Nechcel, aby si ľudia mysleli, že len upravuje plechové búdy. Ivan Zábojník založil slovenskú značku Nanovo, v ktorej s tímom vytvára domy z recyklovaných lodných kontajnerov. Spolu sa snažia, aby boli naoko nerozoznateľné od klasických stavieb.
Z tejto stavebnej jednotky chceli od začiatku vyťažiť maximum. Využiť jej plný potenciál. V úplne prvom projekte, ktorý predstavoval pre ľudí v značke odrazový mostík, vďaka ktorému vyriešili konštrukčné otázky, pevnosť a prepravu, dnes zakladateľ býva. Vraví, že mu prišlo fér vyskúšať si to na vlastnej koži.
Rodina a priatelia jeho nápadu neverili
Ivan sa ešte v roku 2014 aktívne venoval záhradníckej tvorbe. Vytváral záhrady na kľúč, ale podieľal sa napríklad i na parkových úpravách. Súbežne však tiež prenajímal bývalý jazdecký areál, ktorý vlastní. S vtedajším nájomníkom sa nepohodol a sám vôbec netušil, čo by mal s týmto miestom ďalej robiť. Stajňa, ktorá má 600 štvorcových metrov, poslúžila pre jeho záhradnícku činnosť, no vzadu mu ostala krytá hala, pre ktorú nevedel nájsť žiadne využitie.
Šetriť za vás môže i nehnuteľnosť.
Ich výstavba podporuje udržateľnú architektúru
„Počas dlhých zimných večerov, keď záhradník nemá veľa pracovných možností, som špekuloval, čo by som mohol s týmto priestorom urobiť,“ spomína. Kontajnerový dom videl vo filme a ihneď si spomenul, že už o niečom podobnom počul. Sadol si k počítaču a začal zisťovať, či na Slovensku niekto tento druh nehnuteľností realizuje. „Aktívne sa tomu u nás nikto nevenoval. V Holandsku a Nemecku je to však úplne bežné, takže som si nemyslel, že by som objavil Ameriku,“ upresňuje s úsmevom.
Toto je výsledok pilotného projektu s familiárnym označením Molekula, do ktorého sa Ivan pustil s bratrancom. Foto: archív I. Zábojníka
Táto kontajnerová záležitosť padla Ivanovi ihneď do oka, pretože sa vždy chcel venovať niečomu, čo nemá na slovenskom trhu patričné zázemie. Rodina a priatelia jeho nápadu neverili, no potenciál v ňom videl jeho bratranec Pavol Bodó, ktorý dnes v spoločnosti pracuje ako architekt a projektant. „Tak som ho požiadal, aby vytvoril náš prvý projekt, ktorý medzi sebou voláme Molekula. V ňom bývam dodnes so svojou priateľkou,“ ozrejmuje Ivan pre Forbes.sk.
Výzvou bolo vytvoriť energeticky sebestačný kontajner
V roku 2015 teda založil Ivan spoločnosť Smartliving, pod ktorou začal s tímom vyrábať kontajnerové a modulové domy. Tie však potrebovali vlastný názov. S pomocou reklamnej agentúry tak vznikla slovenská značka Nanovo. „Recyklujeme predsa každý kontajner, je to ekologické, a teda v dnešnej dobe i zaujímavé,“ hovorí o názve, ktorý mal byť minimalistický a zároveň celkom jasný.
Moderná nehnuteľnosť? Môže vám poliať kvety i uvariť kávu
Pri debate o pracovných výzvach sa Ivan rozhovorí o energeticky sebestačnom kontajneri, ktorý spolu s tímom vytvorili na hudobný festival Pohoda. V tom čase ostávali do jeho začatia len tri týždne a so značkou chceli ľuďom predstaviť niečo nové. Voľba padla na kvetinárstvo v netradičnom priestore.
„Chceli sme vytvoriť kontajner, ktorý by nebolo potrebné napojiť na elektrinu, odpad ani vodu,“ spomína. Strechu upravili tak, aby fungovala ako vaňa, po ktorej mohla dažďová voda stekať do zbernej nádoby. Zároveň vytvorili odpadovú nádrž na splašky a na ďalšiu strešnú konštrukciu pripevnili 12 fotovoltaických panelov.
Výzvou sa pre tím Nanovo stal tento energeticky sebestačný kontajner, ktorý sa objavil na hudobnom festivale Pohoda. Foto: archív I. Zábojníka
Tvorbou svojej spoločnosti chce Ivan však i dnes ľuďom ukázať, že sa pri stavbe netreba striktne držať tehly ako jediného základného materiálu. Väčšinu domov tejto značky tvoria vyradené lodné kontajnery, ktoré sa po svete čo-to nacestovali, no ich životnosť v očiach majiteľa vypršala. Tie obyčajne kupuje za sumu okolo 1500 eur od malého dodávateľa pri Senci, ktorý sa venuje špedícii a transportu. „Vždy radšej spolupracujem s malými firmami, v takom vzťahu je viac priateľstva, emócií a kontaktu,“ upresňuje pre Forbes.sk.
Nechce chrliť jednu stavbu za druhou
Pri výrobe kontajnerových domov dbajú najmä na ekologický aspekt. Namiesto toho, aby tento materiál skončil na skládke ako šrot, ho Ivan v biznise recykluje a tak získa stavebnú jednotku pre každý dom. „Snažíme sa byť šetrní, pri stavbe neminieme ani 100 litrov vody,“ hovorí a podotýka, že v ich prípade ide o suchú výstavbu, ktorá si nevyžaduje použitie schnúcich procesov. Až 70 % celej výroby nehnuteľnosti prebieha v onej hale a ostatných 30 % priamo na mieste u klienta.
Máte v hľadáčiku nehnuteľnosť?
Architekti radia, ako si správne vybrať
Výstavba kontajnerového domu s rozlohou od 100 do 120 štvorcových metrov im trvá okolo 3 mesiacov. Ivanovi záleží na kvalite a nie kvantite. „Chcem pracovať v menšom. Nemám záujem chrliť stavby ako Baťa cvičky,“ upresňuje s úsmevom pre Forbes.sk. Ročne tak v priemere stihne s tímom zostaviť 6 až 7 stavieb.
Tú najzákladnejšiu verziu kontajnerového domu, ktorá má 36 štvorcových metrov, vyhotovia za 30- až 32-tisíc eur. Cena však nezahŕňa základovú dosku a transport. Aktuálne majú rozbehnutý väčší projekt kancelárskej budovy na ktorej budú pracovať celých 6 mesiacov.
Po rodinných domoch sa v Nanovo pustili aj do výstavby malých modulových kancelárií. Foto: archív I. Zábojníka
Vlani tiež predstavili súkromné modulové kancelárie, ktorým sa chcú v najbližšej budúcnosti popri rodinný stavbách venovať. „Dostali sme aj zaujímavú ponuku od zahraničného klienta, pre ktorého budeme robiť záhradný wellness,“ prezrádza Ivan. Ide o modul na mieru, do ktorého nainštalujú vírivku aj saunu. Zakladateľa značky to natoľko zaujalo, že do ďalších rokov zvažuje aj výrobu takýchto rekreačných stavieb.
Hlavné foto: archív I. Zábojníka