9. septembra 2021

Bill Gates kupuje podiel v sieti luxusných hotelov Four Seasons v hodnote 2,21 miliardy dolárov. Stane sa tak väčšinovým majiteľom so 71,25-percentným podielom. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú spoločnosť uverejnila v stredu.

Investičná spoločnosť Cascade Investment LLC, ktorá spravuje majetok spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa, uzavrela dohodu o kúpe polovičného podielu akcií hotelovej siete. Získa ich od saudskoarabského princa Alwaleeda bin Talala.

Podiel Gatesa vo firme tým vzrastie zo 47,5 na 71,25 percenta a hodnota podniku (EV) Four Seasons dosiahne desať miliárd dolárov. Ukončenie transakcie sa predpokladá v januári budúceho roka.

Bill Gates je na štvrtom mieste vo Forbes rebríčku najbohatších ľudí planéty za rok 2021 s odhadovanou hodnotou majetku 124 miliárd dolárov.

Riskantná stávka

Kúpou Gates stavia na oživenie sektora služobných ciest vo veľkých mestách. Vplyvom pandémie tento sektor výrazne utrpel. Najmenej dva z hotelov siete Four Season, vrátane jedného na Mahnattane, sú doteraz zatvorené. Oficiálnym zdôvodnením zatvorenia prestížneho hotela sú „prebiehajúce rozsiahle práce na infraštruktúre a údržbe“.

Reklama

Avšak anonymný zdroj, ktorý sa pohybuje v tomto odvetví, sa pre pre Forbes.com vyjadril, že luxusné hotely ako Four Seasons bývajú stratové, dokým sa ich obsadenosť nepohybuje vo vysokých číslach.

Zdroje na rozvoj a rast

V správe o kúpe podielu Gatesa sa píše, že „dohoda predstavuje zásadný bod v evolúcii siete Four Seasons“. Cascade Investment deklaruje svoj záväzok poskytnúť hotelom „dostatok zdrojov na akceleráciu rastu a rozvoj strategických cieľov“.

Princ Alwaleed bude aj naďalej prostredníctvom svojej investičnej firmy Kingdom Holding Co. vlastníkom podielu – po tejto transakcii mu zostáva 23,75 percenta.

Magazín Forbes ho dlhé roky radil do rebríčka najbohatších ľudí sveta. Od novembra 2017 sa však už v tomto rebríčku nenachádza.

Dôvodom bolo to, že korunný saudskoarabský princ Mohammed bin Salman uväznil Alwaleeda spolu s ďalšími princmi a dôležitými podnikateľmi v hoteli Ritz Carlton v Rijáde a údajne od nich získal miliardy dolárov.

Autorkou článku je redaktorka amerického Forbesu Rachel Sandler.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?