6. januára 2022

Bitcoin vo štvrtok nakrátko klesol pod hranicu 43-tisíc dolárov (37 989,22 eura). Najznámejšia digitálna mena testuje niekoľkomesačné minimá po tom, ako zápisnica z decembrového zasadnutia amerického Federálneho rezervného systému (Fed) odhalila, že sa prikláňa k agresívnejšej politike. To oslabilo chuť investorov po rizikovejších aktívach.

Najväčšia svetová kryptomena sa vo štvrtok dopoludnia prepadla až na 42 500 dolárov. Neskôr však časť strát zmazala a o 15:42 h SEČ sa predávala po 43 113 dolárov, čo predstavuje pokles o 7,23 %.

Začiatkom novembra sa cena bitcoinu vyšplhala až na rekordných takmer 69-tisíc dolárov, ale potom zamierila nadol a rok 2021 uzavrela hlboko pod hranicou 50-tisíc dolárov.

Bez spojenia

Analytici tiež sledujú vplyv protivládnych protestov v Kazachstane, ktoré spočiatku vyvolali rastúce ceny pohonných látok, na cenu bitcoinu. Táto stredoázijská krajina bola totiž druhým najväčším svetovým centrom pre ťažbu bitcoinov, uviedlo minulý rok britské Cambridge Center for Alternative Finance.

Ťažiari sa do Kazachstanu začali sťahovať po tom, ako ich v roku 2020 začala obmedzovať Čína. No aj kazašská vláda podnikla ešte koncom roka 2021 tvrdé opatrenia, aby obmedzila energeticky náročnú ťažbu bitcoinov.

Reklama

Rozsiahle nepokoje v krajine dosiahli také rozmery, že úrady vypli internet aj telefónne spojenie. Prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil výnimočný stav a o pomoc požiadal postsovietske štáty. Tie už do krajiny vysielajú svoje jednotky.

Podľa údajov organizácie NetBlocks, ktorá monitoruje kybernetickú bezpečnosť a správu internetu, klesli včera sieťové konektíva v Kazachstane na dve percentá bežnej situácie.

Prepojené trhy

Situácia v Kazachstane ovplyvnila aj ďalšie trhy. Agentúra Bloomberg hlási prudké zvýšenie cien uránu – len za stredu vzrástla o viac ako osem percent. Práve Kazachstan je totiž najväčším producentom uránu na svete. Krajina má viac ako 40-percentný podiel svetovej ťažby.

Pohyby na trhoch s kryptomenami sú čoraz viac zosúladené s pohybmi na tradičných trhoch, keďže počet inštitúcií obchodujúcich s kryptomenami a inými aktívami rastie.

V článku boli použité informácie agentúry TASR a príspevok od redaktora Martina Bajtlera, zverejnený na Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?