23. decembra 2018

Bronzová je mimoriadne atraktívna farba, o tom potom, no tajomstvo najnovšieho úspechu bronzu v hodinárstve sa skrýva v niečom inom. V jeho vlastnostiach.

V konzervatívnom svete horológie sa nepresadí hocijaký trend, musí ísť niečo výnimočné. A bronz ako materiál taký bez ďalšej diskusie je. Aj preto začína pozvoľne konkurovať klasickej nerezovej oceli a na svetových horologických výstavách posledných rokov mali bronzové hodinky zastúpenie čoraz častejšie. Kde sa však tento trend vzal a prečo vôbec?

Materiál pre námorníkov

Bronz má dlhodobo svoje obrovské uplatenenie najmä v námorníctve. Vďaka odolnosti voči korózii je ideálnym materiálom pre prvky, ktoré sa nachádzajú na vonkajšej strane lodí, vrátane lodných vrtúľ. Bolo preto prirodzeným vyústením, že sa primárne objavil na hodinkách, ktoré mali k námorníctvu najbližšie – na potápačských hodinkách, všeobecne známych ako “divers”.

Ktoré hodinky sú pre investorov top? Na niektoré rolexky je čakačka 10 rokov

Prvé luxusné bronzové hodinky ale paradoxne neboli “divery” a vyrobil ich legendárny Gérald Genta na žiadosť troch prominentných lovcov. Títo traja páni požiadali Gentu o hodinky, ktoré nebudú na horúcom slnku žiariť a nebudú tým dráždiť potencionálny úlovok. Vznikol model Gérald Genta Gefica, ktorý je populárny dodnes. Že by však spôsobil revolúciu, to sa povedať nedá.

Patina, ktorá rozpráva príbeh

Bronzové hodinky sa napokon nestali takými populárnymi ani pre lovcov, ani kvôli odolnosti voči korózii, ani kvôli svojmu pôvodu v námorníctve. Tajomstvo ich úspechu sa skrýva paradoxne práve v ich “neschopnosti” udržať svoj pôvodný vzhľad.

V čase, kedy je personalizácia obľúbenejšia a žiadanejšia ako kedykoľvek predtým, sú to práve vlastnosti bronzu, čo fanúšikom hodiniek tak učarovalo. Bronz ako materiál neustále reaguje na všetko, s čím príde do styku. Pod vplyvom vlhkosti, tepla a vzduchu oxiduje a vzniká na jeho povrchu veľmi špecifická patina, teda tenká, zeleno-šedá vrstva.

Chcete legendárne hodinky za menej ako 200 eur? Kúpte si tieto modely

Nejde o poškodenie, naopak, ide o vrstvu, ktorá bronz chráni pred ďalšou oxidáciou. A keďže každý vlastník bronzových hodiniek sa pohybuje v inom prostredí a pri iných vplyvoch, každá patina je unikátna. Nerezová oceľ je síce tvrdší a odolnejší materiál, no bronz rozpráva cez svoj vzhľad príbeh človeka, ktorý ich vlastní. Kto je a čím si prešiel.

5 bronzových hodiniek, ktoré stoja za pozornosť

Tudor Black Bay Bronze

Foto: Tudor

Tudor je značka, ktorá je všeobecne považovaná za malú sestru Rolexu. Toto prirovnanie vzniklo predovšetkým preto, že Tudor zdieľa s Rolexom svojho majiteľa a je o niečo lacnejšou alternatívou. No a je to práve Tudor, kto sa do “doby bronzovej” vrhol po hlave.

Svoj mimoriadne obľúbený model potápačských hodiniek Black Bay vytvoril aj v rýdzo bronzovej verzii s názvom “Black Bay Bronze”, doplnený o kožený remienok, ktorý vekom získava pre zmenu svoju vlastnú špecifickú patinu.

IWC Big Pilot Heritage

Foto: IWC

Značka IWC zo švajčiarskeho Schaffhausenu počas svojej dlhej histórie excelovala najmä pri výrobe hodiniek pre pilotov a rodina modelov “Big Pilot” tak patrí prirodzene medzi jej najatraktívnejšie. Podobne ako Tudor, aj IWC sa rozhodlo obohatiť bronzom práve svoj najsilnejší rad a vznikol model “IWC Big Pilot Heritage”.

Je dôležité povedať, že IWC vyrobili len 1500 kusov tohto modelu a tieto hodinky tak v budúcnosti môžu byť zaujímavé aj z investičného hľadiska.

Panerai Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Bronzo

Foto: Panerai

Panerai je značka hodiniek z Florencie, známa najmä tým, že počas II. svetovej vojny vybavovala svojimi hodinkami potápačov talianskej armády. A ak možno niečím dnes popísať značku Panerai, tak je to bez debaty jedinečnosť.

Ani model “Submersible 1950 Bronzo” určite nie je modelom, ktorý chce ulahodiť každému a tak je to v poriadku. S temným zeleným ciferníkom a masívnou bronzovou konštrukciou, ktorá bude s vekom len a len krajšia, sú tieto hodinky také odolné, ako na prvý pohľad pôsobia. Podržia vás aj v práci, aj stovky metrov pod hladinou.

Oris Carl Brashear Chronograph

Foto: Oris

Ak ste nevideli film Men of Honor s Robertom De Nirom a Charlize Theron, asi vám meno Carl Brashear veľa nehovorí. Tento muž sa stal ako prvý afroameričan v americkej armáde členom elitnej školy pre potápačov, navyše sa v roku 1968 stal aj prvým potápačom US Navy s amputovanou končatinou.

Oris vzal týmito hodinkami Brashearovi naozaj veľkú poklonu, temný modrý ciferník s bronzovou jednoducho funguje a v spojení s vygravírovanou potápačskou helmou na zadnej strane patrí tento model medzi vizuálne najatraktívnejšie bronzové hodinky vôbec.

Zenith Pilot Type 20 Extra Special

Foto: Zenith

Švajčiarsky výrobca Zenith sa taktiež rozhodol obohatiť svet bronzových hodiniek. Ide o typické “pilotné” hodinky, ktoré sú pre Zenith najsilnejšou oblasťou, kde vyniká najmä veľká a výrazná bronzová korunka – prispôsobená tomu, aby ňou bolo možné manipulovať aj s rukavicami.

Špeciálne si ale všimnite nápis “Pilot” – verte či nie, Zenith má na tento nápis exkluzívne práva. Koniec koncov, boli to práve hodinky značky Zenith, ktoré sprevádzali Louisa Blériota v roku 1909 pri historicky prvom lete lietadlom cez Lamanšský prieliv.

Titulná foto: David Beckham s modelom Tudor Black Bay Bronze, Foto: Tudor