10. júna 2021

Zakladateľ Amazonu v júli poletí do vesmíru. Nie je prvým miliardárskym astronautom a zrejme nebude ani posledným. Jednu premiéru však predsa zaznamená – ako prvý poletí vo vlastnej vesmírnej lodi.

Jeff Bezos tento týždeň oznámil, že 20. júla poletí do vesmíru v korábe jeho vlastnej spoločnosti Blue Origin. Let sa uskutoční len dva týždne po tom, čo Bezos opustí post CEO Amazonu, e-commerce giganta, ktorý založil v roku 1994.

Aktuálne druhý najbohatší človek na svete tak bude prvým spomedzi miliardárov s vlastnými vesmírnymi programami a firmami, ktorý sa odvezie do vesmíru. Jeho let môže byť výzvou aj pre Elona Muska, ktorý viackrát vyjadril želanie pozrieť sa do vesmíru, no nikdy neuviedol žiadny konkrétny plán.

Dali sme teda dohromady zoznam miliardárov, ktorí už vo vesmíre boli alebo tam majú naplánovanú cestu: 

Charles Simonyi

Kedy: apríl 2007 a marec 2009
Kde: Medzinárodná vesmírna stanica
Ako: Sojuz cez Space Adventures

Reklama

Simonyi sa stal nielen prvým miliardárom, ktorý letel do vesmíru… On sa tam dokonca vrátil znova. V Maďarsku narodený vývojár softvéru, ktorý bol 40. zamestnancom spoločnosti Microsoft, sa podieľal na vývoji prvých verzií programu Office. Vo firme pracoval od roku 1981 do 2002, aby sa v roku 2017 znova vrátil (keď Microsoft kúpil jeho vlastnú spoločnosť Intentional Software).

Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu letel hneď dvakrát, a to prostredníctvom firmy Space Adventures, ktorá spolupracuje s ruským vesmírnym programom. Jeho cesty ho stáli dohromady 60 miliónov dolárov. O svojich dojmoch v roku 2015 pre Forbes uviedol: „Každých 90 minút vidíte jar, jeseň, arktické oblasti aj trópy, deň aj noc.“  

Guy Laliberté

Kedy: september 2009
Kde: Medzinárodná vesmírna stanica
Ako: Sojuz cez Space Adventures

Bývalý hltač ohňa Laliberité zbohatol ako spoluzakladateľ svetoznámeho Cirque du Soleil. Kanadský podnikateľ pracoval pre cirkus od roku 1984 a po 25 rokoch si dal niekoľkomesačnú pauzu, aby trénoval let na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

Za svoju letenku zaplatil 35 miliónov dolárov a na viac ako desaťročie to bol posledný vesmírny turista cez program Space Adventures. „V podstate prežijete dopravnú nehodu,“ povedal neskôr o pristátí. „Ale hneď ako sme narazili na Zem, túžil som podstúpiť tú jazdu znova.“   

Guy Laliberté (v kombinéze vľavo) prirovnal pristátie k dopravnej nehode. Foto: NASA

Jeff Bezos

Kedy: júl 2021
Kam: Kármánova hranica (100 km nad povrchom Zeme)
Ako: Blue Origin New Shepard

Bezos založil svoju vesmírnu spoločnosť Blue Origin v roku 2000 a za dve dekády do nej sám vložil asi 7,5 miliardy dolárov (odhad investičnej firmy Space Capital). V pondelok 7. júna 2021 Bezos oznámil, že spolu so svojím mladším bratom Markom budú prvými pasažiermi na palube vesmírnej lode Blue Origin.

Let je naplánovaný na 20. júla, len dva týždne po tom, ako Bezos prepustí pozíciu CEO Amazonu svojmu nasledovníkovi. Let by mal dosiahnuť Kármánovu hranicu, medzinárodne uznávanú hranicu vstupu do vesmíru, ktorá sa nachádza 100 kilometrov nad povrchom Zeme. „O lete do vesmíru snívam od svojich piatich rokov,“ napísal Bezos na Instagrame. 

Jared Isaacman

Kedy: september 2021
Kam: oblet Zeme
Ako: SpaceX Dragon

CEO Shift4 Payments Isaacman je nadšenec lietania. Vystupoval na leteckých šou a vo voľnom čase pilotuje stíhačku. Teraz by mal byť kapitánom prvej vesmírnej misie zloženej z civilistov.

Miliardár kúpil všetky štyri miesta na palube letu SpaceX s charitatívnym cieľom v prospech detskej nemocnice St. Jude. Vo vesmírnej lodi Elona Muska s ním poletí aj 29-ročná Hayley Arceneaux, ktorá ako dieťa zvíťazila v boji s rakovinou. 

Civilná vesmírna misia SpaceX, zľava: Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Sian Proctor a Chris Sembroski. Foto: SITA/AP

Yusaku Maezawa

Kedy: december 2021 a v roku 2023 (presný dátum neurčený)
Kam: Medzinárodná vesmírna stanica a okolo Mesiaca
Ako: Sojuz cez Space Adventures a SpaceX Starship

Japonský miliardár založil Zozotown, čo bol v jednom období najväčší online predajca módy v tejto ostrovnej krajine. V roku 2018 Elon Musk oznámil, že Maezawa bude prvým súkromným pasažierom, ktorý sa vyberie na let okolo Mesiaca.

V tomto roku si miliardár dokúpil ďalšiu vesmírnu letenku – tentoraz cez Space Adventures. Koncom tohto roka by sa mal stať prvým vesmírnym turistom, ktorý navštívi Medzinárodnú vesmírnu stanicu od letu Lalibertého v roku 2009.   

Richard Branson

Kedy: 2021 (presný dátum neurčený)
Kam: Asi 89 kilometrov nad povrch Zeme
Ako: Virgin Galactic 

Dlho sa zdalo, že ako prvý vo vlastnej vesmírnej lodi poletí miliardár Branson. Mal by byť pasažierom na palube tretieho skúšobného letu Virgin Galactic. Ten sa však neustále odkladá, podľa vyjadrení CEO spoločnosti Michaela Colglaziera sa mal uskutočniť už v marci tohto roka.

Prvý z testov bol napokon až v máji 2021, tretí je aktuálne na programe koncom tohto roka. Počas letu sa Branson dostane do výšky asi 89 kilometrov nad povrch Zeme, čo je hranica, ktorú americký federálny úrad pre letectvo uznáva za vesmír.

Reklama

Po testovacích letoch by sa mali začať komerčné lety do vesmíru, ktoré si už zakúpilo viac ako 600 pasažierov, medzi inými aj Angelina Jolie či Tom Hanks. Niektorí z klientov čakajú na let už viac ako desaťročie.     

Sergej Brin

Kedy: termín neurčený
Kam: Medzinárodná vesmírna stanica
Ako: Space Adventures

V roku 2008 sa spoluzakladateľ Google stal investorom Space Adventures. Podľa dohody si môže za svoj 5-miliónový vklad vybrať bezplatnú letenku do vesmíru. Po viac ako desaťročnej prestávke sa Space Adventures tento rok vracia do hry, prvým pasažierom je miliardár Maezawa. Či a kedy Brin plánuje svoju letenku využiť, zatiaľ nie je známe.  

Tyler a Cameron Winklevossovci

Kedy: termín neurčený
Kam: Asi 89 kilometrov nad povrch Zeme
Ako: Virgin Galactic

Miliardárske dvojičky patria k stovkám ľudí, ktorí majú objednaný let do vesmíru cez Virgin Galactic a zároveň sú jedinými, ktorí za letenku zaplatili bitcoinmi. V januári 2014 ich letenky stáli v prepočte 500-tisíc dolárov (za obe), dnes by rovnaký počet bitcoinov mal hodnotu viac ako 10 miliónov dolárov. 

Slovenskí a českí vesmírni turisti

Ako v lete 2018 informoval český Forbes, medzi budúcimi vesmírnymi turistami Virgin Galactic, ktorí si zaplatili za cestu nad zemský povrch, je aj necelá desiatka Čechov a Slovákov. Patrí k nim i spoluzakladateľ skupiny J&T Patrik Tkáč či slovenský podnikateľ Karol Ruman, spolumajiteľ Luka & Bramer Group.

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbes a jeho autorom je redaktor Kenrick Cai, ktorý píše o miliardároch. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?