17. augusta 2021

Pred štyrmi mesiacmi médiá informovali o práve uzatvorenej zmluve medzi agentúrou NASA a spoločnosťou SpaceX Elona Muska. Dohoda za 2,9 miliardy dolárov poverila SpaceX vývojom pristávacieho modulu, v ktorom by sa v rámci programu Artemis mala už v roku 2024 zniesť na povrch Mesiaca ľudská posádka. To sa ale nepáči druhému vesmírnemu barónovi – Jeffovi Bezosovi.

Blue Origin v žalobe, ktorú podala na federálny súd v piatok (13. 8.), napadla nestrannosť NASA. Podľa Blue Origin boli ponuky natoľko porovnateľné, že mala agentúra zadať zákazku viacerým firmám.

Niekoľko neúspešných účastníkov tendra sa už v apríli obrátilo na Vládny kontrolný úrad, no ten sťažnosť koncom júla zamietol. NASA mala podľa úradu úplné právo vybrať „viac víťazov tendra, jedného víťaza alebo žiadneho“. Blue Origin sa však rozhodla v boji proti svojmu vyradeniu z miliardovej zákazky pokračovať.

Priškrtený rozpočet

Už krátko po vyhlásení výsledkov tendra šéfka programu Kathy Luedersová pripustila, že súčasný rozpočet vesmírnej agentúry jej bráni vybrať dve spoločnosti. Americký Kongres NASA poskytol iba 850 miliónov dolárov namiesto požadovaných 3,3 miliardy dolárov.

Program Artemis je zameraný na prieskum a využitie zdrojov vo vesmíru, vrátane Mesiaca a v budúcnosti aj Marsu. Má ambíciu dostať Američanov opäť na povrch Mesiaca, kde byli naposledy v roku 1972. Po prvý raz by na ňom mala stáť aj žena.

Reklama

Článok vyšiel na Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?