Ostatný rok priniesol zaujímavý zvrat. Zo Slovenska začali odchádzať celé rodiny aj zahraniční investori. Viaceré realitné kancelárie zamerané na luxusné nehnuteľnosti hlásia, že podiel takýchto predajov narástol aj na štvrtinu, iné vnímajú opak. Magazín Forbes sa porozprával s viacerými z nich.
V garáži Maybach, na letisku súkromné lietadlo a v pláne presťahovať sa s celou rodinou do Chorvátska. Tak znie profil päťdesiatnika, ktorému jedna z najlepších realitných kancelárií na Slovensku predáva zrub pri Zvolene za 1,5 milióna eur a novostavbu v Banskej Štiavnici za pol milióna eur.
Ďalšiemu priniesla 1,7 milióna eur za dom pri Bratislave a rozpredáva jeho rozličné typy pozemkov v celkovej hodnote 15 miliónov eur. Redakcia Forbes sa s maklérom stretla osobne, no pre ohrozenie biznisu odmietol zverejniť svoje meno.
„Tendencia exitovať z investícií na Slovensku, bohužiaľ, narastá. V našom segmente máme veľa ľudí, ktorí kompletne sťahujú svoje rodiny do zahraničia a predávajú všetky domáce nehnuteľnosti. V mojom portfóliu to tvorí viac ako 20 percent,“ prezradil anonymný zdroj.
Päťdesiatnik s Maybachom nie je jediný príklad definitívneho odchodu zo Slovenska. V prémiovom segmente je takýchto osôb čoraz viac. Jedným z prvých bol spoluzakladateľ a spolumajiteľ Esetu Miroslav Trnka, ktorý opustil Slovensko po ostatných parlamentných voľbách a odsťahoval sa do Prahy.
Piaty najbohatší Slovák podľa rebríčka Forbes síce svoje nehnuteľnosti hromadne nerozpredal a s krajinou sa nerozlúčil úplne, ale mnoho ďalších áno. Slováci predávajú rodinné domy, investičné byty aj rekreačné nehnuteľnosti. Jednoducho koniec, dobro došli, čau.
Dôvody odchodu
Začiatkom roka 2024 vyšla správa, že jedno percento najbohatších Slovákov vlastní 17,3 percenta celkového majetku krajiny. Ak mierku trochu zväčšíme, polovica všetkého bohatstva na Slovensku je podľa otvorenej databázy World Inequality Database v rukách desiatich percent najbohatších.
„Máme klientov, ktorí predávajú päť až šesť nehnuteľností. Nič také sa dlho nedialo, že by niekto predával všetko. Začalo sa to objavovať pred zhruba rokom,“ opísal anonymný zdroj.
Trend opustiť Slovensko sa objavil v realitnej kancelárii začiatkom roka 2023, keď sa skupina českých podnikateľov rozhodla ukončiť svoje aktivity na Slovensku a predať wellness hotely na pohraničí. Ďalší sa k nim môžu pridať Holanďania, ktorí aktuálne pripravujú predaj väčšieho projektu na Liptove v celkovej hodnote 3,5 milióna eur.
„Budú to predávať ako zabehnutý hotový projekt s Booking a Airbnb stránkami. Vraj to nie je o tom, že by im to nešlo, jednoducho chcú zo Slovenska odísť,“ uviedol nemenovaný maklér. Na jazyku mal aj ďalší veľký predaj, len ho zatiaľ nemôže konkretizovať.
Keď sa klientov pýtal na dôvody, málokedy uviedli niečo zásadné. Skôr mu odpovedali, že sa Slovensko už nezmestilo do ich vzorca, kde tráviť svoj čas. „Väčšina má nehnuteľnosti vo viacerých krajinách a nakoniec sa pristihnú pri tom, že na Slovensku sa nachádzajú najmenej,“ dodal maklér.
Dôvodom je aj vojna a politická situácia
„Mnohí svoj odchod odôvodňujú rodinne, napríklad štúdiom detí v zahraničí alebo rozširovaním podnikateľských aktivít. Niektorých klientov znepokojuje vnútorná politická situácia či dlhotrvajúca vojna v susednej krajine. Často je to však iba obyčajný zámer vlastniť nehnuteľnosti v prímorskej destinácii, v horách či iných významných mestách,“ uvádza maklérka Zuzana Stasíková z ďalšej prémiovej realitnej kancelárie Slovakia Sotheby’s Int. Realty.
Najčastejšie odchádzajú do Španielska, Chorvátska, na Kanárske ostrovy, Malorku a najviac na Tenerife. Skúsenosti Patrika Korytka z realitnej kancelárie Fedors Group sú však opačné. Podľa neho narastá počet tých, ktorým vyjde z rovnice najlepšie práve Slovensko.
„Nepociťujeme, že by zo Slovenska niekto utekal. Práve naopak, po rokoch v zahraničí sa Slováci vracajú zo sveta domov,“ hovorí Korytko.
Polovičný odchod
Zákazníci realitných kancelárií sú v téme návratu konkrétnejší ako pri sťahovaní sa do zahraničia a menujú aspoň pár dôvodov. Najčastejšie zaznieva zvyšujúca sa životná úroveň Bratislavy a vyššia atraktivita mesta.
„Máme dokonca dvoch zahraničných klientov, ktorí pracujú vo Viedni a pre bývanie si vybrali Bratislavu. Je pre nich pokojnejšia a páči sa im, tak si kúpili byt v centre mesta,“ opisuje Korytko.
„Ľudia si veľakrát neuvedomujú, že sa na Slovensku nemáme až tak zle. Máme vysokú životnú úroveň a oproti iným krajinám Európskej únie aj veľké bezpečie. U nás sa nemusíte báť pustiť po 18-tej ženu samú von s kočiarom, čo sa o niektorých väčších európskych krajinách už povedať nedá,“ dodáva Korytko.
Mierne odlišnú skúsenosť má realitná kancelária Slovakia Sotheby’s Int. Realty, podľa ktorej neopúšťajú Slováci krajinu úplne. Odhaduje, že jej klienti sa zbavujú od 20 do 70 percent svojho portfólia. Kompletný odpredaj majetku volí zhruba každý desiaty klient.
„Určitá skupina klientely naozaj zužuje svoje realitné portfólio na Slovensku, avšak s cieľom investovať v zahraničí. Uvedomujú si, že sústrediť realitné portfólio v jednej krajine nie je optimálne,“ približuje Zuzana Stasíková, ktorá v spomínanej realitke pracuje.
„Pre dnešného moderného investora je prirodzená diverzifikácia nehnuteľností nielen na európskom kontinente, ale i v Amerike, Latinskej Amerike či na Strednom východe,“ pokračuje maklérka.