23. marca 2021

Uplynul rok od chvíle, keď sa náš spoločenský život presunul do virtuálneho sveta. Hoci vďaka sociálnym sieťam môžeme udržiavať kontakt s blízkymi aj vzdialenými ľuďmi, naša nechuť k tomuto prostrediu rastie.

Vyplýva to z údajov softvérovej spoločnosti Sprinklr, ktorá porovnávala prístup užívateľov sociálnych sietí v rokoch 2019 a 2020. Zo správy vyplýva, že hoci chodíme napríklad na Facebook alebo Twitter častejšie, pociťujeme k nim výrazne silnejší negatívny sentiment.

Jedným z dôvodov môžu byť konflikty, ku ktorým dochádza práve na týchto platformách. Celá pandémia je jeden obrovský priestor pre názorové trenice. Stačilo by vypnúť počítač a zabudnúť na názor, ktorý vás zdvihol zo stoličky, ale nie je kam ujsť.

Máte predsa sedieť doma a čakať, kým sa to celé skončí. Aj neproduktívna hádka na Facebooku nám navyše aspoň vzdialene pripomína to, bez čoho človek ako sociálny tvor nemôže fungovať – ľudský kontakt.

Znova vás však musíme varovať, aby ste si pred klávesnicovou smršťou radšej dali niekoľko hlbokých nádychov a výdychov. Inak sa môže stať, že zabŕdnete do temného tunela depresívnych myšlienok. Aspoň to predpokladá klinická štúdia, ktorá dáva do súvislosti hádky na sociálnych médiách a depresívne stavy.

Reklama

Ako byť lepší na sociálnych sieťach práve teraz?

Stanovte si, čo chcete svojou prítomnosťou na sociálnych médiách dosiahnuť. Či už chcete byť vplyvnou osobnosťou so silnými názormi, komikom, pozorovateľom alebo všetkým naraz, mali by ste poznať zmysel svojho virtuálneho pôsobenia.

Predtým, ako napíšete komentár alebo budete zdieľať článok, sa sami seba opýtajte, ako to zmení váš život k lepšiemu. Aj zdanlivo banálne malé kroky tvoria vo výsledku dôležitý celok.

Prestávajte sledovať a blokujte

Sociálne siete vám neprestanú ukazovať príspevky, na ktoré ste už reagovali. Keď sa rozčúlite nad nejakým postom, uvidíte obsah tohto človeka častejšie, bez ohľadu na to, aké emócie vo vás jeho názory vzbudzujú.

Sociálne siete však nekopírujú realitu, preto ak si niekoho odstránite z priateľov na Facebooku, neznamená to, že už spolu v živote neprehovoríte.

Zdieľajte pozitívne príspevky

Nie, nemáme na mysli motivačné citáty, ale príbehy, po prečítaní ktorých cítite odhodlanie a chuť vstať z gauča. Zlepšíte tým náladu sebe aj všetkým, ktorí vás sledujú.

Uvedomte si hodnotu svojho času

Je to snáď jediná komodita, ktorá sa nedá získať späť. Nie každý názor alebo post si zaslúži, aby ste strácali cenné minúty tým, že ho budete vyvracať. Na sociálnych sieťach nemáte možnosť vidieť reakcie svojho protivníka, sledovať jeho reč tela. Virtuálne prostredie je preto a priori nastavené ako nikdy sa nekončiaci konflikt, ktorý sa nedá vyhrať.

Buďte pánmi svojho feedu

Ste majiteľmi profilu na Facebooku, LinkedIne a Twitteri? Rozdeľte si, čo na nich zdieľate. Napríklad LinkedIn je priestor na príspevky týkajúce sa vašej práce, Facebook a Twitter sa skôr hodia na posty, ktoré obsahujú vaše osobné názory a postrehy.

Článok vyšiel na Forbes.cz, jeho autorkou je redaktorka Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?