29. januára 2021

Zrodili sa z lásky k biatlonu. Prvé domáce terče vyrobil Čech Daniel Rück pred štyrmi rokmi so svojím otcom ako hračku pre malého syna a dcéru. Niekoľko rokov ich rodina počas sezóny pravidelne vyťahovala pri sledovaní biatlonových prenosov a deti sa s terčmi a plastovými pištoľami Nerf hrali na pretekárov.

Až vlani na jar sa nápad zmenil na podnikanie. Rückov Biatlon do obývačky dnes vyrába česká spoločnosť Petrof – áno, tá preslávená svojimi klavírmi – a láme s ním rebríčky predaja v hračkárstvach.

„Mám projektovú a inžiniersku kanceláriu. S kolegami nás však lákalo vymyslieť k tomu ešte nejaký vedľajší zábavný biznis. A keď som raz vytiahol terče z povaly, tak mi trklo,“ spomína Rück.

Hravo k športu

„Jedného dňa som o pol druhej v noci zobudil manželku, že jej potrebujem niečo povedať. V tom šoku si myslela, že sa budeme rozvádzať. Ale keď som je povedal o svojom nápade, odvetila, nech do toho idem.“

Založil preto novú firmu JeToTu, do ktorej prizval aj dvoch kolegov z projektovej kancelárie: Kristýnu Vohradníkovú a Františka Havránka. „Chceli sme deti odtrhnúť od mobilov a počítačov. A dať im hračku, ktorá im pomôže rozvíjať koncentráciu a dá sa spojiť aj s pohybom, keď beh na lyžiach môžete nahradiť napríklad behom do schodov,“ popisuje Rück.

Reklama

Terče a klavíre? Prečo nie!

So svojím podnikateľským plánom sa zveril aj sesternici, ktorá má, zhodou okolností, za manžela Antonína Petrofa, bratranca majiteľky spoločnosti Petrof. Slovo dalo slovo a čoskoro sa Rück s kolegami ocitol na rokovaní u výrobcu klavírov.

„Prišlo to v správny čas. Objavili sa u nás vlani na jar vo chvíli, keď sme sa rozhodli rozšíriť portfólio našej drevovýroby a lakovni. A zároveň sme hľadali zaujímavé české produkty na náš nový e-shop,“ približuje Zuzana Ceralová Petrofová, šéfka slávnej českej firmy, ktorá je najväčším výrobcom akustických klavírov a pián v Európe.

„Navyše môj syn rád strieľa z plastových pištolí a ja som pravidelne mala náboje niekde v guláši. Takže myšlienka, že nebude mieriť na rodičov, ale do terča, ma nadchla,“ smeje sa podnikateľka.

Terče sa vyrábajú v dielňach rodinnej firmy Petrof, ktorá je vo svete známa vďaka klavírom. Foto: Biatlon do obýváku

S Rückom sa dohodli a z Česka sú aj subdodávatelia papierových súčastí alebo balení. „Mohli sme vyrábať hračku z čínskych plastov a bolo by to vo výsledku výrazne lacnejšie. Radšej sme sa však rozhodli využívať prírodné materiály a dať prácu miestnym firmám,“ vysvetľuje autor celého nápadu.

To sa vo výsledku odrazilo aj na cene terča, ktorý stojí 2 000 českých korún – napriek tomu sa počas Vianoc stal najpredávanejšou exteriérovou hračkou na e-shope Pompo, a zdolal tak tisíce ďalších hračiek, ktoré jedno z najväčších českých hračkárstiev predáva.

Peniaze pre malé veľké talenty

Biatlon v obývačke má v ponuke aj internetový obchod spoločnosti Petrof a e-shop Českého zväzu biatlonu, ktorý prevzal záštitu nad celým projektom.

„Zväz nám s tým veľmi pomohol a sme radi, že aj časť peňazí z predaja našich hračiek ide na podporu biatlonu. Až tretinu zisku by sme chceli venovať na rozvoj biatlonových oddielov pre deti,“ hovorí Rück.

Úspech prinieslo aj prepojenie s Českou televíziou v rámci prenosov biatlonových pretekov, počas ktorých desiatky terčov rozdali ako ceny v telefonických súťažiach pre divákov.

„Nebolo to úplne jednoduché dohodnúť, ale napokon sa spolupráca vydarila a dali nám neskutočný priestor. V mnohých prípadoch volali detí a tá radosť, že vyhrali, bola neopísateľná,“ pochvaľuje si Rück.

Chcú preraziť aj v Nemecku

V dôsledku mediálneho záujmu počas prenosov boli pred Vianocami terče po každom víkende vypredané a Petrof ich ani nestíhal vyrábať. Pôvodný plán bol predať tisíc kusov za rok – napokon väčšinu z cieľového objemu vykúpili zákazníci počas šiestich týždňov.

Projekt podporuje aj Český biatlonový zväz. Foto: Biatlon do obýváku

Aj vďaka tomuto úspechu pripravujú českí autori projektu expanziu do susedných krajín. „Napríklad v Nemecku je biatlon zimný šport číslo jeden a zároveň je tam mnohonásobne väčší trh,“ pripomína Daniel Rück.

„Navyše ani vo svete nie sú také hračky bežné. Podobný nápad mal iba končiaci francúzsky biatlonista Martin Fourcade, ktorý ho však poňal celkom inak. Verím preto, že pri priaznivej konštelácii hviezd môžeme uspieť aj vo svete.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Fourcade (@martinfourcade)

Biatlonista Martin Fourcade priniesol na trh drevené pušky na penové náboje.

Článok vyšiel na Forbes.cz, autorkou je Jana Mertová.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?