17. septembra 2021

Najbohatší ľudia sveta tento rok mieria na Moravu. Teda aspoň prostredníctvom svojho úspešného biznisu. Po Warrenovi Buffetovi a jeho firme Marmon Foodservice, ktorá v apríli zamierila do brnenských Tuřan s výrobou chladiacich systémov pre gastronómiu, teraz developerský tandem Panattoni – Accolade nalákal do svojich priemyselných hál ďalšieho veľkého nájomcu.

Bude ním Amazon Jeffa Bezosa, ktorý v Kojetíne (okres Přerov, Olomoucký kraj) otvorí robotický supersklad za takmer 198 miliónov eur. Už druhý ich zárez v Česku. Ten prvý americký technologický gigant otvoril pred ôsmimi rokmi v Dobrovíze v blízkosti pražského letiska.

Nová komplex v Kojetína by mal byť doslova prešpikovaný modernými technológiami. Foto: Amazon

Najdrahšia hala v regióne

Na Moravu sa však spoločnosť chystá s ešte väčšou pompou ako pred rokmi. „Bude to najdrahšia priemyselná hala v regióne strednej a východnej Európy,“ hovorí Milan Kratina, CEO spoločnosti Accolade.

„Podobnú halu Amazon postavil zatiaľ iba v Poľsku, ale tam nemá takú veľkú hodnotu ako tu,“ dodáva Kratina. „Suma, ktorú nájomca investuje do robotov, ktoré budú centrum obsluhovať, bude astronomická. Porovnateľná so sumami, čo do tuzemskej výroby investovali veľké výrobné firmy.“

Budova, ktorá bude odovzdaná do užívania v roku 2022, ponúkne v štyroch nadzemných podlažiach bezmála 190-tisíc štvorcových metrov prenajímateľnej plochy. Distribučné centrum by sa pritom malo značne líšiť od tradičnej predstavy o skladoch.

Reklama

„Už dobrovízsky projekt bol prešpikovaný modernými technológiami, tento nový však bude ešte o niekoľko generácií ďalej. Navyše využije unikátne logistické možnosti, ktoré ponúka viacposchodové usporiadanie,“ dopĺňa Pavol Sovička, generálny riaditeľ Panattoni pre Česko a Slovensko.

Práca pre dvetisíc ľudí

Očakáva sa, že počas maximálnej prevádzky tu bude pracovať až 2-tisíc ľudí, ktorí podľa generálneho manažéra spoločnosti Amazon pre Česko Michala Šmída budú zaobchádzať s mnohými inovatívnymi technológiami, vrátane robotických jednotiek. Tie im budú pomáhať pri každodennom vybavovaní zákazníckych objednávok a efektívnejšom využití skladovacej plochy.

Práve dostatočná ponuka pracovnej sily bola jedným z hlavných dôvodov, prečo si Amazon zvolil práve túto lokalitu. Tým ďalším je predovšetkým vhodné napojenie na potrebnú infraštruktúru, ako je diaľnica D1 a železničný koridor.

Developer, s ktorým Accolade v úlohe investora dlhodobo spolupracuje, sa už skôr podieľal na stavbe niekoľkých podobných stredísk Amazonu v Poľsku a Nemecku. Stojí aj za stavbou prvých českých hál najúspešnejšieho hráča na poli e-commerce v blízkosti pražského letiska.

Fakt, že má Panattoni svoje zastúpenie v USA, pritom podľa Kratinu zohral zásadnú úlohu pri komunikácii so zástupcami klienta, ktorý už dlhšiu dobu hľadal vhodné pozemky na území Česka.

O tom, že ide pre investora o skutočný úspech, nie je pochýb. Zvlášť, keď v jeho priemyselných halách zakotvili obaja lídri svetového biznisu – Bezos i Buffett. Naporúdzi je tak otázka, kedy on, alebo niektorý iný český priemyselný developer, do Čiech naláka ďalšej zvučné meno. Čo napríklad taký Elon Musk?

Autorom článku je Mikoláš Rec z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?