5. januára 2021

Bývala som roztržitá. Bežne sa mi stávalo, že som sa na priechode pre chodcov nerozhliadla na obe strany. Zabúdala som platiť parkovacie lístky a strácala som platobné a kreditné karty. A keď som začala pracovať na voľnej nohe, v duchu tohto prístupu som si povedala, že všetko predsa bude nejako fungovať samo od seba.  

Lenže nefungovalo a ja som si uvedomila, že je načase vziať na milosť vlastnosť, ktorú si dnes veľa ľudí až tak necení. Dôkladnosť, alebo ak chcete, svedomitosť. Myslím to vážne, pokiaľ sa snažíte a úspech sa nedostavuje, tak sa tomu nepoddávajte (existujú štúdie, ktoré dokazujú, že pesimizmus negatívne ovplyvňuje vaše pracovné výkony) a radšej si vo veciach a v prístupe k práci urobte poriadok.  

Ešte vás trochu navnadím. Dôkladní ľudia žijú dlhšie, v škole majú lepšie známky, páchajú menej trestných činov, zarábajú viac (platí to aj o ich partneroch), majú lepšie predpoklady, že budú viesť dlhodobo úspešné firmy, sú šťastnejší v práci a vedú spokojnejší manželský život.  

Svedomití ľudia skrátka nerobia veci, ktoré by ich dlhodobo poškodzovali. Rozhodla som sa, že to tiež skúsim, a napočudovanie som zistila, že mi dôkladnosť skutočne pomohla. Toto je 7 príkladov toho, čo robia svedomití ľudia: 

1. Krotia svoj nákupný apetít.

Svedomití ľudia poznajú možnosti svojho rozpočtu a sú menej náchylní na podliezavé zľavové taktiky obchodníkov. Dobre si uvedomujú, čo skutočne potrebujú, a dokážu si tiež predstaviť, aké dôsledky by pre nich mohlo mať bezhlavé utrácanie. Preto dodržiavajú základný money management a nekupujú si veci len tak.  

Reklama

Až budete najbližšie vystavení impulzívnemu nakupovaniu, opýtajte sa sami seba, či chcete mať viac peňazí, mať lepšie vzťahy a dlhšie žiť. Pokiaľ odpoviete áno, nákup ešte raz zvážte.  

2. Robia si poznámky.

Kto je skutočne dôkladný, ten si zvládne priznať, že si všetko nedokáže zapamätať. Svedomití ľudia si preto dajú tú námahu a zapíšu si čokoľvek, čo nechcú zabudnúť.  

Miliardár Richard Branson so sebou vždy nosí zápisník. A keď si ho zabudne, nápady si zapisuje na to, čo má práve po ruke. Napríklad do cestovného pasu.  

Slávny grécky obchodník Aristoteles Onassis kedysi povedal: „To, že si to napíšete, vás danú vec donúti skutočne urobiť. Čo si nenapíšete, to je stratené. Je to tá najlepšia životná rada, ktorú vás v žiadnej škole nenaučia.“

3. Nehrbia sa.

Váš postoj o vás okrem iného prezrádza, ako chcete, aby vás ostatní vnímali. Svedomití ľudia stoja vzpriamene, nemajú sa totiž za čo hanbiť. Snažia sa robiť všetko správne a majú patričnú sebaúctu.  

Naopak, zhrbený chrbát môže spôsobiť, že sa budete cítiť v strese, smutní a vystrašení. Chcete tak pristupovať k životu? 

4. Nehýria.

Maličkosti sa spočítajú. Nezdravá strava, alkohol, tabak. To všetko aj v malých dávkach škodí. Nie je prekvapením, že svedomití ľudia si tieto riziká uvedomujú a snažia sa podľa toho správať. Panuje u nich menšie riziko rozvoja obezity a majú lepšie predpoklady skutočne schudnúť, pokiaľ sa pre to rozhodnú.  

Menej dôkladní ľudia, naopak, viac sledujú televíziu, dlhšie spia a majú väčšie sklony podľahnúť závislosti od fajčenia alebo alkoholu.  

5. Neporušujú sľuby.

Na svedomitých ľudí sa dá spoľahnúť. Veľmi zriedkavo prídu na dohodnuté stretnutie neskoro, nieto aby nedorazili vôbec. Vedia, že maličkosti tohto typu pochovávajú šance na dlhodobo zdravé vzťahy.  

Práve táto vlastnosť je zrejme ten najvýznamnejší dôvod, prečo si svedomitosť spájame s poctivosťou a morálnou integritou.  

To, že plníte sľuby, je tiež dôkazom toho, že si dobre uvedomujete, čo zvládnete a čo nie. A podľa toho sľubujete. Takže nabudúce, než sa k niečomu zaviažete, si radšej dvakrát rozmyslite, čo je vo vašich silách.  

6. Nevzdávajú sa.

Svedomití ľudia majú výdrž a nenechajú sa odradiť. Keď pri riešení problému zlyhajú, skúsia to znovu. Ich úspech nespočíva v tom, že by veci robili lepšie ako ostatní, ale práve v tom, že to nevzdávajú. 

Psychologička Angela Duckworth, autorka knihy Húževnatosť – Sila vytrvalosti a vášne, ktorá pôsobí na Pensylvánskej univerzite, prišla na to, že silná kombinácia vášne a vytrvalosti zohráva v prípade školského prospechu detí väčšiu rolu než IQ. Tvrdí, že úprimný záujem, konštantné precvičovanie, presvedčenie o zmysluplnosti a nádej môžu utvrdiť výdrž v každom z nás.  

7. Neignorujú problémy.

Dôkladní ľudia berú život taký, aký je, a vedia, že k nemu patria aj problémy. Keď sa im niečo nepodarí, tak pre to nevyvádzajú, ale prijmú za to zodpovednosť a snažia sa to napraviť. Aj vďaka tomu sú v živote spokojnejší a v práci podávajú lepší výkon. 

Z malých drobností, nad ktorými bežne mávneme rukou, sa môžu stať veľké problémy. Svedomití ľudia sa im snažia predchádzať, a preto si dávajú pozor aj na každodenné maličkosti. Niekto si poctivo ustelie posteľ, niekto pre istotu zbiera účtenky. 

Dôkladní ľudia sú niekedy dokonca až takí pozorní, že dokážu príchod niektorých problémov vopred predpovedať. Byť svedomitý síce neznie príliš sexy, ale je to niečo, čo sa vám v živote ohromne vyplatí.  

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je Caroline Beaton, prispievateľka Forbes.com, ktorá píše najmä o generácii mileniálov v práci.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?