27. septembra 2021

Kríza s pohonnými látkami v Spojenom kráľovstve naberá na sile. V niektorých oblastiach, najmä vo veľkých mestách, vykúpili Briti v pondelok pohonné látky na 90 % čerpacích staníc. Paniku vyvolali problémy s distribúciou palív v krajine, čo je dôsledok vízových obmedzení zavedených pre zahraničných vodičov nákladných áut. 

Po odchode Británie z jednotného trhu zaviedla britská vláda prísne obmedzenia pri vydávaní víz pre zahraničných pracovníkov, medzi nimi aj vodičov kamiónov. To spôsobilo obrovské problémy v dodávateľských reťazcoch a s blížiacim sa koncom roka a vianočnými sviatkami sa nervozita na britskom trhu ešte zvýšila.

Uvažuje sa aj o nasadení armády

Premiér Boris Johnson a viacerí ministri vyzvali Britov, aby nepanikárili. Ich výzva však zostala nevypočutá. Ako v pondelok informovalo Združenie britských predajcov pohonných látok (PRA), ktoré zastupuje nezávislých predajcov palív, jeho členovia uviedli, že v niektorých oblastiach je bez pohonných látok od 50 do 90 % čerpacích staníc.

„Bohužiaľ, v mnohých regiónoch ľudia podľahli panike,“ povedal pre agentúru Reuters šéf PRA Gordon Balmer. Podľa denníkov The Times a The Financial Times uvažuje britská vláda nad nasadením armády s cieľom zabezpečiť dostatok pohonných látok na čerpacích staniciach.

Reklama

Minister životného prostredia George Eustice však podľa BBC vyhlásil, že neplánuje použiť vojakov na riadenie tankerov. „Jediným dôvodom, prečo nemáme benzín, je to, že ho ľudia kupujú, aj keď ho nepotrebujú,“ povedal Eustice a predpovedal, že veci sa „upokoja“, keď ľudia trpiaci úzkosťou naplnia svoje autá.

Vyrieši to výnimka zo zákona?

Minister obchodu Kwasi Kwarteng podľa portálu BBC oznámil, že ropný priemysel bude dočasne vyňatý zo zákona o hospodárskej súťaži z roku 1998, čo by malo pomôcť vyriešiť zásobovanie čerpacích staníc. Dodal, vláda má „dlhodobé“ pohotovostné plány na udržanie dodávok paliva.

Zástupcovia prepravných firiem, maloobchodu a siete čerpacích staníc však upozornili, že rýchle riešenie neexistuje. Nedostatok vodičov je akútny (v Británii ich momentálne chýba zhruba 100-tisíc) a navyše, preprava pohonných látok si vyžaduje dodatočné školenia a licencie.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?