15. novembra 2020

Speváčka Britney Spears prehrala dlhotrvajúci súdny spor o svojprávnosť. Niekoľko rokov bojovala proti poručníctvu svojho otca, ktorého za správcu jej majetku určil súd ešte v roku 2008 po sérii speváčkiných mentálnych kolapsov.

Na súde teraz jej právnik povedal, že speváčka sa otca bojí a odmieta pokračovať v kariére, pokiaľ má mať nad ňou nejakú kontrolu.

Sudkyňa vyššieho losangeleského súdu Brenda Penny odmietla pozastaviť poručníctvo Jamesa Spearsa, ktorý má kontrolu nad majetkom svojej dcéry nepretržite už 12 rokov.

Moc nad majetkom

Na druhej strane, sudkyňa povolila speváčkinu žiadosť, aby sa fond Bessemer Trust stal správcom speváčkinho majetku po boku jej otca, informovala agentúra AP.

Sudkyňa tiež povedala, že je ochotná zvážiť akékoľvek budúce žiadosti o pozastavenie alebo ukončenie Spearsovho poručníctva, ktoré právnici jeho dcéry údajne plánujú podať na súd.

Reklama

James Spears má ako poručník právo vo veľkej miere zasahovať do jej osobného života a financií vrátane toho, že jej môže obmedziť návštevy alebo dokonca komunikáciu s lekármi, ktorí dozerajú na jej liečbu.

Britney Spears bojuje o svojprávnosť, odkedy o ňu pred 12 rokmi prišla. Na fotografii je počas vystúpenia v Las Vegas z októbra 2018. Foto: SITA/AP

Počas uplynulých rokov mala speváčku frustrovať najmä nejasnosť rozhodnutí jej otca, ktoré s ňou nekonzultuje, vrátane najímania nových manažérov, ktorí sa starajú o jej kariéru.

Právnik speváčky povedal, že s otcom už dlhšie nekomunikujú. Rovnako zdôraznil, aké frustrujúce je pre jeho „vysoko funkčnú“ klientku nevedieť, aké rozhodnutia o jej živote jej otec robí a že si aspoň zaslúži mať o nich nejaký prehľad.

Právni zástupcovia otca namietli, že „jediná motivácia ich klienta je bezpodmienečná láska k jeho dcére a snaha ochrániť ju pred tými, ktorí sa snažia zneužiť jej situáciu.“ Na súde tiež tvrdili, že poradcovia speváčky sa snažia zamedziť jej v komunikácii s otcom.

Po dvanástich rokoch

Tento spor vrel pod pokrievkou už veľmi dlho. Britney Spears prišla o svojprávnosť a dostala sa do otcovho poručníctva v roku 2008. Stalo sa tak po sérii viacerých mentálnych kolapsov, ktoré sú verejnosti dobre známe – napríklad si vyholila hlavu a dáždnikom zaútočila na auto fotografa.

No rozhodnutie súdu zbaviť speváčku svojprávnosti dalo jej otcovi neuveriteľnú kontrolu nad jej financiami a tiež nad jej osobným životom.

Počas poručníctva sa speváčka vyšplhala z dlhov a dnes má jej majetok hodnotu vyše 60 miliónov dolárov, na konte má viacero albumov a za sebou aj šnúru v Las Vegas či účasť v porote v talentovej súťaži X Factor.

Jamie Spears, otec speváčky Britney Spears, je jej poručníkom už dlhých 12 rokov. Foto: SITA/AP

Postupne sa však vzťah medzi speváčkou a jej otcom ochladil, dokonca ho jej matka na súde označila za „toxický“ a hádky medzi nimi vznikajú už aj pre maličkosti.

Speváčka nevydala od roku 2016 žiaden nový album, nevystúpila naživo od roku 2018 a od začiatku minulého roka si dáva úplnú prestávku od kariéry.

Keď jej otec dočasne odstúpil z pozície poručníka pre zdravotné problémy, Britney to využila a okamžite požiadala súd o výmenu poručníka.

Prirodzene, to sa nestalo. Najnovšie sa státisíce fanúšikov, ktorí sa boja o jej mentálne zdravie, spojili a založili hnutie „Free Britney“. Zasadzujú sa o to, aby speváčka dostala väčšiu kontrolu nad svojím životom.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?