12. augusta 2021

Kúpaliská v slovenskej metropole tento rok praskajú vo švíkoch. Už koncom júla sa počet ich návštevníkov priblížil zvyčajnej celosezónnej návštevnosti 200-tisíc osôb. A čísla zrejme naďalej porastú, keďže meteorológovia očakávajú vysoké teploty aj po zvyšok letných prázdnin. 

Obyvatelia Bratislavy môžu utiecť pred letnou páľavou na sedem rôznych kúpalísk v správe mesta. Šesť bazénov je schovaných priamo v uliciach jednotlivých mestských častí, na okraji metropoly je prístupné siedme – prírodné kúpalisko Zlaté piesky.

Osvieženie vo vode podľa údajov vyhľadá tradične zhruba dvestotisíc ľudí ročne. Tohtoročná sezóna je však výrazne iná. „Túto hranicu sme atakovali už k 31. júlu, konkrétne sme zaznamenali 183 447 návštevníkov,“ upozorňuje Mária Kostická z bratislavského magistrátu.

Pred rokom mesto v rovnakom termíne evidovalo o tretinu menej ľudí. Prísnosť protipandemických opatrení bola pritom zhruba na podobnej úrovni. 

„Voda a bazény fajn, prostredie detto. Ale 1000 ľudí na takom malom priestore, mala som pocit, že je kúpalisko preplnené, ľudia boli všade,“ komentovala situáciu na kúpalisku Delfín v Ružinove návštevníčka Martina Langová. Obsluha ďalšieho, krasňanského kúpaliska, odhadla maximálny počet ľudí v jeden deň až na takmer dvetisíc osôb.

Reklama

Teplo, ktoré lákalo na kúpaliská

Dôvodom rekordnej návštevnosti je kombinácia vysokých teplôt a protipandemických obmedzení. Po chladnom máji prišla na Slovensko jedna z najvýraznejších vĺn horúčav v histórii meteorologických meraní.

Denné teploty v metropole sa takmer polovicu dní v júni držali nad tridsiatkou, Slovenský hydrometeorologický ústav zaznamenal v Bratislave šesť tropických nocí po sebe. To je noc, keď teplota neklesne pod 20 stupňov Celzia. „V júni sme zaznamenali nárast počtu návštevníkov oproti minulému roku o 71 074,“ upresňuje dátami magistrát.

Vysoké teploty následne pokračovali aj v júli, ktorý meteorológovia zaradili medzi najteplejšie mesiace na Slovensku od roku 1951. 

Zoznam kúpalísk v Bratislave, ktoré patria pod Správu telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy:

 • Kúpalisko Rosnička, Dúbravka
 • Kúpalisko Delfín, Ružinov
 • Kúpalisko Tehelné pole, Nové Mesto
 • Kúpalisko Lamač, Lamač
 • Kúpalisko Krasňany, Rača
 • Kúpalisko Rača, Rača
 • Prírodné kúpalisko Zlaté piesky, Ružinov

Tohtoročná letná sezóna je špecifická aj pre pandemickú situáciu. Obava z koronavírusu tento rok opäť výrazne ovplyvňuje správanie ľudí pri výbere dovolenkovej destinácie. Ľudia zvažujú, či si užijú more a exotiku v zahraničí alebo pre riziko cestovných ťažkostí, karantény či dokonca nákazy a hospitalizácie v cudzine radšej ostanú doma.

„Množstvo ľudí má obavy z dovolenky v zahraničí a dovolenkové dni trávia viac na Slovensku, čo pociťujeme aj na našich kúpaliskách,“ potvrdzuje Kostická z magistrátu. Navyše, cestu za hranice mnohým ľuďom znechutili aj úrady, ktoré na začiatku sezóny často menili pandemické pravidlá v prípade cestovania.

QR kód ako vstupenka

No aj napriek veľkej tlačenici dali návštevníci tento rok mestským bazénom palce hore. Všetky bratislavské kúpaliská majú na Google Maps v tomto roku takmer výhradne pozitívne recenzie. Väčšina recenzujúcich dala štyri alebo päť hviezdičiek z piatich, ocenili najmä čistotu a príjemné prostredie.

Výraznejšie ovácie zatiaľ nezaznamenala novinka, ktorú magistrát spustil tento rok. Od júna si ľudia mohli kúpiť lístok dopredu cez internet a na vstupe ukázať len obrazovku smartfónu so stiahnutým QR kódom. „Lístky sa dajú zakúpiť aj online, čím sa vyhnete státiu v rade pri pokladni,“ všimla si pri návšteve ružinovského kúpaliska návštevníčka Lenka Hritzová.

Nákup lístkov online mal zabrániť čakaniu na vstupe. „Počas horúcich dní sme vnímali, že sa pri vchode tvoria obrovské rady. Problém sa návštevníci snažili urýchliť platením kartou, ale ani to nezabránilo čakaniu často až niekoľko desiatok minút,“ vysvetľuje Kostická. Stáť v rade pod pečúcim slnkom nepoteší asi nikoho, každú sezónu pritom tento problém zažívali tisícky návštevníkov. 

Online a lacnejšie

Návštevníci po novom dostali na výber celodenný lístok, permanentky na 10 vstupov či „sezónku“ s možnosťou dokúpenia zvýhodnenej permanentky pre deti. Online nakupovanie magistrát zvýhodnil aj nižšou cenou vstupného.

Koľko stojí online vstupné?

I. Vstupné denné, permanentky 10 dní, 10 vstupov:

 • Celodenný lístok – 3,50 €
 • Permanentka na 10 dní – 29,00 €
 • Permanentka na 10 vstupov po 17.00 hodine – 19,00 €

II. Vstupné sezónna permanentka od 1. 7. 2021 do ukončenia sezóny:

 • Sezónna permanentka dospelý – 99,00 €
 • Sezónna permanentka deti od 3 do 18 rokov (platí iba pri súčasnej kúpe sezónnej permanentky dospelý) – 1,00 €

∗ počas dňa možno navštíviť viacero kúpalísk STARZ-u

Digitálne lístky však zaujali zatiaľ len jedného z desiatich návštevníkov, ostatní ďalej využívali najmä platbu kartou, prípadne v hotovosti. Do konca júla mesto predalo 198 dospelých sezónnych permanentiek spolu s 325 detskými sezónnymi permanentkami. Permanentiek na 10 vstupov bolo predaných 542 kusov, celodenných lístkov bolo online predaných 12 050 kusov. 

„Z celkového počtu návštevníkov sa držitelia online vstupov zatiaľ pohybujú na úrovni približne 10 percent, evidujeme však veľké množstvo zakúpených a ešte nevyužitých vstupov, takže predpokladáme, že tento pomer sa bude ešte zvyšovať,“ dodáva Kostická.  Magistrát pritom verí, že s pribúdajúcimi sezónami bude online čoraz obľúbenejšou alternatívou.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?