21. júla 2021

Dizajnér Peter Chovanec a jeho brat Ľubomír vyrobili Rolls-Royce medzi bicyklami. Ich luxusnej značke Extans sa zatiaľ najviac darí v strednej Ázii.

Príbeh ich luxusného mestského bicykla sa začal pred šiestimi rokmi. Spočiatku však nešlo o podnikateľský nápad, jednoducho si ho chceli vyrobiť sami pre seba.

Peter pracoval ako dizajnér pre automobilky Volkswagen a Jaguar Land Rover a jeho brat Ľubomír je zase vášnivý cyklista. „Tak ma poprosil, či nejaký nenavrhnem, lebo všetky na trhu mu pripadali na jedno kopyto,“ spomína Peter. Ten ich mal byť iný. Atraktívny, s unikátnym dizajnom. Mal byť ako socha.

Inšpiráciou boli kone

Cyklistický priemysel je podľa Petra vo všeobecnosti veľmi technicky orientovaný, čo znamená, že sa následne musia robiť veľké kompromisy v dizajne.  Oni sa však rozhodli, že ich prioritou bude naopak práve dizajn a na tejto filozofii postavili aj celý svoj projekt.

Rad bicyklov dvoch bratov napokon nesie názov Akhal podľa najstaršieho plemena koní. „A aj najkrajšieho,“ dopĺňa Peter. „Mám vzťah ku koňom, boli mi inšpiráciou. Keď som náš bicykel kreslil, chcel som, aby pripomínal jeho ušľachtilé proporcie a línie.“

Reklama

Komponenty si nechávajú vyrábať v Anglicku od firiem, ktoré sú dodávateľmi aj pre Rolls-Royce, Bentley alebo švédskeho výrobcu superšportových automobilov Koenigsegg. Materiály a technológie, ktoré používajú, nie sú pri výrobe bicyklov bežné, lebo sú príliš drahé. „Ten náš je ako švajčiarske hodinky,“ dokresľuje.

Bez údržby, bez reťaze

Popisuje ho ako bezúdržbový bicykel. Nemá reťaz, ale karbónový remeňový systém. Priniesli tiež viaceré inovatívne patentové riešenia napríklad pri upevnení riadidiel. A jeho celková hmotnosť je len 9 kilogramov. „Má všetky európske certifikáty a spĺňa vysoké kritériá aj pri jazdných vlastnostiach,“ hovorí Peter.

Dizajnér Peter Chovanec. Foto: archív Extans

Vyrobili okolo desať prototypov, kým boli spokojní s konečným výsledkom. A vtedy si aj povedali, že by bola škoda nevyskúšať presadiť sa s ním na trhu. Predaj aj kampaň spustili vlani. Hovoria, že záujem bol veľký.

„Každý náš bicykel je jedinečný, niektoré komponenty sa vyrábajú na mieru, a preto ku každému klientovi pristupujeme individuálne,“ vraví Peter.

Dopravný prostriedok pre bohatých

„Samozrejme, aj cena zodpovedá použitým materiálom, kvalite spracovania a exkluzivite produktu. Začína sa na sume 14 800 libier. Cieľová skupina zákazníkov sú tak ľudia, ktorí hľadajú výnimočný produkt, vedia oceniť kvalitu a zmysel pre detail. My si vytvárame vlastný trh, výrobcov luxusných bicyklov je totiž veľmi málo. Bicykel navyše nikdy nebol považovaný za dopravný prostriedok pre bohatých.“

V ponuke ich značky majú tri modely. Líšia sa použitými komponentmi, vizuálnym spracovaním a všetky sú vyrábané len v limitovaných edíciách. Každý bicykel sa navyše podľa ich slov dá dodatočne upraviť na základe individuálnych požiadaviek klienta.

Foto: archív Extans

Bratia Chovancovci pochádzajú z Popradu. Ľubomír sa presadil ako manažér v oblasti nákupu vo Švajčiarsku, Peter je úspešný dizajnér v automobilovom priemysle.

Po asi ročnej prestávke, keď sa naplno venoval vývoju bicykla, opäť pracuje aj pre centrálu firmy Jaguar Land Rover priamo vo Veľkej Británii  Na ostrovoch je aj sídlo značky Extans, keďže tam majú umiestnených okolo 70 percent výroby.

Najviac bicyklov zatiaľ predali v strednej Ázii. Hoci s tým nekalkulovali, pomáha im aj názov Akhal, keďže toto plemeno koňa je v tamojších končinách mimoriadne populárne. „Turkménsko ho má dokonca aj v štátnom znaku,“ dodáva Peter. „A práve v tejto krajine rokujeme o najnovšej objednávke. Na našom bicykli by mal dokonca jazdiť aj tamojší prezident.“ Marketingovo sa však sústreďujú najmä na západnú Európu, kde by sa chceli viac presadiť.

Tento rok im navyše polichotilo, keď bicykle Extans zaradili do svojho katalógu Rolls-Royce a Bentley, v ktorom vyberajú dizajnovo najkrajšie produkty z celého sveta.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?