), ktoré do svojho obchodu v čínskom Chang-čou zaviedla juhokórejská značka prírodnej kozmetiky Innisfree v spolupráci s eshopovým nástrojom Tmall, ktorý vlastní Alibaba Group. Toto zrkadlo zhodnotí typ a kvalitu pleti zákazníčky, navrhne jej vhodné produkty na starostlivosť o ňu. Keď zákazníčka chytí niektorý z produktov v obchode, ktoré sa nachádzajú na takzvaných „chytrých poličkách“, informácie o ňom, napríklad jeho zloženie, sa objavia na Čarovnom zrkadle.

Samozrejmosťou je aj možnosť vyskúšať si produkty v zrkadle prostredníctvom aplikácie bez toho, aby si ich musela nanášať na tvár. No a po oskenovaní QR kódu dostanú verné „šopaholičky“ zľavu, alebo vzorku nových produktov. Juhokórejská značka, ktorá novinku spustila iba v júli tohto roka a hneď obchod označila za „výkladnú skriňu nakupovania budúcnosti“, je pritom ďalšou zo svetových značiek, ktoré prepadli čaru nového konceptu New Retail. Ten pred takmer troma rokmi spustil so svojím nástrojom Tmall jeden z najbohatších ľudí sveta a zakladateľ Alibaby Jack Ma. Ako prvá ho začiatkom júna minulého roka implementovala švajčiarska športová značka oblečenia Intersport do svojho vlajkového obchodu v Pekingu.

Prirodzene, inovácie lákajú aj mladé startupy. Iba nedávno zaujali ázijskú verejnosť bledoružové mejkap búdky, ktoré do ulíc Pekingu a Šanghaja osadil čínsky startup 17Beauty. Na základe technológie rozpoznávania tváre v nich zákazníčky dostanú personalizované mejkap rady a odporúčania, ktoré sa hodia ich typu pleti. Búdky taktiež umožňujú aj online nákup týchto produktov, pričom neustále pribúdajú nové kúsky, podľa popularity medzi užívateľkami. Či sa však podarí malému startupu preraziť, bude závisieť aj od náklonnosti investorov. Koncom augusta 2018 doň zainvestoval čínsky anjelský fond Dream Chaser Capital, sumu však ani jedna zo strán nezverejnila.

 Hlavné foto: SITA/AP /Charles Sykes